38 Haftalık Gebelik

38 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 36.Hafta

38 hafta geride kaldı! Umuyoruz ki bu 38 hafta en sorunsuz ve en eşsiz 38 hafta olmuştur hayatınızda. Bu hafta suyunuz gelebilir kasılmalarınız boyut ve süre değiştirebilir bunların yanında bebeğiniz yerinden ve durumundan çok memnundur ve gelmeye de bilir. 38. haftada sizi ve bebeğinizi bekleyenler yazımızda

38 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bu dönemde bebeğiniz yaklaşık 3.1 kg. baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu çok fazla değişmedi hala 35.cm toplam uzunlukta 45cm. Bebeğinizin de, sizin de maksimum 4 haftanız kaldı.

38 Haftada Bebeğimin Ne Yapıyor?

Bebeğiniz, artık küçük bir insandır. Rahminizde geçireceği süre azalırken artık bütün sistemleri çalışıyor. Bebeğiniz doğmadan önce son hazırlıklarını yapıyor. Akciğerleri hala olgunlaşıyor ve yüzey aktif madde üretiyor; bu, akciğerlerin hava keselerinin nefes almaya başladığında birbirine yapışmasını önleyen madde. Ayrıca vernix ve lanugo’yu döküp, amniyotik sıvıyı yutmaya devam ediyor.

Göz rengine gelince, hemen söyleye meye bilirsiniz. Kahverengi gözleri ile doğarsa, muhtemelen kahverengi kalırlar, gri veya koyu mavi gözlerle doğarsa, gri veya mavi kalabilirler veya dokuz aylık olduğu zaman yeşil, ela veya kahverengi olabilirler. Bebeğinizin süsenleri – gözün renkli kısmı – doğduktan sonraki aylarda daha fazla pigment kazanabilir. Yeşil, ela ve kahverengi gözler gri veya mavi gözlerden daha fazla pigmente sahip olur.

Ayrıca son haftalarda beyin ve sinir sistemini hassas bir şekilde ayarlıyor.

38 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler

Bu haftalar son haftalar ve geçmek bilmeyebilir. Hele ki bebeğiniz yerinde rahatsa ve asla gelmeye niyeti yoksa. Onu beklemek heyecan verici aynı zamanda son haftalarla birlikte endişe verici olabilir. kendinizi düşüncelere nasıl olacaklara kaptırmamak için oyalanın. Hayatınızın çoğunu tuvalete harcadığınızı hissedebilirsiniz. Ama artık bitiyor her an bebeğinle tanışacağın anı yaşayabilirsin.

Göğüsleriniz artık iyice büyük ve dolu. Göğüs ucu akıntınız fazla olursa temizleyip ped kullanmaktan çekinmeyin.

Temelde bebeğinizin alacağı ilk süt, antikorlarla dolu, daha yağlı. Bu sütü bebeğiniz aldıktan sonra asıl sütünüzü emecektir. Bu süt daha az yağlı olabilir ama daha fazla proteine sahip.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Bebeğinizin kalp hızı: Doktorunuzun, bebeğinizin iyi olduğunu söylemesi en iyi ve heyecan verici şey. Özellikle de doğum öncesi sırasında. Bebeğin kalp hızı doğum süreci boyunca denetlenir. Problemleri çözebilmek için erken tespit çok önemlidir. Doğum sürecinde rahim her kasıldığında plasentaya giden kandaki oksijen azalır. Bebeklerin çoğu bu zorluğu problem yaşamadan atlatır. ancak bazı bebekler etkilenir ; Buna fetal stresi yada fetal gerilim denir.

Sürekli idrara çıkma: Bebeğinizin başının pelvisinizdeki pozisyonu sayesinde, mesanenize daha az yer kalır, ancak tuvalete yapılan geziler daha sık bir olay haline gelir. Hidrasyonun, doğuma yaklaştıkça her zamankinden daha önemli olduğu için sıvı alınımını kesinlikle kesmeyin.

Braxton Hicks: Eğer daha sık ve yoğun Braxton Hicks kasılmaları fark ettiyseniz, bu genellikle doğumun çok uzak olmadığını gösterir. Eşinizle birlikte nefes alıştırmaları yapın

Temizlik içgüdüsü: Temizlemenin dürtüsü hiç bu kadar güçlü olmamıştı! Anlaşılabilir olmakla birlikte, bebeğiniz için güzel bir ev yapmak istiyorsanız, değerli doğum enerjinizi lavaboyu yıkarken kullanmayın. Daha fazla enerji daha fazla dinlenme ile olur.

İşaret(nişan): Pembe, kahverengi veya kırmızı bir leke fark ederseniz buda tıpkı suyunuzun gelmesi gibi bir doğum başlıyor işaretidir. Eşinize haber verip vakit kaybetmeden hastaneye gidin. Bebeğiniz geliyor!

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Bol bol temiz hava alın dinlenin ve uyuyun. Hatta kitap okuyun, müzik dinleyin, kafanızı dinleyin! Çünkü geliyor çok az kaldı!

38 Haftada Babaya Tavsiyeler

Eşinize onun için doğum öncesinde ya da sonrasında sizden istediklerini sorun. Doğum anını da konuşun. Onun yanında olmanız çok önemlidir. Artık doğum hanede ya da ameliyat odalarında babalarda görev alır ve o eşsiz ana tanıklık eder. Bunun için kendinizi zorlayın. Eşiniz bu sürecin her anında en büyük desteği sizden alacaktır.

38 hafta gebelik ile ilgili aramalar

  • 38 hafta gebelik sancıları
  • 38 hafta gebelik kadınlar kulübü
  • 38 hafta gebelik kac aylik
  • 38 haftalık gebelik doğum belirtileri
  • 38 haftalık gebelik ultrason görüntüleri
  • 38.haftada doğum
  • 39 haftalık gebelik
  • 38 haftalık gebelik kaç aylıktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir