30 Haftalık Gebelik

30 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 28.Hafta

Bu hafta bebeğiniz her zamankinden daha orantılı büyüyor , rüyalarınız garipleşiyor ve hem sizin hem de bebeğiniz için, birçok bedensel değişiklik var. 30 haftada kendinize ve bebeğinize neler olduğu hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okun.

30 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyük?

Bu hafta, bebeğiniz lahana boyutunda, kilosu 1.40 kg olan bebeğiniz baş bölgesinden kalçalara kadar 27 cm toplam uzunluğu ise 38 cm dir. Unutmayın bu rakamlar değişir ve ortalama rakamlardır. Önemli olan doktor muayenelerinde her şeyin yolunda gidiyor olmasıdır.

30 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Artık bebeğinizin vücut kısımları daha orantılı görünmeye başlayacak. Tek istisna, hala vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında oldukça büyük olacak olan başıdır. Beynide gelişimine devam ediyor daha fazla beyin dokusu oluşuyor. Bu haftadan itibaren beyni karakteristik girinti ve kıvrımlarıyla gerçek bir beyne benzemeye başlıyor.  Bebeğinizin gelişmekte olan beyni ve vücut ısısını düzenleye başlıyor ve bebeğiniz tüylerinden (vücudunu kaplayan yumuşak saçlar) kurtulmaya başlıyor.

30 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Göbek deliğinizden ölçüldüğünde rahminiz, deliğin 10 cm. üzerindedir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü 30 cm’dir. Hala 10 haftanız olduğuna inanmak zor olabilir! tabi bu vakit hesaplanan en uzun zamana tekamül eder. Bazı bebeklerin 41 haftada zorla alındığını var sayarsak.

Hamilelik süresince bu haftaya kadar sağlıklı kilo alımı 11 kilo ile 13 kilo arasındadır. Bu kilonun yarısı bebeğin ve plasentanın ile amniyotik sıvının hacminin büyümesi ile alakalıdır. Ve bu büyüme daha çok karnınızdan ve pelvisinizden fark edilir.

Vajinanızda kaşıntı hissedebilirsiniz elbette her hamilede gözlenmez. Fakat akıntınız kokarsa renk değiştirir ve kalınlaşırsa pamukçuk yada enfeksiyon riski taşır. Enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi kontrol etmesi için doktorunuza danışın. Bunu önlemek için pamuklu iç çamaşırı giyin ve vajinadaki doğal bakteri ve doğal bakteri üremesini bozacak sabun veya jel kullanımından kaçının.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Mide yanması: Güzel bebeğinizin doğumunu rahatça yapabilmeniz için pelvis kaslarına ihtiyacınız vardır, ancak maalesef bu kasları gevşeten aynı hormonlar, mide ve yemek borusunu ayıran kasları da gevşetince karnınızdaki yiyecek ve sindirim suları yukarı doğru çıkıyor ve size yanma olarak geri dönüyor. Baharatlı, kızartılmış veya yağlı yiyecekler tüketmekten uzak durun daha küçük öğünler yemeye çalışın ve yatmadan önce yemek yemeyin.

Depresyon: Yaşadığınız süreç ile ilgili endişe ve kaygı sizi buna itebilir. Doğum ve sonrası için endişelenmek normal olsa da bunu fazla düşünmek ve ciddi şekilde endişe etmek sizi ve bebeğinizi etkiler. Aklınızdaki tüm sorunları ve soruları doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Çünkü en iyi ve en doğru cevabı doktorunuzdan alırsınız. Her kadın farklıdır ve her kadının hamilelik ve doğum evresi de farklılıklar gösterir. Bu sebeple çevrenizden duyduklarınıza çok fazla aldırış etmeyin unutmayın ki sizi bu süreçte en ince detayınıza kadar takip eden ve tanıyan doktorunuz var.

Yorgunluk: Enerjiniz büyüyen bebeğiniz ve bununla birlikte büyüyen karnınız ile iyice düşüyor olabilir. Eşinizden yada en yakınınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Sizi yoran işlerden kaçının. Enerjinizi harcamayın çünkü bebeğiniz doğduğunda fazlasına ihtiyacınız olacak.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Garip rüyalar mı görüyorsunuz bu gayet normal. Kimse neyin sebep olduğuna tam olarak emin değil ama hormonlarınızla ilgili olabilir. Bebeğinizin yaklaşan doğumu ve anneliğiniz hakkında çok fazla düşünüp endişe etmeniz size bu rüyaları gösteriyor olabilir. Bununla ilgili konuşmak sizi rahatlatabilir.

30 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Bebekler kendi programlarına göre doğarlar. Doğumda ve sonrasında hazır bulunmak istiyorsanız iş durumunuzu ve yapılması gereken seyahatlerinizi kontrol edip ertelemeli ve artık o kararı vermelisiniz; doğuma girip o eşsiz ana tanıklık edecek misiniz yoksa kapıda tabiri caizse dokuz mu doğuracaksınız. Eşinizin bu ana kadar nasıl yanında olduysanız bu aşamada da yanında olmalısınız çünkü bu ikinizin mucizesi ve bir tek birbirinizden güç alabilirsiniz.

30 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 30 haftalık gebelik bebek gelişimi
  • 30 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 30 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler
  • 30 haftalık gebelik kaç aylık
  • 30 haftalık gebelik yorumları
  • 30 haftalık gebelikte cinsel ilişki
  • 30 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 30 haftalık gebelik ultrason görüntüleri uzman tv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir