29 Haftalık Gebelik

29 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 27.Hafta

Bebeğinize kavuşmaya artık çok az kaldı. Minik bebeğiniz artık epeyce büyük ve büyümeye devam ediyor. Bu hafta birbirinizi daha iyi tanıyor ve anlıyorsunuz. 29 haftada sizi neler bekliyor hepsi yazımızda.

29 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bu hafta, bebeğiniz balkabağı büyüklüğünde! Hafta hafta , hamilelik ilerledikçe bebeğinizin boyutundaki değişimleri belirttik. Bebeğinizin belirli bir zamanda ne kadar büyüdüğü konusunda size fikir vermek için ortalama kiloları kullandık. Ancak, bunlar yalnızca ortalamalar; bebeklerin kiloları ve büyüklükleri değişir. 29 haftada bebeğiniz 1.25 kg ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 26 cm. toplam uzunluğu ise 37cm dir.

29 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Artık bebeğiniz çok daha büyük olduğu için, kesinlikle daha güçlü tekmeler hissedeceksiniz ve bu geceleri de olabilir. Uyurken sizi uykunuzdan uyandırabilecek tekmeleri evin içinde bir süre yürüyerek sakinleştirebilirsiniz.

Bebeğiniz artık, yediğiniz yiyeceklerden tutunda, rahminizdeki seslere ışığa ve her türlü uyarana cevap verecek durumda. Bebeğinizin hareket süresi yada zamanı veyahut ne kadar hareket etmeli gibi bir durumu yoktur. Ancak sabah ve akşam olmak üzere en az günde iki defa bebeğinizi bir süre hissediyor olmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin normalden daha uzun süre hareket etmediğini fark ederseniz, tatlı atıştırmalık yiyerek hareket ettirmeye çalışın. Bu işe yaramazsa, mutlaka doktorunuza danışın.

Bebeğinizin vücuduna gelince, kafası gelişmekte olan beynine yer açmak için büyüyor, kasları ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor.

29 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler

Göbek deliğinizden ölçüldüğünde rahminiz yaklaşık 7.6 ila 10.2 pubik simfizden hemen hemen 29 cm. Toplam kilo alımınız 8kg ila 11kg arasında olmalıdır.

Rahminiz yalancı kasılmalarla kendini doğuma hazırlar. Gerçek kasılmaların ise artarak bir düzen izlediğini, şiddetlenerek süresinin arttığını unutmayın.

Tuvalet ziyaretlerinizin sıklığı da maalesef devam edecektir. Rahmin idrar torbasına yaptığı baskı nedeniyle hapşırırken gülerken ve hatta öksürürken idrar kaçırabilirsiniz. Bu da sizin tuvalet ziyaretlerinizi sıklaştırır. Gece uykularınız tuvalet ve büyüyen göbeğiniz yüzünden bölünebilir.

Ve stres, davranışlarınız bebeğinizin gelişimini etkiler. Endişelendiğiniz ne varsa bunu doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Doktorunuz bu hafta size yatak istirahati verirse buna mutlaka uyun. Aktivitelerinizi durdurmak ve yapacak bir sürü işiniz varken boş boş oturmak sizin için zor olabilir ama bunun sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlı için olduğunu unutmayın. Erken doğum riski yatak istirahati ile önlenebilir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Varisli damarlar:  çok ta hoş olmayan bu gebelik belirtisi kadınların %40’ını etkiler. Bazı hamile kadınlar ağrı ve rahatsızlık çekerken bazı kadınlara bu durum rahatsızlık vermez. Dolaşımınızı sağlamak için hareket ve egzersiz yapmaya devam edin.

Mide yanması: Bu hoş olmayan semptom sizi gece gündüz tutuyorsa, uyumadan önce kahve veya çikolata gibi enerji verenlerden uzak durun ve yatmadan önce çok fazla yemekten kaçının.

Göğüsteki akıntılar: Evet doğumunuz henüz gerçekleşmedi belki ama göğüs uçlarınıza akıntı gelebilir. Bunu nazikçe temizlemeli ve göğüs pedi kullanımına başlamalısınız. Ayrıca göğüs uçlarınıza şimdiden krem sürmeye başlamanızda fayda vardır

İdrar yanması: Artık üçüncü trimesterinizdesiniz, idrar yolu enfeksiyonlarına daha duyarlısınız, bu nedenle tuvalete gittiğinizde idrarda yanma hissederseniz , tavsiye almak için doktorunuzla konuşun.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Beslenmenize özen göstermeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Bebeğinizin artan besleyici taleplerine ayak uydurmak için yeterince iyi şeyler yediğinizden emin olmalısınız. Diyetinizin bol miktarda folik asit, demir, C vitamini, kalsiyum ve protein içermesini sağlayın.

Daha az, daha sık öğünler yemek büyümekte olan bebekler için sürekli besin sağlar. Besleyici ara öğünleri el altında bulundur. Üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler açlık hissettiğinde tüketmek için sağlıklı besinlerdir. Süt, yoğurt ve peynir ara öğünde tüketilebilir.

Susamak için beklemeyin muhakkak düzenli olarak su için ve vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmayın.

29 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Bebek doğduktan sonra, evde yardımcı olmak ve bebeğinizin ilk gelişiminin bir parçası olmak için işinizden izin almanız gerekecektir. Bu düzenlemeleri yapmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Eğer bu hafta eşiniz doktorundan yatak istirahati aldıysa onun için eğlenceli bir şeyler ayarlayın. Kitap, film, tatlı atıştırmalıklar hazırlayın ve onun yanında olduğunuzu ona hissettirin.

29 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 29 haftalık gebelik şikayetleri
  • 29 haftalık gebelikte sancı
  • 29 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır
  • 29 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 29 haftalık gebelik kac aylık
  • 29 haftalık gebelik kilosu
  • 29 haftalık gebelikte kasıkta sancı
  • 29 haftalık gebelikte cinsellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir