11 Haftalık Gebelik

11 Haftalık gebelik, şu anda bebeğiniz, küçük parmağınızdan 4 cm kadar küçüktür ve 7 gram ağırlığındadır.

11 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

Bu hafta bebeğiniz bir kireç büyüklüğüne büyüdü ve ağzı ve elleri için el salladı. Artık burun tıkanıklıkları ve görünür meme uçları gibi farklı insan özelliklerine sahiptir. Bu hafta kıl kökünde ve vücudun geri kalan kısmında saç folikülleri oluşur ve tırnak yatağı gelişmeye başlar.

Şu anda, başı hala uzunluğunun yaklaşık yarısını oluşturuyor, ancak önümüzdeki birkaç hafta boyunca onun gövdesi büyüyecek. Cildini hala görüyor ve akciğerleri henüz tam olarak oluşmamışken, kalbi hızınızı iki katına çıkarmaktadır.

Tekmeleyici bir boksör gibi tekmeleyip esniyorken, bir ya da iki ay boyunca herhangi bir hareket hissetmiyorsunuz.

11 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

İnşallah, bu sabah hastalığı ölmeye başlayacak ve iştahınızı geri alacaksınız. Söylediklerine göre, “iki kişilik” yemeğe devam etmeyin, fazla gitmeyin. Besleyici ve sağlıklı yemeklere sadık kalın ve çok fazla çöpü kaçının.

Hala göstermiyor olsanız bile (herkes farklı zamanlarda göstermeye başlayacak) bu hafta kot pantolonlarınızın biraz daha sıkı olduğunu görebilirsiniz. Tabii ki, şimdi hamile olmanız beklenir, ama bu harika hamilelik hormonları sayesinde şişirilmek yaygın bir semptomdur! Progesteron, bebeğinize besinlerin geçmesi için daha fazla zamana izin vermek için sindirimi yavaşlatacaktır, ancak uterusunuz büyüdükçe, mide ve bağırsakları ezecektir, maalesef bu şişkin his kalmak için buradadır. Üç büyük öğüne yapışmak yerine az ve sıklıkla yemek yiyerek rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olun.

Bu hamilelik hormonlarının başka beklenmeyen bir yan etkisi horlamadır. Gece boyunca kendinizi (veya eşinizi) uyandırdıysanız, hormonları suçlayın – burnunuzun içini şişirebilirsiniz.

11 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Yorgunluk: Özellikle ilk üç aylık döneminizde, kendinizi sürekli tükenmiş buluyorsanız, normal bir semptom, önümüzdeki birkaç hafta içinde plasenta oluştuğunda enerji seviyelerinin alması gerektiğinden emin olabilirsiniz. Bir bebek yetiştirdiğini hatırla! Bu kan şekeri seviyesini, karmaşık karbonhidrat ve protein (peynir ve kraker veya fındık ve kuru meyve) üzerine atıştırıp, hafif bir egzersiz yapmaya çalışın ve en önemlisi vücudunuzu dinleyin.

Sık sık yapılan tuvalet ziyaretleri: Hamilelik hormonları hakkında suçlama yapabileceğiniz başka bir şey – hCG, pelvik bölgenize ve böbreklere giden kan akışını artırır ve sizi her zaman çığlık atmanız gerektiğini hissettirir. Sıvıları azaltmayın – vücudunuz ve bebeğinizin onlara ihtiyacı var.

Achey göğüsler: Onlar şimdiye kadarki en büyük onlar olabilir, ama şu anda muhtemelen acımasız ve acılı olacaklar. Partnerinize ne kadar hassas olduklarını söylemeyi unutmayın ve yardımcı olup olmadığını anlamak için bir annelik sutyeninde veya spor sütyeninde uyumaya çalışın.
Solukluk ya da baş dönmesi: Vücudunuzun tüm ekstra kanlarının ortak bir yan etkisi, her ne kadar baygınlık duyduğunuzda oturduğunuz ya da uzanacağınızı unutmayın – ya uzanıp başınızı başınızın üzerine koyun ya da bacaklarınızla başınızın arasına oturun ve derin nefes al.

11 Haftalık Gebelik / Bu hafta ne yapman gerekiyor?

Üçüncü trimestere kadar antenatal derslere katılmaya ihtiyacınız olmasa da, popüler kurslar (özellikle NCT tarafından çalıştırılanlar) hızlı bir şekilde rezerve edilebilir, bu yüzden şimdi kendinizi listeye alın. Antenatal sınıflar hakkında bilmeniz gereken ve burada sizin için doğru olanı seçmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir