18 Haftalık Gebelik

18 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 16.Hafta

18. Haftadasınız, bebeğinizi hissediyor musunuz? Çünkü önümüzdeki birkaç hafta içinde onu;  yuvarlanma, tekmeleme ve yumruk gibi hissedeceksiniz.  Her kadın farklı şekillerde tabir eder hissettiği o minik hareketi. Bebeğinizin ve vücudunuzun 18 haftalık hamilelikte neler yaptığını ve bu hafta yaşayacağınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

18 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğinizin bu hafta boyu yaklaşık 12.5 cm ila 14 cm. kilosu ise beş ila altı buçuk gram ​arasında ağırlaşıyor yani yaklaşık 150 gr. oluyor. Geçen hafta tırnakları tamamen oluşan bebeğiniz yağ biriktirmeye başlar ve artık daha çok insan görünümündedir.

18 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bu hafta bebeğiniz sizi daha iyi duyabilecek.  Artık işitme duyusu daha da kuvvetli. Esnemeyi ve hıçkırmayı öğrenecek – yakında hissetmeye başlayabileceğiniz bir şey! Bebeğinizin sinir sistemi de hızla olgunlaşıyor ve sinirleri artık karmaşık bağlantılar oluşturuyor. Hamileliğiniz boyunca yaşadığınız tüm duygu geçişlerini bebeğiniz algılar ve hisseder. Ne kadar sakin bir hamilelik o kadar sakin bir bebek. Bebeğinizin işitme duyusu şimdi daha da keskinleşiyor, onunla konuşmak ve hareketlerini hissetmek için iyi bir zaman.

18 Haftada Vücudum Nasıl Değişiyor?

Artık rahminiz yere doğru ilerledi ve bir kavun büyüklüğün de. Göbek deliğinizin hemen altında rahminizi hissedebilirsiniz. Bu haftaya kadar aldığınız kilo 4.5 ile 6 kg olmalıdır. Önerilenin üstünde kilo alımı hamileliği ve doğumu sizin için zorlaştıracaktır. Sırt ağrılarınız başlamış olabilir. Hemen hemen her kadında hamileliğin belli dönemlerinde bel ve sırt ağrısı yaşanabilir. Yataktan kalkarken ve oturduğunuz yerden kalkarken daha dikkatli olmalı, sıcak banyo yaparak uzun ve bel destekli oturup dinlenerek bu ağrıları daha da hafifletebilirsiniz. Eğer bel ağrısı sizin için kronik bir rahatsızlıksa doktorunuzla muhakkak bu konuyu görüşün. Bel ağrısı için parasetamol kullanmak uygundur.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Bebeğiniz artık hareket ediyor! Çok heyecan verici bir his, geçen birkaç gün içinde karnınızda garip guruldama gibi ya da gaz hareketi gibi bir his yaşarsanız işte bu his aslında bebeğiniz. O artık rahminizde dolaşıyor. Henüz bir şey hissetmediyseniz endişelenmeyin, bu ilk vuruşları hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. Çok sessiz bir ortamda uzandığınız yerden kendinizi dikkatli dinleyerek bu hareketleri hissedebilirsiniz.

Bacak krampları: Gündüz veya gece bacaklarınızda kramplar oluyorsa bu biraz fazla yorulduğunuz manasına gelir. Daha az ayakta kalmalı ve mümkün olduğunca sık ve yan yatarak dinlenmelisiniz. Esneme egzersizleri size bu konuda yardımcı olabilir. Bu durumda beslenme programınıza muhakkak potasyum ekleyin. Kuru üzüm ve muz potasyum için mükemmel kaynaklardır.

Karın ve kasık ağrısı : Karnının alt taraflarında ve kasıklarında hissettiğin ağrının nedeni büyüyen rahmi destekleyen kas ve dokuların gerilmesi. Kramp gibi keskin ve ani ya da daha çok ağrı gibi olabilir. Kısa da sürebilir, birkaç saat de. Tamamen normaldir. Kanama ve baş dönmesi semptomlar olmadığı sürece normaldir ve endişe etmenize gerek yoktur. Ama elbette hissettiğiniz her şeyi doktorunuzla paylaşmalısınız.

Sık idrara çıkma: hamileliğin en yaygın problemlerinden biridir. Rahim büyüdükçe idrar torbasının tepe noktasına, idrar yollarının üstüne ve böbrekten idrar torbasına giden tüplerin üstüne yerleşir. bu idrar akışını engeller. Bir idrar torbası enfeksiyonunun belirtileri acil idrar yapma hissi sık idrara çıkma yada idrardan sonra ağrı olabilir. Ciddi bir rahatsızlıkta idrarda kanda görülebilinir. Hamileliğinizin herhangi bir döneminde bu rahatsız edici belirtiler ortaya çıktığında doktorunuzu enfeksiyon olasılığını kontrol etmek için idrarınıza bakabilir. İdrar ihtiyacınızı ertelemeyerek enfeksiyondan kaçınabilirsiniz. Tuvalete gitmek için beklemeyin.

Diş eti kanaması: Endişelenecek bir şey yok, değişsen hormonel yapınız buna sebep olabilir. Hamilelik sırasında dişlerinize ve diş etlerinize bakmak gerçekten çok önemli.

Mide ekşimesi: Hamilelik sırasında diğer bir yaygın semptom olan bu hormonlar midenizi nefes borunuza bağlayan kasları gevşetirken, asit yeniden büyüyerek göğsünüzde yanma hissine neden olabilir. Ne yazık ki, bu senin şişliğin büyüdükçe daha da kötüye gidecek. Hamilelik hazımsızlığını daha sağlıklı ve düzenli beslenerek yok edebilirsinz.

Ödem: Hamilelik sırasında sıklıkla ortaya çıkan ayaklarınızdaki ve ayak bileklerindeki şişliği tanımlayan süslü bir kelime. Ayaklarınız ve bacaklarınız uzun mesafeli bir uçağa bindiğiniz gibi görünüyorsa, panik yapmayın, bu sadece vücut dokularınızın bebeğinizi desteklemek için sıvı biriktirdiğini gösterir. Ayaklarınızda ve bacaklarınızdaki su gerginliğini, uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan koruyarak ve mümkün olduğunda ayağınızı yukarı kaldırarak azaltabilirsiniz.

18 Haftada Babaya Tavsiyeler : 

Ayak işlerini yapmayı teklif edin. Kuru temizleme ve çamaşır işleri üstlenmye gayret edin. Onun için bankaya yada markete siz gidin. Gerçekten dinlenmesine yardımcı olun.

18.Haftanız Soru ve Cevap

18 Haftada Bebeğimde Hareket Hissetmeyi Bekleyebilir miyim?

Bebeğinizin hareket etmesini hissetmek, hamileliğin en özel parçalarından biridir, ancak birçok soruyu gündeme getirebilir – bebeğim çok mu fazla hareket ediyor yoksa yeterli değil mi? Normalde geniş bir aralık vardır ve hareket bebekten bebeğe değişir. Çoğu kadın, 14 ila 26 hafta arasında, hızlanma olarak bilinen ilk hareketleri hissedecek.

18.Haftada Hareket Hissetmezsem Ne Olur?

Panik yapmayın, her bebek farklıdır ve bu hafta herhangi bir hareket hissetmiyorsanız, bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret değildir. Plasentanın pozisyonu da bu aşamada ne kadar hareket hissettiğinizi etkileyebilir – eğer cepheye bakacak olursa (tıbbi olarak anterior plasenta olarak adlandırılırsa), bu erken hareketler boğulabilir ve birkaç hafta daha beklemek zorunda kalabilirsiniz.

18 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 18 haftalık gebelik görüntüsü
  • 18 haftalık gebelik bebek kilosu
  • 18 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 18 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 18 haftalık gebelik cinsiyet
  • 18 haftalık gebelikte beslenme
  • 18 haftalık gebelik kaç aylık
  • 18 haftalık gebelik bebek hareketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir