36 Haftalık Gebelik

36 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 34.Hafta

36 haftada bebeğiniz, henüz doğmamış olmasına rağmen, artık tamamen sizin bebeğiniz. Oda sizde bunu her zamankinden daha gerçekçi hissediyorsunuz. 3.trimesterın son ayına geldiniz ve 9 aylık hamilelik macerasının son ayına girdiniz. Hamilelik süresinin 40-41 hafta olduğunu düşünürsek doğuma en fazla 4-5 haftanız var. İşte 36 haftalık gebelikte bilmeniz gereken her şey …

36 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyük?

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 2.75-3 kg civarı, baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 34 cm toplam uzunluğu ise 46cm.

36 Haftada Bebeğimin Neler Yapıyor?

Bebeğiniz artık dışarıdaki dünyada yaşayabilecek durumda. Sindirim sistemi hazır sizi ilk emdiği anda devreye girecek. Yağ depolamaya devam ediyor. Bebekler yüzleri tombul doğarlar bunun sebebi emme kaslarıdır. Kafa tasında kalsiyum depolandıkca başı yavaş yavaş sertleşir, heyecan verici bir şekilde artık aşağı döner, bazı kişilik özelliklerinin oluşması zaten mümkündür. Bebek doğum pozisyonunu 34-36 haftalarda alır. Yani başı aşağıya döner ve doğum kanalının başında bekler. 37 haftada bile bebek ters duruyorsa hala başını aşağıya çevirme şansı vardır.

Şimdilik, bebeğiniz zamanın% 60 ile 80’i arasında uyuyor olmalı, ama eğer uyumuyorsa işte burada kendisinin kişilik özelliği devreye girer. Onu izleyin ne zaman hareketli ne zaman hareketsiz olduğunu muhtemelen doğduğunda da aynı zamanlarda uyuyup uyanık kalacak!

Bebeğiniz, bir zamanlar vücudunu kaplayan tüylü tüylerin yanı sıra vernix caseosa olarak bilinen rahmindeki cildini kaplayan ve koruyan mumsu maddeyi dökerek doğuma hazır hale geliyor. Bu maddelerin ikisi de bebeğiniz tarafından diğer salgılarla birlikte yutulacak ve ilk bağırsak hareketleri ile mekonyum denilen siyahımsı bir karışım şeklinde dışarı atılacaktır.

Aslında bu hafta ve bu haftanın sonu bebeğiniz için erken dönem sayılır, tam dönem 38 ile 40 hafta arasındadır ve post-dönem 42 haftadan sonra doğan bebekleri tanımlamak için kullanılır. Bebeğiniz büyük olasılıkla baş aşağıdır, doktorunuz bunu kontrol edecektir.

36 Haftada Vücudumda Olan Değişiklikler

Yorgun hissetmeniz artık çok normal, son zamanlara geldiniz ve vücudunuz artık bu durumdan kurtulmak istiyor. Doğum yapma tarihinize en fazla 4-5 hafta var heyecanlanmanız ve sabrınızın tükenmesi normal ancak doktorunuzdan doğum sürecinin başlatmasını asla istemeyiniz. Karnınızı aşırı gergin hissediyorsunuz çünkü rahminiz son bir kaç haftada bebek içinde büyüdükçe daha fazla büyüdü. Artık rahminiz kaburga kemiğinizin hemen altında.

Pubik simfizden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü 36 cm eğer göbek deliğinden ölçerseniz rahmin tepe noktasına kadar 14 cm den fazla.

Karnını bu sebepten aşırı kaşıntılı hissedebilirsin her zamankinden daha çok nemli kalmaya ihtiyacı var.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Beslenme: Hamileliğinizde son aylara geldikçe iştah azalabilir. Çünkü kendinizi ciddi anlamda dolu hissetmeniz normal. Beslenmeler küçük öğünler olarak yapılmalı. Ve kabızlık yaşamamak için lifli gıdalar kullanılmalı.

Pelvik ağrı: Artmış eklem esnekliği, daha ağır bir uterus ve bebeğinizin başının baskısı sayesinde artık rahatsız edici pelvik ağrı yaşayabilirsiniz. Semptomlarınızı hafifletmek için bir masaj yapın ya da sıcak bir banyo yapın ya da ağrı duyduğunuz her seferde doktorunuzdan öğrenebiliceğiniz bazı pelvik egzersizler yapın!

Bu Haftada Yapılması Gerekenler:

Bebeğinizin yaşam alanı odası hazır. Evinizde de olması gereken değişiklikler oldu ve güvenlik arttırıldı. Peki ya bebek doktorunuz? Hamileliğinizin bu noktasında bebeğiniz için bir doktor seçmenin zamanı geldi. Bir pediatr seçebilir yada tavsiye edilmiş bir uzman doktor bulabilirsiniz. Bunun için bebeği olan yakın arkadaşlarınızla kendi doktorunuzla konuşup fikir alabilirsiniz. Bebeğin bakımıyla ilgilenecek onu büyüme aşamasında sürekli takip edecek doktorla önceden tanışmanız iyidir. Bir çok pediatr bunu olumlu karşılar.

36 Haftada Babaya Tavsiyeler

Kendiniz içinde valiz hazırlayın! Bazı gerekli eşyalar ; dergiler, günlük planınızı içeren ajandanız. Uyurken giyeceğiniz kıyafet ve yedek kıyafetler. Kamera, şarj cihazları, yedek hafıza, sigorta bilgileriniz ve fazladan nakit para.

36 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

  • 36 haftalık gebelik kadınlar kulübü
  • 36 haftalık gebelikte doğum olurmu
  • 36 haftalık gebelik kaç aylık
  • 36 haftalık gebelik sancıları
  • 36 haftalık gebelik bebek kilosu ve boyu
  • 36 haftalık gebelik kadınlar kulübü 2017
  • 36 haftalık gebelik uzman tv
  • 36 haftalık doğan bebekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir