31 Haftalık Gebelik

31 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 29.Hafta

Bu hafta, bebeğin gözle görülür biçimde hareket ediyor, karşınızda oturup karnınızı seyreden biri rahatça bebeğinizin hareketlerini görebilir. Artık 3.trimesterın ilk ayının sonuna geldiniz ve 7. Ayı tamamlıyorsunuz. Bebeğiniz ve sizi bu hafta neler yaşayacaksınız hepsi yazımızda.

31 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz büyüyor ve büyüyor. Kilosu 1.5 ile 1.6kg arasında. Baş bölgesinden kalçaya kadar uzunluğu 28cm, toplam uzunluğu ise 40cm dir.

31 Haftada Bebeğimin Ne Yapıyor?

31 haftalık bebek görselimizi gördünüz mü? Ne kadarda tatlı! İşte bebeğiniz artık tamamen bebek gibi! Kafasını bir taraftan diğerine çevirebilir ve gece sizi ayakta tutabileceği ölçüde çok hareket eder. Bununla birlikte, daha uzun uykulu duruma ve dinlenmeye de geçebilir. Hem akıllı hem de uykucu bir bebek!

Cildinin altında bol miktarda yağ birikmesi oluşuyor ve bu kollarına, bacaklarına ve vücuduna yardım ediyor. Bebeğinizin sindirim sistemi, karaciğer, böbrek ve pankreası da harika çalışıyor.

Bebeğinizin beyni de ışık hızında çalışır, hiç olmadığı kadar hızlı gelişiyor ve bireysel sinir hücreleri arasında tonlarca bağlantı kuruyor. Artık tüm duyuları algılayabilir. Siz evinizi onun gelişine hazırlarken oda dış dünyaya kendini alıştırıyor! Yutkunuyor, hıçkırıyor ve parmağını emiyor.

31 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Son zamanlarda çok sıcaklamış hissediyor musunuz? Artan kan akışınız nedeniyle, vücudunuz daha önce hissetmediğiniz kadar sıcaktır.

Parmaklarınızda uyuşukluk hissi el ve bileklerinizde ağrı, uyuşukluk ve titreme hisseder ve gözlemlerseniz bu Karpal Tünel Sendromudur. Problem hamilelik döneminde sıvı tutma, bilekte ve kolda şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle hafif belirtiler yaşanır ve tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bütün semptomların bir arada olması ve görülmesi tedavi gerektirir fakat buda nadir rastlanır.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Nefes darlığı: Nefesinizi çevirmek zor mu? Rahiminiz iç organlarınızı zorladığından, akciğerlerinizin tamamen genişlemeleri zorlaşıyor bu da hoş olmayan veya rahatsız edici bir nefes darlığı hissi yaşatıyor. Uyurken ve dinlenirken yan yatmalısınız bu ciğerlerinize de iyi gelecektir.

Bacaklarda ve ayaklarda oluşan şişlikler: Ayakkabılarınızı çıkarıp bir süre öyle durduğunuzda ve daha sonra tekrar ayakkabılarınızı giymeye çalıştığınızda bu şişliği fark edeceksiniz. Yada sıkı lastikli naylon çoraplar giydiğinizde iz bıraktığını göreceksiniz. Rahat oturmaya bacak bacak üstüne atmamaya ve sıkı kıyafetler giymemeye özen gösterin.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Doğum planını düşünün: Bebeğinizi nasıl dünyaya getirmek istediğiniz konusunda düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Elbette bu o an yaşayacağınız süreçle de alakalı olacaktır fakat bunu düşünüp doktorunuzla paylaştığınızda kendinizi biraz daha rahatlamış hissedeceksiniz. Normal doğum için konuşulacak çok şey yoktur, her şey bir o kadar normal ve doğaldır. Sezeryan doğum içinse anestezi alımınıza siz karar verirsiniz. Genel anestezi ile doğum yapıp , uyandığınız da mı bebeğinizle tanışacaksınız yoksa epidural sezeryan ile doğum anına şahit olup bebeğinizle hemen mi tanışacaksınız.

Toplanmaya başlayın: Ayrıca, hastane çantanızda olması gerekenlerin bir listesini de çıkarıp toparlanmaya başlamalısınız. Çantanız hazır olduğu sürece aklınızda kısmen rahat olacaktır.

31 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Artık bebek eşyalarını yani mobilya, oto koltuğu, beşik ve puset gibi temel ihtiyaçları almanızın vakti geldi. Eşinizle birlikte yorucu olmayacak koşullarda bu eşyaların alımını tamamlamalısınız.

31 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 31 haftalık gebelik jinekoloji
  • 31 haftalık gebelik annedeki değişiklikler
  • 31 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 31 haftalık gebelikte alt karın ağrısı
  • 31 haftalık gebelik kaç aylıktır
  • 31 haftalık gebelikte rahim ağrısı
  • 31 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması
  • 31 haftalık gebelik ultrason görüntüleri uzman tv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir