39 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 37.Hafta

Bu hafta hamileliğinizin son haftası olabilir ve bebeğiniz sizinle tanışmaya gayet hazır durumda. Ya siz? Bebeğiniz kime benziyor? Peki ya doğum?  Dünyaya katılmaya hazır bebeğiniz ve sizin için işte 39 hafta yazımız.

39 Haftada Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bebeğiniz küçük bir balkabağıdır ve şimdi artık onun varlığının dönemdir. Ona dokunmaya onu koklamaya hazır mısınız? Bebeğiniz artık doğum kilosunda oda sizde artık bundan sonra kilo almazsınız. 3.25kg ile 3.75 kg arasında olabilir ki bu bebekten bebeğe değişir. Verdiğimiz rakamlar ortalamadır. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 36 cm toplam uzunluğu ise 48 cm dir. Büyümesi artık yavaşladı ama beyni inanılmaz derce de işliyor.

39 Haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Bebeğinizin Kilo alımı ve büyümesi yavaşlar çünkü artık son! Bebeğiniz artık doğum pozisyonunda. Tüm organları büyüyüp gelişti fakat hala en büyük yeri başı o sebeple bebeklerin baştan gelmesi en sağlıklısı. Derisinin altında yağ toplamaya devam eder.

39 Haftada Vücudumdaki Değişiklikler ?

Bu, hamileliğinizin son haftası olabilir, ancak bebeklerin bazıları bu tarihi doğmadan geçebilirler. 9 aylık hamilesiniz . Aslında her ayı 4 haftadan hesaplarsak 9 aylık hamileliğin 36 hafta sürmesi gerekirdi ama hamilelik 40 hafta sürüyor. Bunun sebebi de her ayın 4 hafta değil, bazılarının 4,5-5 hafta olması. Kilo alımınız durdu. Bebeğiniz artık doğum pozisyonunda bu yürümenizi yavaşlatabilir ve sallana sallana yürüyebilirsiniz. Doktor kontrolleriniz sıklaşır eğer bir doğum planlanmadıysa yada sizin hala doğum belirtiniz yoksa bu haftadan sonra birkaç günde bir doktor ziyareti gerekecektir.

Hisleriniz zirve yapabilir . bu endişe , heyecan, korku yada sevinç olabilir. bu aşamada iyi ve güzel düşünmelisiniz bu size ve bebeğinize iyi gelecek.

Rahim ağzınız doğum yaklaştıkça incelecek . Sık kontrole gideceğin için doktorun bunu düzenli olarak kotrol edecek. Bu kontrollerde doktorunuz size rahminizin açıldığını da söyleye bilir. Bu cm ile ölçülür ve doğum başlaması için 4.5cm – 5cm olması gerekmektedir. Doğum süreci boyunca 10 cm ye kadar çıkar bu açıklık.

Bu hafta kasılmalarınızda farklılıklar olabilir. artık bunlar doğum kasılmaları olabilir ve takip gerektirir. Doğum sürecinin başladığında rahim kasılmaya başlar. Bebeğinizi rahim kanalında aşağıya doğru hareket ettiren de bu kasılmalardır. Doğum sancıları belinizde ve karnınızda kramp ve rahatsızlık hissiyle başlar ve pozisyon değiştirdiğinde de geçmez. Zamanla şiddetlenir ve belli bir düzen tutturur. İşte bu düzeni takip etmelisiniz. İlk etapta 20-30 saniye arasında değişen sancı süresi sonra 30-35 çıkar ve şiddeti artarak çoğalır. 75-80 saniye süren sancılar kasılmalar olur ki bu artık doğumun başladığını gösterir.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Su gelmesi: Doğumun yakın olduğunun en iyi işaretlerinden biri  amniyotik kesenin delinmesi ve suyunuzun gelmesidir. Fakat bu süreç nadiren evde yaşanır genelde suyunuz geldiğinde yada gelicek olduğunda muhtemelen hastanede olacaksınız.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

Emzirmeyi öğrenmelisiniz. Bu aslında iç güdüsel olarak sizde var fakat bebeğinizin sağlıklı ve güçlü bir şekilde memeye yapışması önemlidir. Bebeği doğru tutuşla başlayan bu süreci doğum öncesi kursalar da yada doğum olduktan sonraki süreçte bebek hemşirelerinden öğrenebilirsiniz.

Emzirmenin Faydaları

Emzirmek hem anne için hem de bebek için çok yararlıdır. Bebeğinizin yaşamının ilk aylarında ihtiyacı olan tüm besinler sütünüzde vardır. Günümüzde anne sütü ile eş değer tutulan bebek mamaları olsa da asla hiçbir mama anne sütü ile karşılaştırılamaz. Bebeğinizi anne sütü ile enfeksiyonlara karşı korursunuz. Bebeğinizi emzirmek diş ve damak yapısı içinde çok etkilidir.

Kolostrum göğüslerden gelen ilk süttür. Bebek bu sütü muhakkak içmeli bu sebeple bebek hemşireleri yardım için sürekli başınızda olacaktır. Size ve bebeğinize yardım etmek için. Anne sütü genellikle doğumdan sonra 2 veya 3 günde gelir. Süt gelmesi bebeğin göğsünüzü emerek uyarması ile başlar. Emme beyninize prolaktin hormonu (alveoldeki süt üretimini teşvik eden bir hormon) üretmek için bir mesaj gönderir.

Emziren annelerin çoğunda belli bir dönem özellikle ilk başlarda göğüs uçlarında acıma olur. Acıyı azaltmak yada hafifletmek için bazı önlemler alabilirsiniz.

Sütün meme ucunda kurumasına izin vermeyin. Bu yarayı kabuklandırır ve iyileşmesi uzun sürer.

Nemlendirmeniz çok önemlidir. Bunun için kremler vardır. Bu kremlerden bazıları sürdükten sonra emzirme zamanı geldiğinde temizlik gerektirmez. Bazı kremleri kullandıktan sonra yeniden emzirme vakti geldiğinde temizlemeniz gerekir.

E vitamini göğüs uçları içinde bir mucizedir. E vitamini kapsüllerini göğüs uçlarınızda patlatabilirsiniz. Göğüs pedleri bu aşamada çok işinize yarayacak. Fakat emzirme zamanı geldiğinde en harika temizleme yolu karbonatlı sudur. Emzirme bittikten sonra yeni bir kapsül patlatıp göğüs ucunuza sürün.

Bazı kadınların göğüs uçları emzirmeye elverişli olmaya bilir. Göğüs implantları ile emzirmeyi başaran kadınlar varlığı kadar bu yöntemle daha da zorlanan kadınlarda vardır. Bu aşamada doktorunuzdan yardım alın. Bebeğinizin sütünüzü içmesi mühim bu sebeple belki sağma yöntemi denene bilir. Ve süt anne göğsüne en yakın biberon ucu ile bebeye verile bilinir. Sağılan sütler saklana bilir. Süt saklama kapları ve poşetleri sizin için harika olacaktır.

Biberonla beslemenin de bazı avantajları vardır. Bazı kadınlar biberonla beslemenin sağladığı özgürlükten keyif alırlar. Bu sayede başkalarından yardım alabilirler. Bu sayede babalarda bebeklerini beslemeye katılmış olurlar. Bebeğinizin doğumundan kısa bir dönem sonra işe dönmeyi düşünüyorsanız da biberonla beslemek size avantaj getirir.

39 Haftada Babaya Tavsiyeler

Doğuma girmek için hazır mısınız? Bu eşsiz ana tanıklık etmek ve bu olayın bir yerinde görev almak hayatınızda yapmış olduğunuz en harika ve eşsiz şey olacak. Bebeğinizin kordonunu siz kesebilirsiniz. Unutmayın eşinizin en büyük destekçisi ve güven kaynağı sizsiniz. 39 hafta boyunca birlikte yaşadığınız o anların sonu artık bebeğinizle tanışma zamanı ! Doğduğu ilk an gözlerine bakmak istemez misiniz?

39 hafta gebelik ile ilgili aramalar

  • 39 hafta gebelik kadınlar kulübü
  • 39 hafta gebelik kaç aylıktır
  • 39 hafta gebelik kac aylik
  • 40 hafta gebelik
  • 39 haftalık gebelik doğum belirtileri
  • 39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli
  • 39 haftalik gebelikte karin sertlesmesi
  • 39 haftalik gebelikte bebegin cok hareketli olmasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir