14 Haftalık Gebelik

14 Haftalık Gebelik , bebeğiniz yaklaşık 8,5 cm uzunluğunda (neredeyse iPhone’unuz kadar büyük). İkinci trimesterin başlangıcında, yüz kaslarını gülümsemek ve yüzünü buruşturmak için kullanmaya başlayacak ve tamamen genital organları geliştirecek. Bebeğinizin ve vücudunuzun 14 haftalık hamilelikte neler yaptığını bilmeniz gereken her şey.

14 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

Bebeğiniz şimdi düz duruyor ve boynu uzuyor, baş desteğinin daha dik olmasına yardımcı oluyor. 14 haftada, küçük saçınız biraz saçları büyüyebilir, ancak saç rengi doğana kadar belirlenemese de kaşları dolmaktadır. Bu aşamada, küçüklüğünüzde lanugo denilen vücudunun her yerinde saçları olacak. Onu sıcak tut. Neyse ki, bu daha sonra daha fazla vücut yağ alır, daha sonra gebelikte ortadan kalkacaktır.

Etrafında, büyüyen bebeğin ilk çişi olacak! Amniyotik sıvının küçük parçalarını yutmaya başlarken, karnına geçer. Böbrekler çalışmaya başlayacak ve yutulan sıvı idrar olarak amniyotik sıvıya geri dönecektir. İhtiyaç duyduğu tüm oksijeni umbilikal kord ile alsa da, 14. haftada bebeğiniz nefes alıp vermeye başlayacak – doğduğu zaman için önemli bir beceri!

Bu hafta diğer gelişmeler de bebeğinizin ağzının çatısının gelişmesini içerir ve bağırsakları mekonyum üretmeye başlar – bu ilk birkaç bezin siyah ve katran gibi değişmesini sağlayan maddedir.

14 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Bu, en hamile kadınların en çok keyif aldıkları zamandır ve neden birkaç sebep vardır. Hamilelik öncesi benliğiniz gibi biraz daha fazla hissedeceksiniz, sabah bulantıları rahatlatmalı ve göğüsleriniz (umarım) ihale kadar iyi değildir.

Daha da iyisi, bu hafta, muhtemelen o sevimli bebek yumruğunu fark etmeye başlayacaksınız. Rahiminiz nihayet pelvis bölgesinden ve düşük karın bölgenizden yükseliyor. Hamileliğinizin başlangıcından itibaren daha fazla kan üretmeye başlayacaksınız, ancak şu andan itibaren, kan akışındaki sıvı kadar kan hücreleri de olacak. Bu şişmeye neden olabilir, bu yüzden yüzüklerin daha sıkı olduğunu fark edebilirsiniz ve bacaklarınız ve ayak bilekleriniz uzun mesafeli bir uçuşta olduğunuza benziyor. Şimdi Kim Kardashian’ı yapmanın zamanı değil – bu rahatsız edici kayık ayakkabılarını at ve eğer yapabiliyorsan, çok uzun süre büküm yapmamaya çalış ve en azından bir saat boyunca kalbinin üstündeki ayağını kaldırmaya çalış.

Bazı kadınlar için, hamileliğin bu zamanlarında yuvarlak ligament ağrıları görülür. Bu, karnın bir ya da her iki tarafında ağrılı ya da keskin ağrılar gibi hissedecek şekilde, gebeliğin büyüyen ağrılarını söylemenin süslü bir yoludur. Bu normaldir ve rahminizi destekleyen ve artan ağırlığa uyum sağlamak için inceltilmiş bağları destekleyen bağlardır. Muhtemelen ayağa kalktığınız, gerdiğiniz ya da bastığınız zaman, sadece bir rahatlama sağlamanın en iyi yolunun ayaklarınızı rahat bir pozisyona getirerek fark ettiğinizde farkına varacaksınız.

14 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Soğuk algınlığı: Birkaç semptomunuz gevşemeye başladığında, ikinci üç aylık dönem, endişelenecek bir sürü yeni insanı getiriyor! Bunlardan biri soğuk algınlığı ve grip için daha duyarlı oluyor. Şu anda, bağışıklık sisteminiz zayıftır, ancak bu, vücudunuzu fetüsünüzü reddetmesini engelleyen iyi bir şeydir. Öte yandan, bu sizi böcekleri toparlama olasılığınızı arttırır, bu nedenle elinizi yıkadığınızdan ve el temizleyicinizi taşıdığınızdan emin olun. Eğer bir şeyle geliyormuş gibi hissediyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda GP’nizle iletişime geçin.
Sürekli meme büyümesi: Sonunda daha az hassas hissediyorlar, ama hala büyüyorlar Areolalarınızın kararması ve meme uçlarının farklı görünmesi normaldir. Şimdi onları rahat tutmak için bir annelik sutyenine yatırım yapmak için de iyi bir zaman olabilir.
Artan iştah: Artık kendinizi bu kadar hasta hissetmeyi bıraktınız, sürekli acıkıyorsunuz. Gün boyunca sağlıklı yemek yemeye devam etmeyi unutmayın ve şekerli aperatifler üzerinde durmaktan kaçının, bebeğinizin onları ne kadar özlemiş olursa olsun!
Varisli damarlar: Bunlar, bacaklarınızda ortaya çıkan şişmiş kan damarlarıdır. Çok hoş görünmese de, vücudunuzun bebeğinize bakmak için ürettiği ekstra kan neden olur. Gün boyunca yürürken vücudunuzun etrafında dolaşan kanı tutarak bu damarların görünümünü en aza indirin.
Tıkalı burun: Yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri, vücuttaki mukoza zarının (burun dahil) şişmesine ve yumuşamasına neden olur. Bu sizi burun tıkanıklığıyla bırakabilir, ancak emin olun, normaldir.

10 Haftalık Gebelik / Bu hafta ne yapman gerekiyor?

Hamilelik fitness sınıfını ayırtın: Umarım, iki üç aylık dönemin başlangıcı, son birkaç hafta boyunca bahsettiğimiz enerjide bu artışı tetikleyecektir. Eğer bunu hissediyorsanız, avantaj sağlayın ve bir hamilelik fitness dersine kaydolun.
Bu pelvik taban egzersizleri: Bunlar, mesanenizi, bağırsağınızı ve rahminizi destekleyen kaslardır. Artık büyüyen bir bebeğiniz var, ekstra ağırlık taşıdığınızı unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir