33 Haftalık Gebelik

33 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 31.Hafta

Bu hafta, bebeğinizin kemikleri sertleşiyor ve göz alıcı hamilelik belirtilerinden daha azını yaşıyor olabilirsiniz. 33. Haftalık gebelik  8.aya dahildir. Bebeğiniz ve vücudunuz hakkında bilmeniz gereken her şey 33 hafta gebelik yazımızda.

33 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Son birkaç ay boyunca yaşadığınız tüm meyve ve sebze analojilerine uygun olarak, bebeğiniz artık bir marul başı boyutunda. Bu hafta yaklaşık olarak 2kg. baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 30cm ve toplam uzunluğu neredeyse 43cm. Bebeğiniz şimdi rahminizdeki amniyotik sıvıdan daha fazla yer kaplıyor, bu yüzden onun bazı hareketlerini ya da vuruşlarını her zamankinden daha keskin hissedebilirsiniz.

33 Haftada Bebeğimin Neler Yapıyor?

Bebeğinizin kemikleri, bu haftada kafatasındakilerin dışında sertleşiyor. Birlikte kaynaşmazlar, hareket edip üst üste binebilirler, bu da doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır (ve bazı bebeklerin neden biraz sivri uçlu bir kafa ile doğduğunu açıklar)! Bu kemiklerin tamamen kaynaşması yetişkinliğe kadar sürecek.

Bebeğiniz, gerçek hayattaki bir bebeğin tüm özelliklerine sahiptir, göz kapaklarını rahatça kullanabiliyor. Rahiminizin duvarları da inceliyor ve bu bebeğinize daha çok ışık geçiyor anlamına geliyor.

Bu arada bebeğiniz bağışıklık sistemini geliştirmeye devam ediyor ve antikorlar sizden ona geçiyor. Bu antikorlar doğduğunda çok işine yarayacak, onu doğar doğmaz merhaba demek için bekleyen yakınlarından geçebilecek rahatsızlıklardan yeni dünyayı tanırken bulaşabilecek mikroplardan koruyabilecek. Mikroplarla savaşmasına yardımcı olacak.

33 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler?

Pubik simfizden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar ölçü yaklaşık 33 cm.dir. Göbek deliğinden rahmin tepe noktasına dara olan uzunluk 13 cm dir. Toplam kilo alımınız 10 – 12 kilo arasında değişir.

Normal olarak plasenta bebeğin doğumuna kadar rahimden ayrılmaz. Doğumdan önce ayrılma ciddi bir durum olabilir. Plasentanın erken ayrılma sıklığının her 80 doğumda 1 olduğu tahmin edilir. Plasentanın erken ayrılma nedenleri;

 • Annenin ciddi anlamda kötü bir şekilde düşmesi yada trafik kazası geçirmesi.
 • Göbek kordonunun kısa olması.
 • Hipertansiyon.
 • Beslenme yetersizliği.
 • Rahmin boyutundaki ani değişim.
 • Rahimden önceden yapılan ameliyatlar veya düşüklerde yapılan kürtajlar.

Bazı araştırmalara göre folik asit yetersizliği, annenin alkol yada sigara kullanması da plasentanın erken ayrılmasına sebep olabilir.

Buna işaret eden belirtiler ise vajinal aşırı kanamalar. Kanama olmadan da bu durum gerçekleşebilir kesin bir teşhis sağlanmasa da ultrason bu problemin teşhisinde yardımcı olur. Rahimde sancı, aşırı olan sırt ağrıları, rahimde duyarlılık çeşitli belirtilerden en çok rastlananlarıdır.

Hamileliğiniz ilerledikçe kilo almaya devam ediyorsunuz. Son aylarda alınan kiloların çoğu bebeğinize gider. sizin için doğru olan gıdaları yemeye devam edin. Taze meyve ve sebzeler tahıllı ürünler ve protein bebeğinizin sağlıklı gelişimine destekte bulunur.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Kanama: Son trimesterde vajinal kanamalar plasenta ile ilgili bir sorunun habercisi olabilir. Plasenta yırtılmasında plasenta rahmin iç duvarından ayrılmaya başlar. Şiddetli ya da orta şiddetli bir kanama olabilir.

Plasenta previyada normalde rahmin üst kısmında duran plasenta, rahim ağzını kapatır. Başlıca belirtisi 3.trimesterın başlarında meydana gelen ağrısız kanamalardır. Kanama az da olabilir çok ve şiddetli de olabilir.  Bir kanama durumunda doktorunuzu muhakkak haberdar etmeniz gerekmektedir..

Ağrılı mide: Birçok kadını etkiler ve bir veya iki tarafta alt karın bölgesindeki ağrılı, keskin veya kramp benzeri hisler şeklinde hissedilir. Pozisyonları aniden değiştirdiğinizde, yatarak ya da oturarak ayağa kalktığınızda veya gülme, öksürme veya hapşırma gibi ani hareketler gerçekleştirdiğinizde hissedebilirsiniz. Ağrı sık görülürse veya vajinal akıntı veya kanama gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, doktorunuzu aramanız en sağlıklısı olacaktır. Eğer değilse, ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.

Kasık ağrısı: Kasık kemiği sancısı yaşayabilirsiniz. Bu özel olarak 33.haftaya özgü bir ağrı değildir. Hamileliğin farklı dönemlerinde de yaşanabilir. Sık rastlanan bir gebelik şikayetidir.. Sancının sebebi, dokuların ve eklemlerin yumuşaması ve gevşemesidir. Leğen kemiğinin ortasındaki iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak yumuşayınca hareket ederken ve yürürken kasık kemiğinde yoğun bir acı hissetmenize yol açar.

Bazı kadınlarda bu acı daha şiddetli iken, bazıları sadece son dönemde bunu hisseder. Kasık kemiği sancısının doğumdan birkaç hafta sonra kaybolması gerekir.

Uykusuzluk: Üçüncü trimester uykusuzluk çoğu hamile kadınada yaşanır. Bunun sebebi bacak kramplarınız , mide ekşimesi yaşamanız , hormonlar, sık tuvalet ihtiyacı yada yaklaşan doğumunuz  hakkında endişelerinizin yoğunluğu olabilir. Yatmadan önce ılık bir banyo yapın ve eşinizi masaj yapmak için ikna etmeye çalışın: bebek gelmeden önce alabileceğiniz tüm rahatlamaya ihtiyacınız olacak!

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Epizyotomi bebeğinizin başı doğum kanalından geçerken bazı bölgelerin aşırı yırtılmasını önlemek için doğum sırasında vajinanızda açılan kesiklerdir. Doktorunuza epizyotomiye ihtiyacınız olduğunu düşünüp düşünmediğini sorun. Bazı kişiler bunun doğumdan önce ve doğum sırasında pratik ve öğrenme yoluyla esneyebileceğini düşünür. Bazı kişilerde işe yarayabilir ama bu herkes için geçerli değildir.

33 Haftada Babaya Tavsiyeler:

Eviniz bebeğiniz için güvenli mi? Güvenli olup olmadığını düşünürken eğer birkaç katlı bir evde yaşıyorsanız merdiven başlarınızı, mobilyalarınızı, perde ve pencerelerinizi aklınızda bulundurun ve durumu buralardaki eksiklere göre değerlendirin. Evde sigara içiliyorsa bu ihtiyaç için bundan sonraki zamanda nereyi kullanabileceğinizi de düşünün. Eşinizin ağrı yaşadığı bölgelerine masaj yaparak rahatlamasını sağlayın.

33 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

 • 33 haftalık gebelik görüntüsü
 • 33 haftalık gebelik bebek kilosu
 • 33 haftalık gebelik kaç aylık
 • 33 haftalık gebelik kadınlar kulübü
 • 33 haftalık gebelikte yapılmaması gerekenler
 • 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler
 • 33 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler
 • 33 haftalık gebelikte beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir