19 Haftalık Gebelik

19 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 17.Hafta

19. haftadasınız ve bebeğinizin akciğerleri gelişiyor. Bu hafta onun nefes borusu oluşmaya başlayacak. Hareketlerini artık hissetmeye başlayabilirsin! İşte bebeğiniz ve vücudunuz on dokuz haftada neler yapıyor.

19 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Büyüyen bebeğiniz bu haftaki boyu; baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 13 ile 15 cm dir. Bu hafta biraz daha kilo alan bebeğiniz 200 gramdır. Bebeğinizin kilosunun şu andan itibaren, doğuma kadar 15 kat artacağını düşünmek sizce de inanılmaz değil mi?

19 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bu hafta, bebeğinizin vücudunda yağ toplamaya devam ediyor ve kilo alımı vücuduna yansıyor. Ama yine de çok sıska görünüyor. Ayrıca tıbbi olarak vernix caseosa olarak adlandırılan mumsu bir madde ile kaplanacak. Bu madde yağlı ve beyazdır. Saç, yağ ve ölü cilt hücrelerinden oluşur. Çok çekici gelmeyebilir, ancak bebeğinizin yumuşak ve hassas cildini, içinde yaşadığı amniyotik sıvıdan koruyan önemli bir maddedir . Bebeklerin çoğu, doğmadan önce vernix kaplamasını kaybeder, ancak bazı bebekler, özellikle erken doğanlar hala biraz bu maddeyi üzerinde taşır. Bu madde doğumdan sonra ebeniz tarafından silinir.

19.haftada, bebeğinizin cildindeki pigmentasyon da melanositler sayesinde gelişmeye başlıyor – cilt pigmenti melanin üreten cilt hücreleri doğduktan ve çocukluktan sonra da devam edecektir.

Bebeğiniz rahminizin içinde hiç durmuyor ve hareket ediyor, bu nedenle minik çırpıcıları 18 ila 22 hafta arasında herhangi bir yerde hissetmeye başlayabilirsiniz. Yani, her kadın ve her bebek farklıdır, bu yüzden herhangi bir hareket hissetmiyorsanız, bunun için biraz daha beklemeniz normaldir.

19 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler ?

Göbeğinizin altında yaklaşık 1.3 cm olan rahminizi hissedebilirsiniz. Kendinize yandan baktığınızda da bu büyük değişim kendini belli eder. Şimdiye kadar 4kg yada 6.5 kg almış olabilirsiniz.

Yaşadığınız bacak krampları normaldir. Geceleri bunları daha çok hissedersiniz. Bunu yaşadığınızda bacağınızı esnetmeye çalışın ve ayak bilekleriniz ile parmaklarınıza masaj yapın.

Baş dönmesi hamilelikte yaygın olarak görülen bir durumdur. Genellikle hipotansiyon (düşük kan basıncı) nedeniyle olur. Çoğunlukla ikinci trimestera kadar görülmez ama daha erkende oluşabilir. Hipotansiyonun iki farklı nedeni olabilir. Büyüyen rahminizin aorta ve vena cavaya basınç yapmasıyla oluşabilir. Sırt üstü yatmayarak veya uyumayarak bunu önleyebilirsiniz. İkinci neden ise oturma diz çökme ve çömelme pozisyonundan hızla ayağa kalmadır. Hızlıca kalktığınızda kan basıncınız düşer. Kalkarken daha  yavaş ve konrtollü kalkarak bunu önleyebilirsiniz.

Kansızlığınız var ise de baş dönmesini yoğun hissedebilirsiniz. Kansızlık yorgunluk hisside yapabilir. Hamileliğiniz boyunca kanınız düzenli olarak bu nedenle kontrol edilir.

Gebelik hormonları görme değişikliklerine de yol açabilir. Hormonlar ayrıca gözyaşı üretiminizi de etkileyebilir, bu yüzden gözlerinizi biraz kuru hissedebilirsiniz. Sinir bozucu, ancak bu değişiklikler genellikle geçicidir, bu yüzden genellikle yeni bir reçete almaya değmez. Bununla birlikte, ciddi görme problemleri gestasyonel diyabet veya yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir, bu nedenle görme yeteneğindeki değişiklikleri doktorunuza veya ebe’ye bildirmeniz önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Artan iştah: Sürekli acıkmak mı? Bu bebeğinizin büyüdüğüne işarettir, bu yüzden çantanızı sağlıklı atıştırmalıklarla dolu tutun! Öğün sayınızı sıklaştırın. Öğün sıklığı bebeğinizin gelişimi için, büyük ana öğünler yiyip, uzun bir süre bir şey yememenizden  daha iyidir. Sık ve sağlıklı öğünler oluşturun. Balık hamileyken sağlıklı bir besin seçimi olabilir ama köpekbalığı, kılıç balığı ve ton balığını (taze yada dondurulmuş ) haftada bir kereden fazla tüketmeyin. Her gün yeterli miktarda kalsiyum almanız sizin için önemlidir.

Kabızlık: Bu, hamileliğin normal bir yan etkisidir, ancak demir dahil olmak üzere aldığınız takviyeleri sizi bu duruma sokabilir. Doktorunuza danışmadan bunu bitkiler yöntemi ile çözmeye çalışmayın. Örneğin müshil olarak sinameki otu kullanmak isteye bilirsiniz ancak sinameki rahimdeki kasları uyarır ve bu düşüğe neden olabilir.

Alerjiler: alerjiler hamilelik döneminde biraz kötüleşebilir. alerji ilaçlarınızın durumunu doktorunuzla muhakkak konuşmalısınız. Alerjilerin üstesinden gelmek için onları tetikleyen ne varsa hepsinden uzak durun.

19 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Yapabileceğiniz zaman , eşinizle vakit geçirmek için işten izin alın veya diğer engelleri kaldırın. Birlikte hamileliği planlama ve bebeğinizin doğumuna hazırlanmaya odaklanın.

19 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 19 haftalık gebelik görüntüsü
  • 19 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 19 haftalık gebelik kaç aylık olur
  • 19 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 19 haftalık gebelik anne karnı
  • 19 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 19 haftalık gebelikte kasık ağrısı
  • 19 haftalık gebelikte anne karnı ne kadar büyür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir