3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik , İkinci haftada belirttiğimiz gibi, partnerinizin spermi yumurtayı döllemek için çok zor bir yolculuğa çıkıyor, ancak eğer yapılmışsa ve gebe kalıyorsanız, bu, bebeğinizin oluşmaya başlayacağı haftadır.

3 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Döllenmiş saatler içinde, yumurtanız fallop tüpünden rahminize geçmeye başlar ve döllenmiş yumurta (şimdi tıbbi olarak zigot olarak adlandırılır) 16 aynı hücreye bölünür.

Şu anda, bebeğiniz bir iğne başı büyüklüğünde yaklaşık 100 hücre topudur. Bu resmen blastosist olarak adlandırılır. Bu yolculuk altı güne kadar uzayabilir, bu nedenle implantasyon muhtemelen dördüncü haftaya kadar gerçekleşmeyecek, ama şu anda bebeğiniz bir iğne başı büyüklüğünde yaklaşık 100 hücre topu. Bu resmen blastosist olarak anılır, (bunu uzun süredir söylenmeyeceğinden endişe etmeyin!) Ve hücre kütlesinin içindeki embriyonun kendisi ve amniyotik kese olur. Dış hücre kütlesi plasenta olacaktır.

3 Haftalık Gebelik ve Vücudunuzda Oluşan Değişimler

Dışarıdan, muhtemelen şu anda çok fazla şey olmuyor gibi hissettirecek, ama eğer doğru şeyleri zamanla ayarlamışsanız, o değerli blastosist yolculuğuna başlıyor ve rahminize doğru gidiyor. Yumurtanın geldiği yumurtadan çıkarıldıktan hemen sonra, corpus luteum adı verilen sarı bir hücre grubuyla yer değiştirecektir. Bu da gelecekteki bebeğinizi önümüzdeki on hafta boyunca plasenta baştan almaya hazır olana kadar desteklemek için hamilelik hormonları progesteron ve östrojeni üretiyor.

Bu noktada, muhtemelen muhtemelen pozitif bir gebelik testi almazsınız, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde, blastosist uterusa girdiğinde, gelişen plasenta hücreleri insan koryonik gonadotropini (hCG) yapar. Bu, ilk trimesterinizdeki dalgalanmalara ve yumurtalıklarınızın yumurta üretmeyi durdurmasına ve daha fazla progesteron ve östrojen yapmaya başlamasını söyler.

Erken Gebelik Belirtileri

Artan koku hissi: Bu östrojenin bir yan etkisidir, bu nedenle etrafınızdaki her küçük koku gibi büyüdüğünüzde, vücudunuzun bir bebeğe hazırlandığı erken bir aşama olabilir. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde sabah bulasmasına neden olabilir, bu nedenle cansız banyo malzemelerine geçmeyi düşünmek isteyebilirsiniz.

Karın basıncı: Endişelenmeyin, bir baskı hissi ya da kanama olmadan krampların hissi bile panik için bir şey değildir. Embriyo implantasyonu hissini, bu bölgeye daha fazla kan akışını ve hatta uterusun kalınlaşmasını hissediyor olabilirsiniz. Endişeleniyorsanız, GP’nizle randevu almanızı öneririz.

Metalik tat: Hamileliğin ortak bir yan etkisi vücudunuzdaki değişen hormonların neden olduğu metalik bir tada sahiptir. Bu yan etkiler genellikle ikinci sömestrde yerleşecek, ancak bu şu anda çok uzak bir yol olabilir, bu yüzden limonata ve diğer narenciye sularını yudumlamaya çalışın.
Üç hafta hamileyken ne yapmalıyım?
Protein kadar

Bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için ekstra proteine ​​ihtiyacı olacak, bu yüzden ilk birkaç haftada günde üç porsiyon protein aldığınızdan emin olun.

Yeterli kalsiyum aldığınızdan emin olun.

Belli görünebilir, ancak eğer hamileliğinizde diyetinizde yeterince kalsiyum alamıyorsanız, bebeğiniz kemikten almaya başlayacaktır! Şimdi alım miktarının artması gerekmektedir, yoğurt gibi yiyecekler yardımcı olacaktır, ancak hala mücadele ediyorsanız, kalsiyum takviyesi aramaya değer olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir