12 Haftalık Gebelik

12 Haftalık Gebelik, artık bebeğiniz yaklaşık iki santim ya da küçük bir erik büyüklüğü hakkında! Geçtiğimiz üç hafta boyunca, küçüklüğünüz iki kattan fazla büyüdü, ama bu vücudunuzu nasıl etkiliyor? 12. hafta boyunca ve 12 haftalık taramanızda ne beklemeniz gerekir.

12 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

12. haftada, küçük bir erik büyüklüğündedir! Bebeğinizin tüm vücut bölümleri şimdi mevcuttur (yine de bir miktar olgunlaşma olsa da) ve bağırsakları karnında yer değiştirmiştir. Küçük fetüsün şimdi bakım aşamasına girecek; önümüzdeki 28 hafta boyunca, sistemleri ve organları gelişecek, böylece dışarıda hayata hazır olacak. Sindirim sistemi pratik yapmaya başlıyor (kelimenin tam anlamıyla) ve kemik iliği beyaz kan hücrelerini yapmakla meşguldür.

Bu hafta, doğmamış bebeğiniz, Moro refleksi olarak da bilinen göz kamaştırıcı refleksi geliştirmiş olacak. Bu onun seslerini duyacağı ve kollarını ve bacaklarını açıp kapatarak onlara tepki vereceği anlamına gelir. Bu küçük olanı en sevdiğin müzikle tanıştırmanın tam zamanı!

Bu hafta bir başka heyecan verici an, 12 haftalık bir tarama olacak ve bebeğinizin kalbinin ilk defa duyulduğunu duyuyor. Bu 12 haftalık tarama sırasında neler bekleneceği hakkında daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

12 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Muhtemelen henüz göstermek için çok fazla bir yumru yok, ama rahminiz şimdi bir greyfurt büyüklüğünde. Kendinizi yakında pelvis kemiğinizin üzerine itecektir, bu yüzden bebek karnındaki ilk belirsiz anahatları bekleyin. Bu notta, kot pantolon, pantolon ve etekleriniz büyük olasılıkla oldukça rahatlıyor, bu yüzden hamilelik önlüğüne giydiğinize kadar hamile kıyafetlerinizi giyebileceğiniz bir göbek grubuna yatırım yapma zamanı geldi.

Rahiminiz pelvisinizin altından karnınızın ön tarafına doğru hareket ettiğinden, umarız (nihayet) sürekli olarak durma ihtiyacını kaybedersiniz! Bu, progesteronun kan damarlarınızın bebeğinize kan akışını arttırmak için rahatlamasına ve genişlemesine yol açtığından, yedek olarak baş dönmesi hissedebilirsiniz. Unutmayın, baş dönmesi veya baygınlık hissediyorsanız, başınızın dizleriniz arasında alçalmasıyla yatın, derin nefes alın ve kan şekeri seviyelerini korumak için atıştırma yapın.

12 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Baş ağrısı: Düşük kan şekeri seviyelerinin neden olduğu bir başka şey, eğer atıştırmak için bir bahane gerektiyse, hamilelik! Baş ağrınız çok kötü ise, doktorunuzla güvenli bir ağrı rahatlaması hakkında konuşun.
Yorgunluk: İlk üç aylık döneminizin sonuna yaklaşıyorsunuz, ancak vücudunuz hala bebeğinizi büyütmekten yoruluyor. Yapabileceğin zaman dinlen, ve ikinci üç aylık dönemde beklenen enerji patlamasına hazır ol!

Bu hafta ne yapman gerekiyor?

12 haftalık tarama: Nihayet, bebeğinize ilk kez gözlerini ayırma zamanı geldi, ama 12 haftalık taramada gerçekten ne oluyor? Bu 11 ila 13 hafta arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Bebeğinizin net bir görünümünü elde edebilmek için, taramadan bir saat önce bir bardak su içmeye çalışın – bu, uterusu daha iyi bir konuma getirecektir. Tarama 15 ila 30 dakika sürecek ve bebeğinizin siyah beyaz görüntüsünü gösterecektir. Sonografi uzmanı, kalp atışı için bakıyor ve dinliyor ve bebeğinizi, son kullanma tarihiniz hakkında daha iyi bir fikir vermesi için ölçüyor. 12 haftalık taramanız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu pelvik taban egzersizleri başlatın: 10 saniyeye kadar, günde 20 kez sıkın. Bu kaslar sadece doğum sırasında yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda mesane sorunlarının şansınızı azaltır ve doğum sonrası semptomlara yardımcı olabilir. Hamilelik fitness uygulamalarından hayatınızı biraz daha kolaylaştıranlara kadar, burada favorilerimizden birkaçını seçtik. (İndirmek isteyebileceği bir kaç tane bile var!)

12 haftalık taramam nasıl olacak?

Tarama 15 ila 30 dakika sürecek ve bebeğinizin ilk kez siyah beyaz görüntüsünü gösterecektir. Sonografi, kalp atışlarını dinleyecek ve bebeğinizi ilk kez ölçecek – bu, bebeğinizin kaç yaşında olduğuna dair herkese daha iyi bir fikir verecektir ve vesileyle çalışmanıza yardımcı olacaktır. 12 haftalık taramanız hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

12 haftada, ultrason bebeğimin cinsiyetini açığa çıkaracak mı?

12 haftada, erkek ya da kız çocuğunuz olup olmadığına bakmak için genellikle çok erken ve bu, sonografının tarama sırasında odaklanacağı şey değil. 12 haftada, bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için kontrol ediyorlar ve normalde 20 haftalık bir taramaya kadar sizin cinsiyetinizi bulmuyorsunuz. Bazı insanlar, ilk ultrason fotoğrafından cinsiyeti belirlediğiniz nub teorisine inanıyor.

Hamilelik 12 haftada bir şişlik mi yoksa şişiriyor muyum?

Her kadın farklı ve farklı zamanlarda göstermeye başlar. 12 haftaya kadar, muhtemelen gösteriş yapacak bir yumru çok fazla olmayacak, ama rahminiz yakında pelvis kemiğinizin üzerine çıkmaya başlayacak. Şişkinlik, hamile olmanın çok normal bir yan etkisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir