15 Haftalık Gebelik

15 Haftalık gebelik, bebeğiniz büyük bir  portakalının büyüklüğünde ve tavuk yumurtası ile aynı ağırlığa sahip. Vücudunuz nihayet hamile kalma belirtileri göstermektedir, ancak bebeğiniz için ve 15 haftalık gebelik için daha fazla bilgi için yazımız sizi bekliyor.

15 Haftalık Gebelik ve Bebeğinizin Gelişimi ?

Gittiğiniz her hafta, bebeğiniz bir bebeğe daha çok benzemeye başlıyor. 15. haftada, başının iki tarafında kulakları olacak ve gözleri başının yanından yüzünün ön tarafına doğru hareket ediyor. Gözleri, ışığa duyarlı hale gelmeye başlayacak, kapalı kalsalar bile, şimdi parlak ışık kaydedebilir.

Ama küçük kızın orada ne işi var? Çok fazla zaman harcayarak, nefes almayı, emmeyi ve yutmayı pratik ederek büyük dünyada hayatta kalmak için gerekli tüm becerilere sahip olur. Hala hissetmiyorsun, ama aynı zamanda çok fazla hareket ediyor.

Bu zaman zarfında, hamileliğinizde bebeğiniz, dış dünyadan gelen sessiz sesleri duymaya başlayacak; sindirim sisteminiz sesler ve kalbin sesinin yanı sıra (ister inanın ister inanmayın, ne kadar rahatlatıcı bulursa) sesler.

15 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Bebeğiniz gelişmeye ve gelişmeye devam ettikçe, sürekli olarak bunged hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Burnunuzdaki ve sinüslerdeki membranlara artan kan akışı sayesinde burun kanaması ve sinüs ağrısından da muzdarip olabilirsiniz. Nazal geçişlerinizi kurutacağından, merkezi patlatma veya klima ile patlayan tüm odalardan kaçının.

15 haftalık gebelik civarında diş etlerinin kırmızı, şiş ve ağrılı olduğunu fark edebilirsiniz. Fırçalarken veya diş ipi çekerken kanamaya eğilimli olabilirler. Bu yine hamilelik hormonlarına düşüyor. Kadınların% 90’ından fazlası hamilelik sırasında dişeti problemleri yaşamaktadır ve bu durum bazı kötü komplikasyonlara yol açabileceğinden, önleme önemlidir. Hamilelik sırasında iyi ağız hijyeni hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şimdi bebeğiniz büyüdükçe daha fazla kilo almalısınız. Aşırı gitmeyin, ama panik yapmayın – haftada yaklaşık bir pound ya da ayda yaklaşık dört pound kazanmayı hedefleyin.

14 Haftalık Gebelik Döneminde Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Mide ekşimesi ve hazımsızlık: Artık sabah hastalığının (umarız) rahatlamasıyla birlikte, muhtemelen çok fazla acıkmış hissedersiniz, ama bu aynı zamanda rahatsız edici mide ekşimesine de çaresizce kaçınmaya çalışır. Eğer acı çekiyorsanız, üç büyük boydan ziyade birkaç küçük öğün yemeyi deneyin.
Solukluk veya baş dönmesi: Kan şekeri seviyeleriniz değiştikçe, hafif başlı olma hissi hamilelik sırasında sık görülen bir yan etkidir. Eğer baygınlık hissederseniz, oturun ve başınızı bacaklarınızın arasına koyun, çünkü bu sizin düşmenizi ve kendinizi incitmenizi engeller.
Varisli Damarlar: Geçen hafta bu konu hakkında konuştuk; Onlardan nefret edebileceğin kadar, hamilelik sırasında artmış kan akışının normal bir yan etkisidir. Oturun ve ayağınızı yukarı kaldırın – bu kan dolaşımını engeller ve bacaklarınızdaki basıncı azaltır.
Hamilelik beyni: Bin gününün ne zaman olduğunu veya dünyanın neresinde araba anahtarlarını bıraktığını hatırlayamıyorum? Hamilelik sırasında beyin hücresi hacminin azalmasıyla birlikte hamilelik beyninin gerçek bir şeydir. Şimdi cep telefonunuzdaki bu not bölümünü kullanmaya başlamak için iyi bir zaman!
Kramplar ve ağrılar: Tıbbi olarak yuvarlak ligament ağrı olarak adlandırılan rahmin gerilmesini destekleyen kaslar ve bağlar olarak vücudunuzun alt kısımlarında ağrı olabilir. Bu çok normaldir, ancak çok fazla acı çekiyorsanız, GP’nizi kontrol etmeye değer olabilir.
Bu hafta ne yapmalısınız?

Doktorunuzla konuşun: Preeklampsi riski yüksek veya genetik veya kromozomal sorunlar yaşıyorsanız, şimdi 16 ila 20 hafta arasında ilgili testleri yapmaları için GP’nizle sohbet etme zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir