24 Haftalık Gebelik

24 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 22.Hafta

Bu hafta bebeğinizin küçük yüzü neredeyse tamamen oluşuyor, karnınız büyüyor ve hem anne hem de bebek için yer alan birçok bedensel değişiklik var. 24. Haftada sizin ve bebeğinizle ilgili merak ettikleriniz yazımızda.

24. Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü

Bebeğiniz hızlı büyüyor kilosu yaklaşık 540 gram baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 21 cm dir.  Ama hala fazlasıyla minik.

24. Haftada Bebeğimde Olan Değişiklikler

Bu hafta bebeğiniz için çok fazla değişiklik var. Beyni büyüyor, tat alma duyusu gelişiyor ve vücudu doluyor. Bebeğinizin akciğerleri her gün olgunlaşır ve alveoller denilen akciğerlerde küçük hava keselerini tutmaya yardımcı olan yüzey aktif madde denen bir madde üretmeye başlar. Hatta rahminizde nefes alıp vermeye, göğsünü yukarı ve aşağı hareket ettirmeye ve amniyotik sıvıyı dışarı atmaya başlar.

Bebeğinizin cildinin hala ince ve yarı saydam olmasına rağmen, bu kısa bir süre sonra değişecek: kısa sürede şişkinleşmeye başlayacak, bu hafta büyüyen organlar, kaslar, kemikler ve yağlanma nedeni ile  cilt daha az görülebilir hale gelir.

Bebeğiniz hala küçücük ve gelişmesine rağmen, şimdi yaşayabilir bir aşamaya erişmiştir. Yani erken doğması halinde rahim dışında hayatta kalabilmektedir. Elbette özel bir yenidoğan vantilatöründe, kuvezde kalmak zorunda kalacaktır.

24. Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Her zamanki gibi, vücudunuzun hamilelik haftasına göre değişiyor. Rahminiz artık göbek deliğinizin üstünde 3.8 ile 5.1 cm pubik simfizden yaklaşık 24 cm olarak ölçülür. Bu hafta glikoz tarama testi (şeker yüklemesi) yaptırmanız gerekmektedir. Gebe kadınları etkileyebilecek yüksek kan şekeri durumu olan gestasyonel diyabeti kontrol etme zamanı gelmiştir.

Hamileliğiniz sırasında yaşadığınız kabızlık nedeni ile anüsünüzün etrafında kaşınmalar, şişkinlik ve tuvalet kağıdındankan görmenize neden olabilir. Bu durumu rahatlatan kremler mevcuttur ve doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Karpal tünel sendromu: El bileklerinin ve parmaklarınızın uyuştuğunu fark ettiniz mi? Karpal tünel sendromu, başka bir kafa karıştırıcı gebelik belirtisidir. Hamilelik dönemindeki ödem gün içinde vücudunuzun alt kısmında sıvı birikmesine neden olur ve yatmadan önce vücudunuzun geri kalan kısmına yeniden dağıtır, bu da vücudunuzun içinden geçen sinirlere baskı yapar. Böylece ellerde, parmaklarda ve bileklerde ağrı, karıncalanma, uyuşma hissi veya ağrıya neden olabilir

Bulanık görüş: Çift görüyor musun? Buda hamilelik hormonlarının suçu elbette! Gözünüzdeki sıvı birikimini arttıran gözyaşı üretimini azaltabilir, bu da görüşünüzü bulanık hale getirebilir. Gözlerinizi kurumuş hissederseniz panik yapmayın.

Kırmızı, kaşıntılı el ve ayaklar:  Avuçlarınız ve ayaklarınızın alt kısmı kaşıntılı ve kırmızı olabilir. Bunun nedeni östrojen artışı ve kan hacminin artmasıdır. Sert sabunlar gibi tahriş ediciden uzak durun ve avuç içlerine veya ayaklarınıza soğuk su veya buz uygulayarak rahatlamaya çalışın.

24 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Bu dönem bölgenizde doğum öncesi eğitim kursları bulmak için iyi bir zamandır. Kaç sınıf olduğunu, ne zaman ve nerede kayıt yapıldığını öğrenin. Bebeğinizin doğacağı aydan 1 ay öncesine kursu tamamlamaya çalışın.

24 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 24 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu
  • 24 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler
  • 24 haftalık gebelik hareketleri
  • 24 haftalık gebelik anne karnı
  • 24 haftalık gebelik kaç aylık oluyor
  • 24 haftalık gebelikte bebeğin aşağıda olması
  • 24 haftalık gebelik ve bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir