28 Haftalık Gebelik

28 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 26.Hafta

Bu hafta, Hamileliğinizin 28.haftası ile 7. Ayınıza girmiş bulunuyorsunuz. Aylık hesaba göre sadece 3 ayınız kaldı. Bebeğinizle konuşarak ve şarkı söyleyerek bir bağ kurmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize ve vücudunuza 28 haftada neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

28 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz neredeyse 1.1 kg ve baş bölgesinden kalçalara kadar uzunluğu 25cm’e yakın. Toplam uzunluğu ise 35cm dir. Neredeyse bir patlıcan kadar büyük!

28 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Henüz bebeğinizle tanışmadınız, ancak sizin ve eşinizin onunla bağ kurmaya başlaması için çok erken değil. Radyodaki şarkıya eşlik ederken, arkadaşlarınızla dedikodu yaparken veya sadece kendi kendinize konuşurken bebeğiniz artık sizi tamamen duyabilir. Sesiniz daha şimdiden bebeğinizi yatıştırabilir ve sakinleştirebilir. Çalışmalar bebeğinizin kalp hızının sesinizi duyduğunda düştüğünü göstermiştir. Eşinizi de karnınıza dokunarak bebeğinizle konuşmaya teşvik ediniz. Aralarında bir bağ kurmak için harika bir zaman

Bebeğinizin gözleri de her zamankinden daha gelişmiştir: Artık sadece gözlerini kırpıştırmakla kalmaz, aynı zamanda yakın zamanda büyümüş olan kirpiklerini de açıp kapatır. Görme yeteneği o kadar iyidir ki, rahminizdeki ışık filtrelerini bile görebilir.

Ayrıca sizi hayal etmeye başladı! Bu inanılmaz dimi? Anne karnındaki bebeklerde ölçülen beyin dalgası aktivitesi, rüya görebildiğini ve farklı uyku döngüleri sergilediğini göstermektedir.

28 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Artık son üç aylık dönemdesiniz! Doktorunuz yatak istirahatı verirse bunu uygulayın. Aktivitelerinizi durdurmak ve yapacak çok işiniz varken boş boş oturmak sizin için zor olsa bile bunu bebeğiniz ve kendi sağlığınız için yaptığınızı unutmayın.

Ayrıca siyatik olarak da bilinen karınca bacak ağrısını da deneyimliyor olabilirsiniz. Bebeğiniz doğuma hazırlanmak için harekete geçerken, başı alt omurganızdaki siyatik sinir üzerinde durarak, sizin için hoş olmayan durumlara ve ağrılara yol açabilir. Bunu kalçalarınızda ve arka bacaklarınızda da hissedebilirsiniz. Bebeğiniz pozisyonunu doğuma kadar çok ça kere değiştire bilir. Ama değiştirmeye de bilir. Ona pozisyonunu korumasında yardımcı olmak için dinlenmeyi, sıcak banyo ile rahatlamayı unutmayın.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Kabızlık: Bağırsaklarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı basit diyetler vardır: kepekli ekmek, fasulye ve baklagiller ve yulaf lapası gibi diyetinizde daha fazla lif açısından zengin gıdalar kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketin ve yüzme ya da yürüyüş gibi hafif egzersizler de bağırsaklarınızın hareketlenmesine yardımcı olabilir.

Tıkalı burun: Soğuk algınlığı gibi bir durum hissediyorsanız, bu durum, yüksek hamilelik hormonlarının, burnunuzdaki mukus zarlarına kan akışını arttırarak, şişmesine neden olmasından kaynaklanır. Burun spreyleri burun deliklerinizi açmanıza ve nefes almanızı kolaylaştırır.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

28.hafta doktorların kan testlerini ve prosedürleri ilk kez uyguladığı yada tekrarladığı bir dönemdir. Diyabet için glikoz tolerans testi de bu hafta yapılabilinir.

28 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Eşiniz bebeğinizin hareket ettiğini 2-3 aydır hissediyor. Bu dönemde sizde bunu hissedebilirsiniz. Elinizi nazikçe eşinizin karnının üstüne koyun ve bir süre bekleyin. Bu esnada bebeğinizle konuşabilirsiniz. Eşiniz size bebeğin nerede hareket ettiğini söyleyecektir.

28 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 28 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 28 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 28 haftalık gebelik bebek hareketleri
  • 28 haftalık gebelik kaç aylık
  • 28 haftalık gebelikte neler yenmeli
  • 28 haftalık gebelikte beslenme
  • 28 haftalık gebelikte rahim ağrısı
  • 28 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir