22 Haftalık Gebelik

22 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 20.Hafta

Bu hafta bebeğiniz daha önce hiç olmadığı kadar yeni doğmuş gibi görünüyor ve vücudun da değişiyor. Artık göz kapakları ve tırnakları var! Bebeğiniz ve vücudunuz hakkında bilmeniz gereken her şey 22 haftalık gebelik yazımızda.

22 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğinizin kilosu artık 350 gram. Baş bölgesinden kalçaya kadar ki uzunluğu ise yaklaşık 19 cm dir.

22 Haftada Bebeğimdeki Değişiklikler

Bebeğiniz artık dudaklara, göz kapaklarına ve kaşlara ve hatta minik diş tomurcuklarına sahip, her zamankinden daha yeni doğmuş gibi görünmeye başlıyor. Dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları gelişiyor. Bu hafta üreme sistemi de gelişmeye devam eder. Erkekse testisleri, karnından testis torbasına doğru inmeye başlar. Kız ise rahmi ve yumurtalıkları yerine yerleşir, vajinası da oluşur.

22 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Karnınız büyüyor ve büyüyor ama değişen tek şey bu değil. Artık kendinizi rahatça hamile hissede bilirsiniz ! Sabah bulantılarınızın geçtiği bir döneme girmiş bulunuyorsunuz. Bu dönemde hamileliğinizin keyfini çıkarın. Büyüyen karnınızın yanı sıra ayaklarınızda da şişme fark edebilirsiniz. Bu hamilelik şişmesi veya ödemin yanı sıra hamilelik hormonu gevşemesinden dolayıdır. Bu, ayakkabı numaranızın da artması anlamına gelebilir. Ayakkabılarınızı rahat ve topuksuz almaya özen gösterin.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Hasta olma riski: Kendinizi hasta hissedebilir hatta grip gibi viral enfeksiyonların yanı sıra hamileyken ishal olmanızda mümkündür. Hamileyken hasta olursanız doktorunuzu muhakkak bilgilendirin. Sıvı alımınızı arttırın. Bol su, meyve suyu veya diğer yararlı sıvıları tüketin.

Tırnakların değişimi: Farklı kadınlar farklı semptomlar yaşarlar: bazıları tırnaklarının normalden daha hızlı büyüdüğünü, bazıları ise normalden daha zor kesildiğini ve bazıları ise daha yumuşak veya daha kırılgan olduğunu fark eder.

Muhteşem saçlar: saçlarınız normalden daha parlak ve sağlıklı görülebilir. Ama buda kadın dan kadına değişir. Bazı kadınlar saçlarının dökülmesinde de yakına bilirler. Bu hamilelik döneminizle alakalıdır ve geçici bir durumdur.

Daha fazla vücut kılı: Hormonlar yüzünüzden bazı kadınlarda vücut tüylenmesinde artış görülür. Genellikle çenenizde, üst dudakta, yanaklarınızda ve çenenizde. Ayrıca karnınıza, kollarınıza, sırtınıza ve bacaklarınıza da dikkat edin.

Renksiz cilt: Vücudunuzdaki artan melanin yüzünden yüzünüzde koyu tenli bazı lekeler bulabilirsiniz. Yüzünüzü yüksek bir SPF ile güneş koruyucu ile koruduğunuzdan, şapka giydiğinizden ve en güçlü olduğu saatlerde güneşten uzak durduğunuzdan emin olun.

Daha büyük, koyu memeler: Göğüslerinizde, daha büyük, daha karanlık meme uçları ve areoller, areollarınızda daha belirgin şişlikler ve göğüslerinizde daha belirgin damarlar görülebilir.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Yavaşlama: Hamilelik sırasında baş dönmesi veya hafif baş ağrısı hissetmek oldukça yaygındır, çünkü bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak için rahminize çok fazla kan yönlendirilmektedir. Kendinizi yavaşça kalkma alışkanlığına girin, böylece kan akışı kademeli olarak ayarlanabilir.

Atıştırmayı sürdürün: Düzenli olarak sağlıklı atıştırmalıklar yiyin (poşetinizde muz, elma ya da çekirdeksiz mandalina gibi fındık veya kuru üzüm ya da meyve gibi). Solgun veya sersemlemiş hissederseniz, oturun ve başınızı dizlerinizin arasına koyun, böylece kan beyninize geri dönebilir ve baş dönmeniz yakında ortadan kalkabilir. D ve E vitamini ağırlıklı besinler tüketin.

Anemi (kansızlık) : Anemi yani kansızlık hamilelikte sık rastlanan bir şikayettir. Kansızlık sorunu yaşıyorsanız, tedavi olmanız bebeğiniz ve sizin için önemlidir. Anemi probleminiz varsa kendinizi hiç iyi hissetmezsiniz çok çabuk yorulur başınız döner ve halsiz hissedersiniz. Bu problemleri aşırı ve sık bir şekilde yaşıyorsanız muhakkak doktorunuza bildirin.

Stres: Uykusuzluk stresli olmanıza sebep olabilir. Yeterince ve kaliteli uyku uyumanız lazım. Yastık destekli uyumalı ve solunuza yatmalısınız. Gün içinde dinlenmeye ve gevşemeye vakit ayırın. Kitap okun ve müzik dinleyin! En çok da nefes egzersizleri yapın çünkü bu sizi hem rahatlatır hemde doğumda çok faydası olur.

22 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Eşinizle birlikteyken her fırsatta ona yardım edip edemeyeceğinizi sorun. Arabaya binip inerken ona yardımcı olun. Eğer araba kullanıyorsa koltuğunu ve kemerini onun rahat olabileceği şekilde ayarlayın.

22 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 22 haftalık gebelikte bebek hareketleri
  • 22 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 22 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 22 haftalık gebelik kaç aylıktır
  • 22 haftalık gebelikte beslenme
  • 22 haftalık gebelik kaç kilo alınır
  • 22 haftalık gebelik ultrason
  • 22 haftalık gebelik anne karnı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir