32 Haftalık Gebelik

32 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 30.Hafta

Bu hafta bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Siz kendinizi unutkan hissediyor olabilirsiniz ve doğumunu pratik öğelerini planlamaya başlamanın zamanı geldi. 32. Haftada 8 aylık hamilesiniz. Bebeğinizin ve vücudunuzun neler yaşadığını ve 32 haftalık hamilelikte dikkat etmeniz gereken ortak belirtileri yazımızda öğreneceksiniz.

32 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 1.8kg baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluk 29cm. ve toplam uzunluğu 42cm dir.

32 Haftada Bebeğimin Neler Yapıyor?

Bebeğinizin artık karnınızdaki saatin son birkaç haftasında, ve kendisi rahmin dışındaki yaşam için pratik yapmakla meşgul! Bebeğiniz artık daha becerikli hareketleri nefes alıyor yutkunuyor. Ve her zamankin den çok daha güzel. Cildinin altında biriken yağ tabakası ile artık şeffaf görünümden kurtuluyor. Sindirim sistemi de emzirmeye hazırlık yapıyor. Saçları ve tırnakları tamamen oluştu. Bu muhteşem!

Bebeğiniz her hafta büyüyor ve artık son haftalara yaklaştıkça olduğu yerde giderek sıkışıyor. Bu sebeple daha az fakat güçlü hareketler hissedebilirsiniz. Merak etmeyin yine de en konforlu ve rahat yerde. Bir süre sonra harika bir hareketle doğum pozisyonuna girecek.

32 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Bu haftaya kadar komplikasyonlarınız veya problemleriniz olmadıkça doktora olan ziyaretleriniz aylık bir düzene göreydi. 32. Haftada doktorların çoğu hamile bir kadını daha sık görmek ister ve bu doğuma kadar böyle devam eder. Bu zaman kadar doktorunuz sizi ve bebeğinizi takip eden tek kişi ise sizi ve bebeğinizi en iyi tanıyan kişi demektir. Doğum süreci ile ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi onunla paylaşmalısınız. Doğum öncesi aldığınız vitaminler sizin ve bebeğiniz için büyük önem taşır. Doğum zamanında anemi olursanız, düşük kan sayımı her ikiniz olumsuz bir etki olur. Doğum öncesi vitaminlerinizi her gün almaya devam edin.

Hiç şüphesiz bebek beyninde bilinen hamilelik beyin pusunu deneyimlediniz, güzel hamilelik hormonlarınız sayesinde, hafızanız en azından ödün vermediğinde – ama bebeğin neden olduğu rahatsızlıktan ne haber?

Eklemleriniz ve bağlarınız değişen ağırlık merkeziniz yüzünden ağrılı ve güçsüz hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki bu değişiklik bel ağrısına da neden olabilir. Sırtınızın alt bölgesinde yani belinizde kuvvetli ağrılar hissederseniz bunu muhakkak doktorunuza söyleyin. Çünkü bu erken doğum eyleminde olabileceğinizi gösterir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Braxton Hicks kasılmaları: Eğer uterusun sertleştiğini hissediyorsanız, bunlar gerçek kasılmalar değil, Braxton Hicks olarak bilinen düzensiz uygulama kasılmalarıdır, bu da 15 saniyeden iki dakikaya kadar sürebilir. Bunu şöyle hissedebilirsiniz karnınızın bir bölgesinde sanki bebeğinizin kafası yada bacağı karnınızı itiyor ve karnınızın o bölgesi yumru oluyor şişiyor gibi algılayabilirsiniz. Ve bu olurken sizinde kalp atışlarınız hızlanır ve sıcaklığınız artar. Kasılmalar durursa korkmayın fakat artarsa doktorunuza bundan muhakkak hemen bahsedin.

Azaltılmış iştah: Bugünlerde midenizde fazla yer kalmadı, bu nedenle iştahınızın azaldığını görmeniz sürpriz değil. Büyük öğünler yerine düzenli aralıklarla küçük yemekler yemeyi deneyin.

Sızan göğüsler: Hamilelik ile gelen değişimler ve rahatsızlıklar bitmez. Göğüsleriniz üçüncü trimesterde büyüdükçe, kolostrum adı verilen sarımsı bir sıvı, anne sütü için öncü ve bebeğinizin tadacağı ilk süt sızıntı yapmaya başlayabilir. Sızıntı rahatsız olursa temizlemeyi ve ped kullanmayı deneyin.

Mide yanması: Artık uterusunuz diyaframınızın yakınında yukarı doğru iterek ve karnınızda çok fazla yer kaplayarak, mide yanması veya nefes darlığı ile karşılaşmanızı sağlıyor. Yastıklar üzerinde uyuyarak veya daha küçük öğünler yiyerek uyumak sizin daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Büyük gün yaklaşıyor ve yaklaşıyor. Hastane yolu planları yapıldı mı? Ani gelen doğum sancısı ile karşılaşırsanız ya da su gelmesi ile yapacaklarınızı eşinizle birlikte bir düşünün. Çantanız eğer hala hazır değilse derhal hazırlayın. İlk ihtiyacınız çantanız!

32 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Eşinizle birlikte önemli telefonları gözden geçirip bir liste şeklinde kaydedin. Doktorun, hastanenin, işinizin, eşinizin iş yerinin telefon numaralarını bu listeye dahil edin. Eşinize hastane çantasını hazırlamakta yardımcı olmanız onu mutlu edecektir. Eşinize her konuda olduğu gibi bu konuda da yardımcı ve destek olmalısınız.

32 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 32 haftalık gebelik görüntüsü
  • 32 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 32 haftalık gebelik kaç aylık oluyor
  • 32 haftalık gebelikte kasık ağrısı
  • 32 haftalık gebelikte beslenme
  • 32 haftalık gebelikte nasıl beslenmeli
  • 32 haftalık gebelik ultrason görüntüleri uzman tv
  • 32 haftalık bebek hareketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir