4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik, Embriyo evresinin başlangıcına hoş geldiniz. Bebeğiniz hala görülemeyecek ya da bir fetus olarak adlandırılacak çok küçük ve bir haşhaş tohumu büyüklüğünde yaklaşık 1 mm’den fazla değil. Şimdi implantasyon zamanıdır – plasenta ve embriyo oluşturmak için ayrılmadan önce blastosist rahim astarına girmeye başlar.

Bebeğim dört haftada ne yapıyor ?

Kısa süre önce bebeğiniz yeni evini buldu ve şimdi önümüzdeki sekiz ay boyunca büyüyecek. Fallop tüpünden rahminize giden yolculuğu tamamladı ve kendini rahminizin içine yerleştirdi. Bazı kadınlar bu olayın gerçekleştiğini yemin ederler, ve kramp tarzı bir his uyandırırlarken, diğerlerinde hafif lekelenme olduğunu söylerler.

Bu değerli top hücreler yeni evine yerleştiğinde, ikiye bölünmeye başlayacak. Bir yarısı şimdi embriyo olarak adlandırılıyor ve bebeğiniz olacak, diğer yarısı önümüzdeki sekiz ay boyunca bebeğinizin yaşam çizgisi olarak hareket edecek plasenta olacak.

Bu hafta, amniyotik kesesi etrafında şekillenecek ve bebeğinizin vücudunun farklı bölgelerine dönüşecek üç farklı hücre tabakası var.
Embriyonun küçücük olabilir, ama meşgul! Bu hafta, amniyotik kesesi etrafında şekillenecek ve bebeğinizin vücudunun farklı bölgelerine dönüşecek üç farklı hücre tabakası var. Endoderm iç tabakadır – sindirim sistemini, karaciğeri ve akciğerleri düşünün. Mezoderm orta tabakadır ve bebeğinizin kalbini, seks organlarını, kemikleri, böbrekleri ve kasları olacaktır. Ektoderm dış tabakadır – bu bebeğinizin cildini, saçını ve gözlerini oluşturur.

4 Haftalık Gebelik ve Vücudunuzda Oluşan Değişimler

Bu haftada bir kan gebeliği testi yaptırırsanız pozitif olur (idrar hamilelik testi için, birkaç gün çok kısa sürebilir). Dedi ki, vücudun hamile olduğunu ve hazır olduğunu biliyor, büyük zaman! Bazı kadınlar bu aşamada büyüyen bebekleri için tamamen habersiz olacak, diğerleri ruh hali değişimleri, şişkinlik ve kramp gibi erken gebelik belirtileri yaşayacaklar.

Blastosist rahminize bağlanmaya başladıkça, kadınların yaklaşık% 30’u biraz implantasyon kanaması yaşayabilir. Ebe Lesley Gilchrist şöyle açıklıyor: imp Erken dönemlerde implantasyon kanamasıyla ilgili hatalar yapmak son derece kolaydır; çünkü kramplar, şişkinlik ve duygudurum değişiklikleri hamilelikte de görülür. Bir periyot ve implantasyon kanaması arasındaki fark, kanamanın uzunluğu, kanlı kaybın rengi ve kan akışının ağırlığından ibarettir. İmplantasyon kanaması, hamileliğin yanlış olduğu ve implantasyon kanaması ve düşükle- rinin bir bağlantısı olmadığı yönünde bir işaret değildir. ”

Döllenmeden altı ila on iki gün sonra, vücudunuz hCG – insan koryonik gonadotropini serbest bırakmaya başlar. Bu hamilelik hormonunun hamilelik testinde fazladan görünmesini sağlayan hamileliktir. Hamilelik testlerinden bahsederken, dikkat edilmesi önemlidir. Vücudunuzun, tespit edilmesi için yeterli hamilelik hormonları üretmeye başlaması bir haftadan fazla sürebilir. Bir süreyi kaçırdıysanız ve negatif bir test yaptırdıysanız, bir hafta içinde başka bir şey yapmaya değer.

Dört haftalık gebelik ve  edilmesi gereken ortak belirtiler nelerdir?

İmplantasyon kanaması: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir hafta öncesinden gerçekten hafif bir dönem geçirdiyseniz veya hafif bir leke tespit ediyorsanız, bu bir implantasyon kanaması olabilir. Kadınların sadece küçük bir yüzdesi bir implantasyon akıntısı yaşamakta, bu yüzden hiçbir şekilde endişelenmeyin.
Periyodu andıran semptomlar: Hormonlarınız çıldırır, bu da şişkinlik ve kramplardan ruh hali değişimlerine kadar herşeye neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir