13 Haftalık Gebelik

13 Haftalık Gebelik ,  gelindiğinde bebeğiniz yaklaşık 7 cm uzunluğunda veya şeftali büyüklüğünde büyüdü. Güzel haberler? Plaseniniz tamamen gelişmiştir ve hamileliğinizi duyurmaya hazır olabilirsiniz. İşte on üç hafta hamile kalmak için başka ne var.

13 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

Şu anda bebeğinizin başı hala vücudunun yaklaşık yarısını oluşturuyor ve göz kapakları önümüzdeki birkaç ay boyunca gözlerini korumak için kapatıldı.

13. hafta boyunca, küçük bedeniniz, şu ana kadar göbek kordonu içinde büyümüş olan kollarında ve bacaklarında ve bağırsaklarında kemikler geliştirmeye başlayacak, bebeğinizin karnındaki kalıcı adreslerine geçecektir. Bu hafta plasenta da büyüyor ve önümüzdeki birkaç ay için fetüsünüzü beslemeye ve beslemeye hazırlanıyor. Bebeğiniz artık kendi üreme organlarını geliştirmeye başlayacak, ancak bunu henüz bir ultrasonda görmek için çok erken.

13 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

İkinci üç aylık döneminize geldikçe, sabah bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler azalmaya başlamalıdır.  Şimdiye kadar, plasentamınız tam olarak gelişecektir, ancak hamileliğiniz boyunca büyüklükte büyümeye devam edecektir. Bebeğiniz, bebeğinizin yeterli miktarda oksijen ve besin aldıkları göbek bağı aracılığıyla bağlanır. Yine de plasenta ayrıca karbon dioksit gibi atık ürünlerden kurtulmak ve bebeğinizin gelişimi için gerekli olan önemli hormonların çoğunu üretmede önemli bir role sahiptir. Bakmak çok güzel olmayabilir  ancak bebeğiniz için gerçekten harika bir iş çıkar.

Bu hafta, bebeğin yumrularının ilk belirtilerini görebilirsiniz – genellikle 12 ile 16 hafta arasında ortaya çıkar, fakat bu tamamen vücudunuza ve bebeğinize bağlıdır. Gösteren bir yumru en büyük hamilelik heyecanlarından biri olabilir ve artık beklediğinizi duyurmaya hazır olabilirsiniz.

13 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Daha fazla enerji: Sonunda! Şimdi plasenta devralıyor, senin adımında biraz daha fazla yay varmış gibi hissetmelisin. Bu enerjiyi kullanmayı ve rutininize biraz egzersiz eklemeyi düşünün, ama çıldırmayın!
Kabızlık: Bunu daha önce de değindik, ancak hamilelik sırasında bu önemli hormonlar bazı istenmeyen yan etkiler yaratıyor ve bu onlardan biri! Bağırsak kaslarınız gevşer, yani hareketleri daha az etkili kılarlar, bu da sizi rahatsız edici hissetmenize neden olabilir. En iyi ipuçlarımız? Diyetinize bazı yüksek lifli aperatifler ekleyin – meyve, sebze ve kepekli tahıllar iyi seçeneklerdir.
Mide ekşimesi: Çok sık görülen ve muhtemelen herhangi bir zamanda, hamilelik sırasında, midenin üst kısmındaki kas, sindirim asidinin yükselmesine ve göğsün bu bilinen yanmasına neden olan rahatlatır. Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bu antasitleri el altında tutun!
Görünür damarlar: Onlardan hoşlanmayabilirsiniz, ancak bunlar hamilelik sırasında çok önemlidir ve büyüyen bebeğinize artan kan akışının bir belirtisidir.
Vajinal akıntı: Aksi takdirde, lösemi olarak bilinen bu ince, sütsü, hafif kokulu veya kokusuz akıntı, hamilelik sırasında östrojen üretiminin neden olduğu bir başka mükemmel normal semptomdur. İşi, doğum kanalını enfeksiyondan korumak ve hamilelik sırasında sağlıklı tutmaktır, bu yüzden temizlemek için özel ıslak mendiller kullanmaktan çekinmeyin. Dezavantajı, en sevdiğiniz iç çamaşırının dağılmasına neden olabilir, bu süre zarfında ince bir külot astarı giyer.

13 Haftalık Gebelik / Bu hafta ne yapman gerekiyor?

İkinci trimesteriniz yaklaştıkça, seks sürücünüzde bir destek bulabilirsiniz! Bununla birlikte, erken doğum yapma öyküsü varsa, bu, doktorunuzla önceden kontrol etmeye değerdir.

Haftalarca gösterildiğinizi fark ederseniz ve zaten tüm kıyafetlerinizi patlatıyorsanız, ikizler için iki kez kontrol edilmeye değer olabilir. Yine de ilk ultrasonunuz fırında sadece bir tane küçük çörek olduğunu doğruladıysa, endişelenmeyin, bu sizin son tarihinizin tam olarak doğru olmadığı ve düşündüğünüzden daha uzağınız olduğu anlamına gelebilir. sadece şişirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir