17 Haftalık Gebelik

17 Haftalık Gebelik, bebeğiniz vücut yağlarını depolamaya ve yutma ve emme becerilerine göre çalışmaya başladığından 17. hafta da daha büyük değişiklikler görür. İşte bebeğinizin ve vücudunuzun 17 haftalık gebelik ile ilgili her şey.

17 Haftalık Gebelik / Bebeğim 17 haftada ne kadar büyük?

Küçüklüğün yaklaşık beş santim uzunluğunda, yani elinizin avuçlarına sığabileceği anlamına geliyor. O da yaklaşık beş ons ağırlığında olmalı, bu da 2 sterlin değerinden biraz daha ağırdır!

17 Haftalık Gebelik / Bebeğim 17 haftada ne yapıyor?

17 haftada bebeğinizin vücudu, yeterli vücut yağına sahip olana kadar ısınmasını sağlayan lanugo adı verilen saçlarla kaplıdır. Ayrıca vernix’de de ele alınacak – cildini şu anda içinde yaşadığı amniyotik sıvıdan koruyan mumsu bir madde. Doğduğu zaman, hala cildinde verniksin bir kısmını görürsünüz, ancak ebeğiniz çoğu zaman bir havluyla dökülür.

Kalbi artık beyin tarafından düzenleniyor, yani artık o kadar rastgele değil, ama sizinki kadar hızlı iki kat daha fazla dövülecek. Geçen hafta bahsettiğimiz gibi, rahminde geçirdiği sürenin büyük bir kısmı dışarıda ihtiyaç duyacakları becerileri yerine getirirken, bu hafta, ilk beslemesinin hazırlanmasında emziren ve yutkunma becerilerini geliştirecek.

Bu hafta başka sevimli bir ek var mı? Parmak izlerini alacak!

17 Haftalık Gebelik / Vücudum 17 haftada ne yapıyor?

17. haftaya gelindiğinde, vücudunuz hamile olma belirtileri gösteriyor ve çoğu kadın iştahını aşırıya kaçıyor! Şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok acıkmış hissediyorsanız şaşırmayın, bu da bebeğinizin daha büyük ve açlık çekiyor olduğuna işarettir! Yani, iki kişilik yemek yemenin kelimenin tam anlamıyla alınmadığını ve yalnızca hamilelik sırasında ayda yaklaşık dört sterlin kazanmanız gerektiğini unutmayın.

Muhtemelen, yalnızca bebeğinizin büyümesini sağlamak için vücudunuzun büyümesini sağlamaya çalıştığını, hormonların ve süt üreten bezlerin geliştiğini fark edeceksiniz. Kanlı akışın artmasıyla eşleştirilen bu aktivitenin tümü, hamilelik sırasında üç fincan boyutuna kadar büyümeniz anlamına gelebilir!

Şu anda yumurtalıklarınız da relaksin denilen bir hormon salgılıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bebeğinizin dışarı çıkmasına izin verecek şekilde, pelvisinizdeki kaslara ve eklemlere ihtiyaç duyduğunuzda doğum hazırlık için vücudunuzdaki bağları ve eklemleri rahatlatır. Bu eklemlerin gevşemesi de sırt ağrısını alma riskini artırabilir ve kasları daha kolay zorlayabileceğiniz için egzersiz yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Sırt ağrısını atmak ve iyileşmek için spor salonumuzdaki hamile kızlara ve rehberimize bir göz atın!

17 Haftalık Gebelik / Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Gevşek dişler: Hormonların ağzınızdaki bağları ve kemikleri etkileyebileceğini biliyor muydunuz, bu da dişlerinizin titrek ve hatta düşmesine neden olabilir. Dişinizi kaybederseniz, diş hekiminize hemen başvurun.
Mide ekşimesi ve hazımsızlık: Sabah hastalıklarını ve aşırı yorgunluğu sarsmış olabilirsiniz, ama maalesef bu yan etki hiçbir yere gitmiyor olabilir. Eğer mide ekşimesi çekiyorsanız, küçük ve sık yiyin ve büyük bir yemekten sonra uzanmaktan kaçının.
Baş ağrısı: Son birkaç haftadır ortak belirtiler listesinde yer aldı ve dikkat edilmesi gereken ortak bir suçlu.
Backaches: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gebelik sırt ağrıları, gebeliğin ağrılı bir yan etkisi olabilir. Bu yaygın semptomu, sert bir yatağa sahip olduğunuzdan ve oturarak sırtınızın arkasına bir minder yerleştirdiğinizden emin olun.
Streç işaretleri: Şimdi vücudun büyümeye başlar, streç işaretleri yaygın olabilir. Bu bir kalıtsaldır, bu yüzden annenize hamileliğin vücudunu nasıl etkilediğini sorun! Zaten streç işaretleri varsa, daha fazla görünmesini önlemek için bu kremleri bir göz atın.

17 Haftalık Gebelik ile ilgili aramalar

  • 17 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 17 haftalık gebelikte anne karnı
  • 17 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 17 haftalık gebelikte beslenme
  • 17 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 17 haftalık gebelik kaç aylık
  • 17 haftalık gebelik ultrason görüntüleri uzman tv
  • 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir