25 Haftalık Gebelik

25 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 23.Hafta

Bu haftada, uykusuz geceler saklanıyor. Karnınızda, bebeğinizde büyümeye devam ediyor ve yatmak artık bir parça daha zor. Bebeğinizin parmak izleri ortaya çıkıyor. Bebeğinizdeki ve vücudunuzdaki değişiklikleri 25 haftada sizi neler beklediğinizi yazımızda okuyabilirsiniz.

25 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğinizin kilosu artık 700 gram ve baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluk ise 22 cm. Bu rakamların ortalama uzunluklar ve ağırlıklar olduğunu ve bir bebekten diğerine ve bir hamilelikten diğerine değişebileceğini unutmayın.

25 Haftada Bebeğim Neler Yapıyor ?

Bebeğiniz her zamankinden daha güzel hale geliyor: haftalar ilerledikçe, bebek yağı gelişiyor, yani şu anda alıştığı buruşmuş deriyi yumuşatıyor ve her zamankinden daha yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Hatta biraz da saçlarını büyütmeye başlıyor.

Bebeğinizin cildinin kılcal damarları da cildin altında kalması ve kanla dolmasıyla daha da pembedir. Kan damarları da bebeğinizin akciğerlerinde bu hafta gelişecek ve onu doğduktan sonra alacağı ilk taze havaya daha da yaklaştıracak.

Bu hafta ayrıca bebeğinizin burnunun ve burun delikleri çalışmaya başlıyor. Açılmaya başlayan burun delikleri , bebeğinizin nefes alıp vermeye başlamasına, amniyotik sıvıda nefes almasına izin verir. Bu evrede bebeğinizin hıçkırıklarını şanslıysanız sizde hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin elleri ve avuç içlerinde çizgileri gelişecek. Aynı zamanda kendi benzersiz parmak izlerine de sahip olacak. Bebeğinizin el ve parmaklardaki mahareti de gelişecek elbette  yani yumruğu içindeki şeyleri kavrayacak ve hatta göbek kordonuyla oynayabilecek. Ayrıca parmağını emebilir ve elleri ve ayakları ile oynayabilir. Düşünün ve hayal edin heyecan verici değil mi ?

25 haftada Vücudumda Olan Değişiklikler

Yorgunluk hissiniz arttı mı? Genişleyen karnınız uyku uyumanızı zorlaştırabilir. Şimdi ikinci üç aylık dönemdesiniz yani 6.ayın içinde. Sırt üstü değil de ideal ve rahat bir uyku için sol tarafınıza dönerek uyumalısınız. Sırt üstü yatmak vücudunuzdaki kanı tekrar kalbinize geri gönderir bu damarlarınıza baskı yapar ayrıca plasentaya da baskı uygular. Bacaklarınız arasına yastık koyarak uyuyabilirsiniz. Sırtınıza ve karnınızın altına da yastık desteği uygulayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Egzersiz: gebeliğiniz ilerledi ve karnınız iyice büyüdü. Sizi zorlamayacak şekilde egzersiz yapmanız sağlıklı olacaktır. Günümüzde hamile yogası profesyonel hocalar eşliğinde gerçekleşiyor. Size yakın bir yer bulursanız hamile yogasını tavsiye ederiz. Yorulduğunuzda egzersiz yapmayın ve ağrı, nefes darlığı veya baş dönmesi hissettiğinizde derhal durun. Sırtınıza yaslanma ve temas sporlarından kaçınmaya çalışın.

Huzursuz bacak sendromu: Kadınların% 15’i, ayaklarında ve bacaklarında bir karıncalanma hissi ve hareket ettirme isteği duyabilirler. Uzmanlar neyin sebep olduğuna emin değiller ama birçok kadına akupunktur, sıcak banyo veya demir açısından zengin yiyecekler gibi farklı yöntemlerle yardım edilebiliyor.

Diş eti kanaması: Hamileliğin sık görülen ama hoş olmayan bir yan etkisi olan kanamalar bu hafta sizi etkileyebilir. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçaladığınızdan ve düzenli olarak diş ipi kullandığınızdan emin olun ve endişeleriniz varsa endişelerinizi konuşmak için bir diş hekimine başvurun.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Doğum planı: Şimdi doğum yapmak istediğiniz yeri düşünmeye başlamak için iyi bir zaman. Doktorunuza başka bir hastanede doğum yapmak istediğinizden bahsedin ve size uyup uyamayacağını sorun. Eğer böyle bir düşünceniz yoksa doktorunuzun bulunduğu hastane tercihiniz ise oda seçimini düşüne bilirsiniz. Normal hasta odalarının yanı sıra süit odalar yeni doğan konsepti için daha uygun alana sahip olmanızı sağlar. İkramlar balonlar hediyeler için ayrı bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bu odaların bilgisini alabilir ve hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Baby Shower Hazırlıklarına Başladınız Mı?

Eğer bir baby shower partisi düzenlemeyi düşünüyorsanız sanırım hazırlıklara başlamalısınız. Bu tarz partiler son iki ay içinde olabiliyor. Kendinize bir tarih ve zaman belirlemekle işe başlayabilirsiniz. En önemlisi bir ihtiyaç listesi hazırlamalı ve kutlamaya gelecek olan arkadaşlarınıza bu listeyi iletmelisiniz. Şaşırmayın bu partinin amacı budur. Şunu unutmayın zaten bu tarz partilerde en yakınlarınız olur ve zaten bu güzel insanlar size doğum için hediye alacaklar. Şöyle düşünün neden sizin ihtiyaç duyduğunuz bir şeyi size almasınlar ki!

25 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Birlikte alış veriş yapmayı teklif edin. Bebeğiniz için kıyafetler oyuncaklar ve temel ihtiyaçları birlikte seçin ve birlikte karar verin. Eşinizle konuşun ve konuşurken onu dinleyin. çünkü onun için duygusal desteğin büyük önemi var bu dönemde. onun yanında olduğunuzu fırsat buldukça gösterin.

25 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 25 haftalık gebelik bebek kilosu
  • 25 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 25 haftalık gebelik kaç aylıktır
  • 25 haftalık gebelik kaç gram
  • 25 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 25 haftalık gebelikte bebek hareketleri kadınlar kulübü
  • 25 haftalık gebelik anne karnı
  • 25 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir