34 Haftalık Gebelik

34 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 32.Hafta

Artık geride bıraktığımız her hafta daha da heyecan verici olmaya başladı. Vakit yaklaştıkça merakınız heyecanınız ve kafanızdaki düşünceler artacaktır. Bebeğiniz neredeyse doğmaya hazırdır ve pratikte, sadece hastane çantasının temelleri hakkında değil, doğum planınız hakkında düşünmeye başlamanın zamanı gelmiştir! Bebeğiniz ve vücudunuz hakkında bilmeniz gereken başka şeyleri 34 haftalık gebelik yazımızda okuyabilirsiniz.

34 haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz şimdi bir kavun büyüklüğünde. 2.28 kg. ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 32.cm , toplam uzunluğu ise 44cm. dir. Sürekli olarak büyüyor ve onu dolduran yağ katmanları sayesinde her zamankinden daha yuvarlak ve daha saf.

34 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Küçüklüğünüz gelmek için sabırsızlanıyorsa ve beklenenden daha çabuk gelme niyetindeyse şu anda bu gerçekleşse bile başka bir sağlık problemi yoksa sadece yenidoğan ünitesinde bir süre kalarak hayata başlar. Ama eğer doğum kasılmaları ve açılması erken fark edilir ve doktor muayenesi görülürse doğum durdurulabilinir.

Ve işte bebeğinizin ilk kakası doğduktan sonra geçmeye hazır bağırsaklarında gizleniyor. Kalın, kıvrak ve yeşilimsi siyah olacak!

Eğer bebeğin erkekse testisleri karından asıl yerlerine testis kılıfına doğru inmeye başlayacak. Az sayıda bebek, inmemiş testislerle doğar, ancak genellikle ilk doğum günlerinden önce aşağı iner.

34 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler

Doğumdan önceki bu son gerilimde, muhtemelen yorgun hissediyorsunuz. Hızla değişen vücudunuz, gece boyunca sabit tuvalet molaları ve doğumla ilgili veya annelikle ilgili endişeleriniz düşünüldüğünde yorulmanız sürpriz değildir.

Uykusuzluk konusunda endişelenmenin bir anlamı yoktur, çünkü size veya bebeğinize zarar veremez ve uyumadığınız için endişelenmeye başladığınızda uykusuzluk kısır bir döngü olabilir.

Pratik olarak, yatmadan önce yaptıklarınızı sınırlandırmaya çalışın: kafein ve çikolatadan kaçının, yatma saatine çok yakın bir şey içmemeye çalışın . Ayrıca, gerçekten uyumaya çalışırken, sevimli bebek kıyafetleri için internette gezinmenin cazibesini önlemek için akıllı telefonu ve iPad’i başka bir odada bırakmaya değer!

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Vajinal akıntı: Doğuma yaklaştıkça, vajinal akıntıda bir artış fark edebilirsiniz. Diğer pek çok semptomda olduğu gibi, bu da pelvik bölgeye kan akışını arttıran hamilelik hormonlarından kaynaklanmaktadır. Deşarj zararsızdır, ancak daha rahat hissetmenize yardımcı olurlarsa külotlu gömlek giymeyi deneyin. Enfeksiyon riskini artırabileceğinden, yıkama veya bezden uzak durun.

Kaşıntılı kırmızı lekeler: Vücudunuzda kaşınan kırmızı lekeleri fark ettiyseniz, normal olarak midenizde, uyluklarınızda ve kalçalarınızda, bu, kaşıntılı ürtikeryal papüller ve gebelik plakları veya zararsız olan fakat rahatsızlık verici PUPPP olarak adlandırılan bir durum olabilir. Daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak ve gerektiğinde size tedavi sunmak için doktorunuza danışın.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Planlar ve eylem zamanı. Doğum yaklaştı. Doğum anında yanınızda kim olacağından doğumun şekline kadar herşeyi planlama zamanı. Bebek çantanız artık hazır. Eşiniz haricinde yanınızda olmasını istediğiniz kişiye de ihtiyaç bilgilerini verin. Çünkü o gün geldiğinde eşiniz sizden daha heyecanlı ve karışık hissedecek. Sorumlulukları onun üzerinde ikinci şahsa bir miktar kaydırmakta fayda var.

Doğum süreci başlamadan birkaç gün önce yada doğum sürecinin başlangıcında karnınızda bir değişim fark edebilirsiniz. Bu durum bebeğiniz doğum kanalına girerken ve girdiğinde oluşur. Doktorunuz doğumunuza yakın bu haftalarda sizi muayene edebilir. Bebeğinizin pelviste olmadığını veya yüksekte olduğunu söyleyebilir. Bununla bebeğinizin doğum kanalına girmediğini açıklamış olur.

Hamileliğin bu noktasında bazı hamileler bebeğin aşağı düşme hissini rahatsız edici bulabilirler. Bu bebeğinizin size olan baskısının artmasından kaynaklıdır. Baskının artması ile ilgili bir diğer duyguda bu haftalarda ortaya çıkar. Bazı hamileler bunu iğne batması şeklinde yorumlar. Bu his pelvik bölgede bebeğin yaptığı baskı sonucu hissedilir.

34 Haftada Babaya Tavsiyeler

Bebeğin doğumu için en sonunda hastaneye gittiğinizde zaman kaybetmemek için önceden kayıt yaptırın. Bu oda seçimi ve rezarvasyonu olabilir. bunu doktorunuza danışın ve nasıl yapabileceğiniz konusunda yardım alın.

34 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 34 haftalık gebelikte sancı
  • 34 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler
  • 34 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 34 haftalık gebelikte kasık ağrısı
  • 34 haftalık gebelikte kusmak
  • 34 haftalık gebelik kaç aylık
  • 34 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır
  • 34 haftalık doğum

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir