26 Haftalık Gebelik

26 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 24.Hafta

Bu hafta bebeğinizin işitme duyusu gelişir, sizin ise  tansiyonunuz artabilir. Çevrenizde hamile olan arkadaşlarınız varsa onlarla görüşüp fikir alış verişi yapabilirsiniz. 26. Hafta 6. Ayın sonu demek olur. Yani artık 2.trimesterı tamamlamana çok az kaldı.

26 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz büyüyor ve büyüyor. Bu hafta hemen hemen 910 gramdır. Bu hafta baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 23 cm. dir. Bebeğinizin kilosu artıyor.

26 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bebeğinizle ilgili bu hafta birçok gelişme var. İlk olarak, kulakları daha önce hiç olmadığı kadar gelişmiş ve daha duyarlı olacak. Birbirinizle konuştuğunuzda sesinizi ve eşinizin sesini duyabilecek hatta ayırt edebilecektir. Bebeğiniz artık sadece sesleri duymuyor, aynı zamanda onlara cevap verebiliyor, tabii ki konuşarak değil, hareket ederek ya da nabız atışında bir artışla!

Ayrıca bu ay yavaşça gözlerini açıyor olacak. Bu güzel gözetleyiciler, retinasının gelişmesine izin vermek için şimdiye kadar kapalıydı, ancak şimdi rahminizin içinde neler olup bittiğini görmeye başlıyor. Yine de, bebeğinizin göz rengini bilmek için henüz çok erken. Gözünün renkli kısmında hala pigment yok, dolayısıyla göz rengi hala oluşmadı. Gözün renkli kısmı, iris, yalnızca bir sonraki ay gelişimini dolduracaktır.

Bebeğinizin kalp atış hızı bu hafta da önemli ölçüde yavaşladı, dakikada 180 vuruştan dakikada 140 ila 150 vuruşa kadar. Bu, doğum öncesi randevularınız sırasında doktorunuz tarafından izlenir.

26 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler?

Sürekli büyüyen bir göbeğiniz var ve göbek deliğiniz sıkı bir şekilde dışarıya çıkmış durumda olabilir. Bu rahmin şişmesi ile karnınızı öne doğru itmesiyle oluşur. Endişelenmeyin eğer ikinci gebeliğiniz değilse ve karnınız ciddi anlamda büyümediyse göbek deliğiniz doğumdan sonra normale dönecektir.

Kan basıncınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kan basıncınızda doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Hamilelikte kan damarları içinden akan ekstra kan hacmi ile başa çıkmak için genişledikçe kan basıncınız düşer. Bu, özellikle hızlı bir şekilde ayağa kalkarsanız, hafif veya sersemlemiş hissedebileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, gebeliklerin yaklaşık% 5-10’u gebelik hipertansiyonu (yüksek tansiyon) geliştirebilir. Olguların çoğu hafiftir, fakat bazıları preeklampsi ile komplike olabilir, bu da yüksek tansiyonla birlikte idrarınızda protein gibi başka semptomlara da neden olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Ortak Belirtiler:

Beslenme: Hamileyken balık yemek çok sağlıklıdır. Balık yiyen gebeler sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Son araştırmalara göre hamilelikte balık tüketen kadınların erken doğum riski azdır. Bu etki omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanabilir. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda hamileliğe bağlı hipertansiyon sorunlarını önleyebilir. Balık yiyemiyorsanız keten tohumu yağı, soya fasulyesi, ceviz ve buğday tohumu tüketebilirsiniz.

Uykusuz geceler: Kendinizi uykusuzlukla mücadelede buluyor musunuz? Sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacıda sizi uykunuzdan edebilir. Yatmadan önce daha az sıvı tüketmeye çalışın.

Bebek hareketleri: Bebeğiniz büyüdükçe, her zamankinden daha kuvvetli hale geliyor. Tekmeleri ve hareketleri sizi rahatsız edip can acıtan pozisyona gelebilir. Böyle zamanlarda yatış pozisyonunuzu değiştirin ve yastık destekli yatıp dinlenmeye gayret gösterin.

Migren: Eğer gebe kalmadan önce migren geçirdiyseniz, şimdi daha sık rahatsızlık duyma ihtimaliniz yüksek. Güçlü migren ilacından uzak durun, ancak hamilelik dostu olan masaj, meditasyon ve yoga gibi bütünsel terapileri deneyin.

Bu Hafta Ne Yapmalı:

Geçen hafta için size parti önerisinde bulunmuş ve ihtiyaç listesinden bahsetmiştik. Baby shower planlarınız arasına girdiyse yer ve mekan bakmaya başlayabilirsiniz. Partinizi daha da özel hale getirebilecek organizasyon şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Ama önce sizi en iyi anlayan, ne istediğinizi bilen o organizatörü bulmak gerekir.

Aynı zamanda doğum öncesi fotoğraf çekimi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu çekimi yaptıracağınız kişi aynı zamanda doğum fotoğraflarınızı da çekebilir. Fotoğraf çekimini muhakkak eşiniz ile gerçekleştirin.

26 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Artık eşiniz kendini çok çekici hissetmeye bilir. Onu dışarı çıkarın akşam yemeği ya da sinema. Birlikte daha özel vakit geçirmeye çalışın ve ona her fırsatta aslında ne kadar güzel olduğunu söyleyin. Birlikte bu özel zamana ait fotoğraflar çektirin.

26 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 26 haftalık gebelik annenin kilosu
  • 26 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 26 haftalık gebelik ultrason görüntüleri
  • 26 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 26 haftalık gebelik kaç aylık
  • 26 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 26 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı
  • 26 haftalık gebelik sonlandırma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir