20 Haftalık Gebelik

20 Hafta Hamilelik – Cenin İçin 18.Hafta

Hamilelikte 20. Hafta tam orta olarak kabul edilir. Yani tam olarak hamileliğinizin yarısındasınız tebrikler! Bebeğinizin kemikleri gelişiyor ve büyümeye devam ediyor. Bebeğinin cinsiyetini öğrenmeye hazır mısın? İşte 20 haftalık gebelikte bebeğinizi ve sizi neler bekliyor hepsi yazımızda.

20 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz bu hafta baş çevresinden kalçaya kadar 14 ile 16cm arasındadır. Kilosu ise 260 gramdır.

20 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bu hafta isterseniz, küçük meleğinizin kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Üreme organları gelişiyor, bebeğiniz  kız ise, bu hafta rahmi tamamen şekilleniyor ve vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Oğlan ise testisleri karından aşağı iniyor ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşecek. Buda rahatlıkla ultrason cihazında size kızınız yada oğlunuz olacağı bilgisini verir. Fakat bu bağlı olduğunuz ultrason cihazının modeline ve bazen de bebeğin o anki pozisyonuna bağlı olarak bir sonraki haftaya da kalabilir

20 haftada, bebeğinizin büyüme hamlesi, kollarının ve bacaklarının uzaması anlamına geliyor ve her gün daha çok bebek gibi görünmeye başlıyor! Akciğerleri, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi gibi iç organları gelişiyor ve kemikleri güçleniyor.

Saçı ve tırnakları da gelişmeye devam ediyor. Bu hafta bebeğine bir göz atma şansın olsaydı, ince kaşları, saçları ve bir hayli gelişmiş bacaklarıyla dikkat çekecek kadar bir bebeğe benzeyen ceninle karşılaşırdın.

20 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler?

Hamileliğinizde bu noktaya kadar, plaseniniz bebeğinizden daha fazla ağırlığa sahip olmuştur, ancak bu noktadan sonra bebeğiniz kiloya girecektir. Bununla birlikte, plasenta hala büyümeye devam edecek ve hamileliğinizin sonuna kadar küçülecek.

Plasentadan bahsederken, bu hafta tarama sırasında doktorunuzun kontrol ettiği bir şey olacak. Rahim boynunuza veya plasenta praevia adı verilen rahim ağzı açıklığına yakın ya da kaplayan bir plasenta, doğum söz konusu olduğunda zorluklara neden olabilir. Neyse ki uterusunuz büyüdükçe plasentayı serviksten uzağa ve yukarı çekebilir, bu yüzden düşük plasentaya sahip olsanız bile, doğum yaptığınız zaman kendini halledebilir, bu yüzden panik yapmayın!

Şimdi siz yarı yoldasınız, bebeğinizi daha çok hissedeceksiniz ve artık bebeğinizin hareketlerini sizinle birlikte başkaları da görebilecek. Saçınızın ve tırnaklarınızın normalden daha hızlı büyüdüğünü de fark edebilirsiniz, bu hamilelik hormonlarının faydalarından biridir.

20 Haftalık Taramanız Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Şimdi heyecan verici kısım için 20 hafta, anomali taramanızda bebeğinizi tekrar ultrasonda görmenin zamanı geldi. Bu detaylı doppler uygulamasında küçüklüğünüz son taramadan çok daha gelişmiş olacak ve eğer isterseniz, doktorunuzdan bebeğinizin bir erkek mi? yoksa  kız mı? olduğunu söylemesini isteyebilirsiniz. Bu karar tamamen size kalmış ve dikkatlice düşünmeye değer bir şey.

Anomali taraması bebeğinizin kalp atışlarını, karnının yapısını, başını, omurganızı, beyni ve amniyon sıvısının hacmini de kontrol eder. Doktorunuz her şeyin beklendiği gibi olmasını sağlamak için bebeğinizin kemiklerinin detaylı ölçümlerini de alacaktır.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Beslenme: Yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olun. Bebeğinizin bir röntgenini çekecek olsaydınız, iskeleti çok net görürdünüz çünkü kemikleri daha fazla gelişti. Diyetinize, bol miktarda, kalsiyum açısından zengin gıda ekleyerek ona yardımcı olun!

Mide ekşimesi ve hazımsızlık: Daha sık öğünler yemeye devam ediyoruz. Eğer mide yanmanız veya bulantınız devam ederse muhakkak doktorunuza durumdan bahsedin.

Baş ağrıları: Hamileliğin normal bir diğer yan etkisi. Fakat buna yüksek tansiyonda neden olabileceğinden tansiyonunuzu muhakkak kontrol edin eğer tansiyon problemli bir baş ağrısı değilse düzenli bir şekilde temiz hava alın bol su için ve başınıza masaj yapın. Buz kompresi uygulayıp ışıksız ortamda kalmayı da deneyebilirsiniz.

Ödem: Ayakkabılarınızın topuksuz ve rahat olmasına özen gösterin. Sıkı çorap ve taytlardan da kaçının. Ve muhakkak bol su için ve uzun süre ayakta kalmayın.

20 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Eşinizin bu hafta yaptıracağı detaylı ultrason ( doppler uygulamasında) uygulamasında yanında olun. Bunun için durumunuzu ayarlayın ve bebeğinizin cinsiyetini birlikte öğrenin yada bunun ikiniz içinde sürpriz olmasına karar verin.

20 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 20 haftalık gebelik görüntüsü
  • 20 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 20 haftalık gebelikte anne karnı
  • 20 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 20 haftalık gebelik karnı
  • 20 haftalık gebelik kaç aylık olur
  • 20 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı
  • 20 haftalık gebelik bebek hareketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir