21 Haftalık Gebelik

21 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 19.Hafta

Bu hafta hamileliğinizin, ikinci yarısının ilk haftası ve bebeğiniz daha çok büyüyor, cildiniz değişiyor ve bebeğinizin rahminizdeki hareketleri yoğunlaşıyor. İşte bebeğiniz ve vücudunuz 21 haftada 5. Ayının içinde yaşadıkları.

21 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz artık 300gr ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 18cm. Hemen hemen büyük bir muz kadar!

21 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Rahminizde normalden daha fazla aktivite hissetmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, artık hareketlerin minik çırpınışlar değil dürtüler, tekmeler, gerinip esnemeler, dönüşler ve taklalar şeklinde olmasıdır. Çünkü bebeğinizin kolları ve bacakları şimdi daha kuvvetli ve orantılı. Beyin ve kaslar arasındaki nötronlar birbirine bağlı ve bebeğinizin vücudundaki kıkırdak yapı artık kemiğe dönüşecek, hepsi de bebeğinizin hareketleri üzerinde daha fazla etki edecek oluşumlardır.

Ama karnındaki harekete rağmen, bebeğiniz hala yenidoğan kadar uyuyor.

Bebeğinizin tat alma duyusuda gelişecektir. Beslenme ve hidrasyon için her gün biraz amniyotik sıvı yutkunur ve sindirir. Kalın bağırsağına kadar geçirir. Bu da sindirim sisteminin çalışmaya başladığını gösterir. Bebeğiniz, amniyotik sıvının tadını da alabilir. Bazı araştırmalar, şimdi yediğiniz yemeğin, doğduğunda bebeğinizin tat alma duyusunu etkileyebileceğini yani annenin hamile iken severek ve sık yediği besinleri bebeklerin de doğduktan sonra severek yiyor olabileceğini gösterir.

Diğer eğlenceli haberlerde bebeğinizin göz kapakları ve kaşları şimdi mevcut ve eğer bir kızsa, vajinası oluşmaya başladı!

21 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Hamileliğin ilk aylarının rahatsız edici semptomlarından kurtuldunuz ve artık daha rahat hissediyorsunuzdur. Eğer iyi hissediyorsanız, rahatlayın ve keyfini çıkarın. Çünkü hamileliğinizin son üç ayı yeni zorluklarla gelebilir. Hamilelik kesinlikle eşsizdir, güzeldir fakat vücudunuza yaptığı bazı olumsuz ve hoş görülmeyen durumlar yaratabilir. Vücudunuzda, midenizin altında, bacaklarınızda, kalçalarınızda veya memelerinizde görülen çatlakları fark etmiş olabilirsiniz. Vücudunuz genişliyor ve cildinizdeki destekleyici doku cildiniz esnedikçe yırtılıyor. Bunun için muhakkak doktorunuza danışın ve nemlendiricilerinize destek olarak ek kremler kullanabilirsiniz.

Hamileliğin ciddi bir komplikasyonu da bacaklarda veya kasıkta kan pıhtılaşması (varis) dir. Bacaklarda şişme ve ağrı görülür. Bunun nedeni rahmin yaptığı basınç yüzünden bacaklardaki kan akışının yavaşlaması ile kandaki ve pıhtılaşma mekanizmalarındaki değişimdir. Eğer daha önce kan pıhtılaşması yaşadıysanız doktorunuza muhakkak bundan bahsetmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler:

Şişmiş ayaklar: Bu hafta, ayağınızın şiştiğini de fark edebilirsiniz, ama endişelenmeyin – vücudunuz, hamile kalmadan önce yaptığınızdan yaklaşık% 50 daha fazla kan ve sıvıya sahip olduğu için, bunun bir nedeni vardır.

Kaşıntılı deri: Cilt uzadıkça ve genişledikçe , daha ince hale gelir ve kurur, bu da kaşıntılı ve kuru bir hissi beraberinde getirir. Cildi nemlendirmek, yumuşatmak ve yumuşak ve esnek tutmak için bir nemlendirici yağlar kullanın.

Yağlı ciltler: Bazı insanlar kuru cildi yaşarken, diğerleri artık yağ üretiminin artmasıyla akne ile uğraşmak zorunda kalırlar. Nazik bir sabun veya temizleyici kullanmayı deneyin ve aknenin şiddetlenmesini önlemek için yağsız makyaj ve ürünler kullanın.

Varisli Damarlar: Gebeliğin her haftasında, bacaklarınızdaki damarlar üzerinde daha fazla baskı vardır ve damarların duvarlarını gevşeten progesteron düzeylerini arttırır ve kötüleştirir. Bu damarları en aza indirmek için düzenli olarak egzersiz yapmaya, daha rahat kıyafetler giymeye ve her fırsatta bacaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın.

Şişkinlik ve gaz: Rahiminizin rektumunuza koyduğu artan basınç, her zamankinden biraz daha gazlı olabileceğiniz anlamına gelir. Suyu bolca tüketin ve kabızlığı önlemek için lif bakımından zengin gıdalar yiyin. Gazlı yiyeceklerden kaçının.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Annelik izni: Çalışıyorsanız annelik izni almak istediğiniz tarihi belirleyin. Yasal doğum izni 52 hafta sürer ve 39 haftaya kadar yasal annelik ücretine hak kazanırsınız.

21 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Bebek ismi düşünmek için erken diye düşünmeyin. Bazen çiftler arasında bebek isimleri konusunda farklılıklar olur. Bu konuda size yardım edebilecek kitaplar bulunmaktadır. Eşinizle birlikte buna sizde vakit ayırın.

21 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 21 haftalık gebelikte kasık sancısı
  • 21 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 21 haftalık gebelikte beslenme
  • 21 haftalık gebelik kaç aylıktır
  • 21 haftalık gebelikte kaç kilo alınır
  • 21 haftalık gebelikte nasıl beslenmeliyim
  • 21 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıl hissedilir
  • 21 haftalık gebelikte vajina ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir