10 Haftalık Gebelik

10 Haftalık Gebelik, Bebeğiniz şimdi 3 cm  (yaklaşık bir kuru erik) ve resmi olarak fetus olarak anılabilir! Neler oluyor ve 10. haftada sizi neler bekliyor

10 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

Bu hafta, bebeğinizin daha çok insan gibi görünmeye başladığını fark edeceksiniz, ancak beyninin gelişimi sırasında alnında büyük bir şişlik olmasına rağmen. Kemikler ve kıkırdaklar şekilleniyor ve bebeğiniz diz ve ayak bilekleri almaya başlıyor (sevimli!) Kolları artık esniyor, ancak hala çok küçükler, henüz küçük bir yumruk hissetmeyeceksin!

Bebeğiniz neredeyse altı aylık olana kadar inci beyazlarını almasa da, bu hafta dişler dişetlerinin altından oluşmaya başlayacak. Bebeğiniz dış dünyadaki gibi çalışmaya başlıyor – böbrekler idrar üretiyor ve eğer orada küçük bir çocuğunuz varsa, o zaten testosteron üretiyor!

10 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Hamilelik hormonlarının artması gerçekten vücudunuzu etkilemeye başlıyor – bağırsaklarınızdaki kaslar gevşiyor ve bu genellikle kabızlığa neden olabilir. Çok miktarda lif tüketmek, bol su içmek ve egzersizi sürdürmek yardımcı olabilir.

Büyüyen bebeğin bu ayın ilk belirtilerini görebileceğin için aynaya bakma zamanı! Rahiminiz büyümeye başladığında alt karnınızda hafif bir yuvarlaklığa dikkat edin (şu anda bir portakalın boyutuyla ilgili). Bununla birlikte, bu tamamen kişiden kişiye değişir. Bu nedenle henüz işaret görmüyorsanız endişelenmeyin. Birkaç hafta içinde yapacaksınız.

Fark edeceğiniz bir sonraki fiziksel değişim, damarlarınız daha öncekinden daha belirgin görünmesidir. Bunlar, eğer cildiniz derinse, ancak göğüslerde ve karnınızda görünse daha açık olacaktır. Yine, bu normal ve endişelenecek bir şey yok – vücudunuzun büyüyen fetüsünüze tüm bu ekstra kanı alma şeklidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer fiziksel değişiklikler, üst kolunuzda ve göğsünüzde spidery kırmızı çizgilerdir (tıbbi olarak örümcek adı olarak anılır). Bunlar kan damarlarınızı genişletmek için çalışan hamilelik hormonu östrojen neden olur. Genellikle hamilelikten sonra kaybolurlar, bu yüzden şimdi onları endişelendirmemeye çalışın. Hamilelik hormonları hakkında konuşurken, yüksek düzeydeki progesteronun kuru cilde veya lekelere neden olması çok yaygındır, bu yüzden buna da dikkat edin!

Hamilelik hakkında daha fazla bilgi edinin ve burada yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

10 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Kabızlık: Bu hoş olmayan yan etki hakkında zaten konuştuk, ancak ilk trimesterde sık karşılaşılan bir durumdur. Ekmek, pirinç ve makarna gibi daha kötü hale getirecek yiyecekleri temizleyin ve diyetinizi tam tahıl ve meyve dolu ambalajlamaya odaklayın.

Ruh hali değişiyor: Uyarlanın, bu hamilelik dalgalanmaları en çok trimesterde ve hamileliğin son birkaç ayında hissedilecek. Yakında bir mola vereceksin, ama şimdilik, duygusal olarak çok fazla hissetmeye alıştın.

Yorgunluk: Bu hafta egzersizin önemli olduğunu belirttik, ancak dinleniyoruz. Yaklaşık bir ay içinde daha az yorgun hissedeceksin, ama şimdilik vücudunu dinle ve iki gece erken al.

Mide ekşimesi: Muhtemelen haftada 10’a kadar deneyimlediğin bir başka şey, ama bunu önlemek için, ne kadar yorgun olursanız olun, yemek yemeyi bitirdikten sonra çok erken yatmamayı deneyin!

Vajinal Deşarj: Hamilelik hormonlarının neden olduğu bir diğeri, pelvik bölgenize daha fazla kan akışıyla birlikte ince, beyaz, sütsü akıntısı bekler. Endişelenmemesi gereken başka bir şey, tamamen zararsız.

Soluk veya sersemlik hissi: Vücudunuzun etrafındaki tüm bu ekstra kan pompalanmasının bir yan etkisi, soluk veya baş dönmesi hissetmektir. Işığın hafif olduğunu hissettiğiniz anda oturarak ve kan şekeri seviyenizi atıştırma yaparak yükseltmeyi unutmayın.
Yuvarlak ligament ağrısı: Bu, göbek genişledikçe bağ ağrısını söylemenin süslü bir yoludur. Bu sıkıcı veya keskin olabilir, ancak çok normaldir. Yapmanız gereken en iyi şey, bebeğinizin büyüyen ağırlığından kaynaklandığından ayağa kalkıp ayağınızı yukarı kaldırmanızdır.

10 Haftalık Gebelik / Bu hafta ne yapman gerekiyor?

Daha fazla D vitamini alın: Yukarıda belirttiğimiz gibi, bebeğiniz bu hafta dişlerini büyütüyor! D vitamini diyetiniz düşükse, şimdi hamilelik için güvenli bir ek hakkında doktorunuzla görüşme zamanı.

Kendini tut! Önümüzdeki birkaç hafta boyunca annenizin statüsünü bir sır olarak saklamakla, sabah hastalıklarıyla, yorgunluklarıyla ve şu anda gerçekleşen tüm hormonal değişikliklerle mücadele etmek için, rahatlamak için iyi bir zaman. Egzersiz bu iyi endorfinleri serbest bırakmanın iyi bir yoludur, doktorunuz aksini söylemediyse, bu hafta hamilelik yoga dersine katılmak iyi bir fikir olabilir. Bu, eğer bu mindere girmediğinizde bunalmış hisler ürküyorsa, stressiz kalmanıza yardımcı olmak için bu basit yoga tarzı nefes egzersizini deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir