23 Haftalık Gebelik

23 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 21.Hafta

Bu hafta bebeğiniz çok fazla kilo almaya başlıyor, vücudunuz hızla değişiyor, fazla kilo almış olabilirsiniz ve çevrenizdekiler sizin ikiz bebek beklediğinizi düşünebilir. Belkide tam tersidir ve siz fazlasıyla fit bir hamile olabilirsiniz.

23 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz bu hafta 455 gram civarı. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 20cm. Bebeğiniz küçük bir oyuncak bebek kadar. Büyüyor ve tombullaşıyor fakat teni hala buruşuk.

23 Haftada Bebeğimde Olan Değişiklikler

Bu hafta bebeğinizde bir çok şey oluyor. Akciğerinin kan damarları, dışarıdaki dünyada nefes almaya hazırlanmak için gelişiyor ve aynı zamanda dışarıdaki seslere örneğin arabaların gürültüsü veya köpeğinizin havlayan sesi gibi tanıdık seslere alışıyor. Sizin sesinizi ayırt edebiliyor. Onunla konuşmaya belki de çoktan başladınız eğer başlamadıysanız bile hemen başlayın!

Başka gelişmeler de var: Kemik iliği kan hücrelerini yapmaya başlıyor ve artık kalp atışını bir stetoskopla duyabilirsiniz. Elbette duyacağınız ses doktor muayenesinde ki gibi şiddetli olmayacaktır.

23.haftada, bebeğiniz de farkedilebilir bir şekilde uyku-uyanıklık döngüsü geliştirmeye başladı, bu yüzden onun aktif ve uyanık olduğu ve uykuda ve dinlendiği zamanları sizde ayırt edeceksiniz. Hareketleri daha net hale geldikçe bu farklı dönemleri fark etmeye başlayacaksınız. Onu hareketlerinizle veya çevrenizdeki seslerle uyandırabilirsiniz. Sıcak bir banyoya girdiğinizde yada buzlu bir bardak su içtiğinizde karnınızdaki hareketleri dinleyin.

23 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Bu haftada sizi bekleyen değişiklikler var. Hamilelik sırasında birçok kadının yaşadığı unutkanlık – bu hafta özellikle hamilelik hormonları ve yorgunluk nedeniyle yaygın olabilir. Endişelenmeyin çünkü doğumla birlikte bu sorun da ortadan kalkacak ve eski hafızanıza geri döneceksiniz. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey , hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı beyin fonksiyonlarını ve gelişimini desteklemek için Omega 3 açısından zengin gıda tüketmeye çalışmak ve not almak olabilir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Diyabet: diyabetiniz hamilelik esnasında kontrol altında tutulmazsa, iri bir bebek doğurma durumunuz yüksektir. Bu sezaryan doğum yapmanızıda arttırır. Kan şekeri seviyenizi sabit tutmanın bir yolu öğünlerinizi atlamamanızdır.

Sodyum tüketimi: hamileyken sodyum alımınız konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Çok fazla sodyum tüketmek vücudunuzun su tutmasına neden olabilir, buda şişme ve şişkinlik hissine yol açar. Tuzlu kuruyemişler patates cipsleri turşu konserve gıdalar ve işlenmiş gıdalardan sakının.

Nefes nefese hissetme: Bebeğiniz büyüdükçe ve uterusunuz genişledikçe, diğer organlar ona yer açmak için ezilmeye başlayacaktır. Kaburgalarınız yukarı doğru ve dışa doğru hareket edecek ve derin bir nefes almak için daha az yer olacaktır. Özellikle hamilelik yogası , sadece zindeliğinizi arttırmak için değil aynı zamanda derin nefes tekniklerini öğrenmek için de iyi bir fikirdir.

Şişkinlik: Sürekli dolu hissediyorsanız, hormonlarınızı suçlayın. Progesteron gastrointestinal sistemin sindirimi yavaşlatmasına neden olur, böylece besinler bebeğinize ulaşmak için daha fazla zamana sahiptir. Ne yazık ki, bu sizin için tatsız olabilir! Bolca su için, bol bol lif yiyin ve yavaşça yemek yemeye çalışın.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Enfeksiyonlara dikkat edin: Hamileliğinizde, vücudunuz, rahim ağzı genişleyen, kasları rahatlatan hormon progesteronunun yüksek seviyelerini üretir. Aynı zamanda üreterler (böbrekleri ve mesaneyi bağlayan tüpler) ve idrar akışını mesaneye doğru kontrol eden sfinkterler de dahil olmak üzere diğer kasları gevşetir. Bu idrarın, idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olarak mesaneden böbreklere doğru geri dönebileceği anlamına gelir. Bunun sonucunda, ağrı ve yanma, idrarınızda kan ve tuvalete daha sık gitme ihtiyacı gibi belirtiler meydana gelebilirç. Endişeniz varsa doktorunuza danışın ve enfeksiyonu temizlemek için bol sıvı içtiğinizden emin olun.

23 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Sizde de hamilelik belirtileri var mı ? İncelemeler, tüm baba adaylarının %50 sinin eşleri hamileyken kendilerinin de hamileliğin fiziksel semptonlarını yaşadıklarını göstermiştir. Yani sizde de mide bulantısı, kilo alımı ve belli yiyecekleri canınızın çekmesi durumları olabilir!

23 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 23 haftalık gebelik kilosu
  • 23 haftalık gebelik kaç aylıktır
  • 23 haftalık gebelikte beslenme
  • 23 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 23 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 23 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 23 haftalık gebelik jinekoloji
  • 23 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir