27 Haftalık Gebelik

27 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 25.Hafta

Bu hafta tamamlandığında , 2. Trimesterın ve 6.ayınızın sonu, 3. Trimesterın başlangıcı olacaktır. .Bebeğinizin gözleri renk değiştiriyor ve vücudunuzda bazı tuhaf gebelik belirtileri oluyor. Bebeğiniz ve vücudunuz hakkında bilmeniz gereken her şey 27 hafta yazımızda.

27 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bu hafta bebeğinizin boyu baş bölgesinden kalçasına kadar değil de tepeden tırnağa ölçülebilecek. Bu hamileliğinizin son döneminde size bebeğinizin büyüklüğü hakkında fikir verecektir. Bebeğiniz artık tam 1 kilo ve baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu 24 cm , toplam uzunluğu ise 34 cm dir.

27 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bu hafta bebeğinizin hareket yoğunluğu değişebilir. Anne adayları çoğunlukla bebeklerinin ne sıklıkla hareket etmeleri gerektiğini merak eder ve sorgularlar. Bunlar değişen duyumlardır hamileden haileye ve bebekten bebeğe değişirler. Genellikle sık hareket eden bebek güven vericidir. Ama bebeğin çok fazla hareket etmemesi ve sakin zaman geçirmesi nadir bir durum değildir. Eğer anne gün içinde çok hareketliyse bebeğinin hareketlerini fark etmeyebilir. Yan yatmak bebeğinizin hareketlerini ölçebilmeniz açısından size yardım eder. Aynı zamanda tatlı bir şeyler yemek ya da içmekte bebeği harekete geçiren şeylerdir.

Beyin dokusunun gelişmesiyle bebeğinizin beyninin bu günlerde gerçekten aktif olduğu görülüyor. Bol bol ceviz tüketin! Aktif bir bebek, düzenli olarak uyuma ve uyanma, gözlerini açma ve kapatma ve parmaklarını emme gibi hareketleri yapacaktır.

Eğer karın spazmı gibi görünen küçük ritmik hareketler hissediyorsanız, endişelenmeyin: onlar sadece bebek hıçkırıkları! Bu hareketler genellikle kısa ömürlü olduğundan ve bebeğinize zarar vermediğinden, endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir.

Bu hafta bebeğinizin gözü de gelişmeye devam edecek. Gözün renkli kısmı gelişmeye başlayacak. Birçok bebek mavi gözlerle doğar çünkü hala melaninlidirler. Çoğu zaman bebeklik döneminde, maviden yeşile, elaya ya da kahverengiye dönüşen gözler vardır. Sahip olduğunuz daha fazla melanin (sizin genleriniz tarafından belirlenir), göz renginizi koyulaştırır.

27 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Karnınızın ne kadar büyüdüğünü söylememize gerek yok. Zaten fazlasıyla şiş hissediyorsunuzdur ve artık büyük öğünler yemek sizi rahatsız edecektir.

Ayrıca bacağınızda özellikle de baldırınızda kas spazmlarının olduğunu fark edebilirsiniz. Uzmanlar bunun nedenini, vücudunuzda bulunan kalsiyum ve magnezyumun eksikliği olarak nitelendirir. Kramplar, otururken veya uzun bir süre uzanırken ortaya çıkabilir bu nedenle geceleri bu kramplar tarafından uyandırılabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Kaşıntılı karın: Genişleyen karnınız yüzünden cildiniz kuru ve kaşıntılı olabilir. Kaşıntılı bölgelere yağlar ve nemlendiriciler uygulayabilirsiniz.

Şişlik: Kadınların yaklaşık dörtte üçünde bedenin başka yerlerinde şişlik görülür (maalesef bu sadece bir mide değildir). Bu, kan akışındaki bir artış ve alt vücudunuzdan kalbe kan veren damar üzerindeki basınç sayesinde vücut dokularında sıvı biriktiğinde ortaya çıkar. En çok ayakları, ayak bileklerini ve elleri etkileyen bu yan etki genellikle hamileliğin bu safhasında başlar. Endişelenmeyin ve bebeğiniz doğduktan sonra ortadan kalkacağını unutmayın. Ancak şişlik aşırı görünüyorsa, preeklampsinin bir işareti olabileceğinden doktorunuza danışınız.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Daha küçük öğünler yiyin. Değişen ve her geçen hafta büyüyen karnınıza yardım etmek için, daha kolay, daha basit ve sindirimi daha kolay olan yiyecekler tüketin. Kepekli ekmek, yaz meyveleri veya salata, doğal yoğurt üzerine yarım dilimlenmiş avokado deneyin.

Hamilelikte yoga yapmayı deneyin. Kramplara yardımcı olmak için, bazı hamilelik yogalarını deneyin (bacağınızı düzleştirin ve ayak bileğinizi ve ayak parmaklarınızı esneterek rahatlayın). Yürüyüşe çıkmak ta bazen yardımcı olabilir. Eşinizi kaslarınıza masaj yapmak konusunda da ikna edebilirsiniz.

Yatmadan önce sağlıklı atıştırmalık yapabilirsiniz. Gece kramplarını önlemek için, bir bardak süt ve bir muz gibi kalsiyum ve magnezyum içeren aperatiflere yer verebilirsiniz.

27 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Artık eşiniz için zor olabilecek günlük ev işlerini yapmayı teklif edin. Küveti veya tuvaleti temizlemek büyük bir yardım olabilir. Yüksekte veya ulaşılması zor bir yerde bulunan herhangi bir seyi yerine koyarak eşinizin güvenliğine katkıda bulunabilirsiniz.

27 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 27 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 27 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 27 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 27 haftalık gebelik kaç aylık
  • 27 haftalık gebelik anne karnı
  • 27 haftalık gebelik kaç kilo alınmalı
  • 27 haftalık gebelik anne kilosu
  • 27 haftalık gebelik uzman tv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir