40 Haftalık Gebelik

40 Haftalık Gebelik – Cenin İçin 38. Hafta

Bu hafta, hamilelik yolculuğunun sonuna yaklaşıyor ve kendi küçük bebeğinizle tanışıyorsunuz! Bebeğinize ve vücudunuza neler olduğunu öğrenin, şimdi hamileliğinizin 40. haftasına ulaştınız.

40 haftada Bebeğim Ne Kadar büyüdü?

Bebeğiniz artık tam olarak büyüdü ve şimdi doğmaya hazır. 3.5 kilo ile 4 kilo aralığında ve toplam uzunluğu 48 cm olan bir bebek taşıyor olabilirsiniz. Bunlar olasılık ve yakın ihtimaller. Tamamen sağlıklı oldukları halde bazı bebekler daha iri ya da daha ufak da olabilir. Artık onunla tanışma vaktidir. Küçüğünüz gelmek için tamamen hazır.

Bebeğiniz dışarı çıktığında hala fetal pozisyonda büzülmüş olduğunu göreceksiniz bunun nedeni alışkanlık ve rahatlıktır. Daracık rahminizin içinde 9 ay geçirdikten sonra şimdi istediği gibi gerinebileceği kadar yerinin olduğunu fark etmesi zaman alabilir.

İlk karşılaşmanızda onunla muhakkak konuşun çünkü sizin sesinizi tanıyor.

40 haftada Bebeğim Ne Yapıyor?

Hamileliğinizin resmi sonudur, ancak bebeğiniz henüz bunu fark etmemiş olabilir. Hamileliğin yaklaşık% 30’u 40 haftadan uzun sürmektedir. Dünyaya geldiğinde bebekler bulanık görür ve çok uzağı göremezler. Ama sesinizi tanırlar. Doğan her bebek ağlar sesinizi duyduğunda sakinleşicektir.

Yeni doğan bebekte sarılık : Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin bozulması ile oluşan üründür. Bebeğiniz doğmadan önce bilirubin kolayca plasenta yoluyla ceninden annenin kan dolaşımına geçer. Bu süreç içinde vücudunuz bebekten gelen bilirubini yok eder. Bebek doğup göbek kordonu kesilince , bebeğiniz kendi vücudunda üretilen bilirubini kendisi idare etmek zorundadır. Doğumdan sonra , eğer bebeğiniz bilirubin ile ilgili sorun yaşarsa , kanda yüksek derecede bilirubin oluşur. Bebeğiniz bu nedenle sarılık olabilir. Cilt ve göz akları sarılaşır. Bilirubin düzeyleri tipik olarak bebeğin doğumundan sonra 3-4 gün yükselir sonra azalır. Bu aşamada bebeğinize bilirubin seviyesini ölçmek için test uygulanır.  Sarılık olan bir bebek fototerapi yöntemi ile hastanede tedavi edilir.

Kernikterus:  Yeni doğan bir bebekte son derece yüksek bilirubin ( hiperbilirubinemi) doktorların endişelenmesine neden olur. Çünkü kernikterus olarak isimlendirilen ciddi bir durum oluşabilir. Kernikterus, prematüre bebeklerde , zamanında doğan bebeklere göre daha sık görülebilinir. Bebek kernikterus olursa nörolojik belirtileri olabilir. Ancak kermikterus nadiren görülür.

40 haftada Vücudumda Olan Değişiklikler?

Bebeğinizin 40. haftada serviks üzerindeki ağırlığı, dokuların üzerine baskı uygular, bu da onu inceltmeye yardımcı olur ve doğum için hazır hale getirir. Doktorunuz sizi muayene ederken ne kadar açıklık olduğunu tahmin eder ve size söyler. Ayrıca rahiminizin boyuna , ne kadar yumuşak olduğuna, nasıl genişlediğine ve ne kadar derinleştiğine bakmak için kontrol eder.

Doktorunuz başka bir çok şeyi kontrol eder. Bebeğinizin nefes alma hareketlerini, kas tonusunu ve genel hareketini ve onu çevreleyen amniyotik sıvı miktarını incelemek için bir ultrason yapar, bebeğinize kalp izleme testi yapar.

Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Suyunuzun gelmesi: Kadınların% 15’inden azında, doğumundan önce sularının gelmesi gözlemlenmiştir. Bununla karşılaşırsanız, gelen suyun miktarı önemlidir. Çünkü bu doğumun işaretidir. Doğum 24 saat içinde başlar ya da doktorunuz sizin için başlatır. Su gelmesi, son dokuz aydır bebeğinizi çevreleyen amniyotik kesenin kırıldığı anlamına gelir. Amniyotik sıvı renksiz ve kokusuzdur, bu yüzden suyunuz bozulur ve yeşil ve kahverengi renkler fark ederseniz, doktorunuzu hemen arayın, çünkü bebeğinizin uteroda bağırsak hareketi olduğu anlamına gelebilir.

Hastaneye gitmeyi bekliyorsanız ve ağrınız varsa evde yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Her kasılmanın başlangıcında derin nefes alın ve yavaş yavaş verin. Sancının sonunda tekrar derin nefes alın.
 • Ayağa kalkın ve hareket edin. Bu dikkatinizi başka yöne çekmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
 • Eşinizden belinize sırtınıza ve omuzlarınıza masaj yapmasını isteyin. Bu tansiyonunuzu rahatlatmaya ve iyi hissetmenize neden olur.
 • Ilık duş ya da banyo çok iyi gelir.

Bu Hafta Ne Yapmalı?

40 haftalık hamile olmanıza rağmen, bebeğinizin henüz gelmek istemeye bilir. Bebeklerin çok azı bu vakti bekler ama 42 haftada doğan bebekte vardır! Onunla tanışmak için sabırsızlanıyorsunuz ama şöyle düşünün her an merhaba anne diyebilir!

Her kadın farklı olduğu gibi doğum sürecide farklıdır. Ne olacağını, doğum sürecini ve neye ihtiyacınız olduğunu tahmin etmek zordur. Doğum sürecinin ne kadar olacağını da bilmek imkansızdır. Sancılarla birlikte 12-6 saat arasında değişebilir bu rakam yada 3 saat ila 30 dk arasında da değişir! Kimi kadın sancısını çok hissetmez kimisi sancıyı çok çeker ve hisseder. Hamileliğinizin son iki ayı bu konuları doktorunuzla tartışın aklınızdaki soruları cevaplandırın. Doğum normal bir şekilde gerçekleşmeyecekse mutlaka bir tarih belirleyin.

40 Haftada Babaya Tavsiyeler

Doğum sürecindeki ve doğumdaki rolünüzü eşinizle konuşun. Eşinize yardım edebilmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Doğum sancıları başladığında yanında olun ve hastane odasında ona güç verin. Sancılar geldiğinde ve sonrasında beline, sırtına ve omuzlarına masaj yapın. Hareket etmesine ve yürümesine yardımcı olun. Hastane odanızda mahremiyetin korunmasına dikkat edebilirsiniz. İnsanlar doğum sonrasında ziyarete geldiğinde kalabalık olunmamasını ve ses seviyesini siz kontrol edebilirsiniz. Eşinizin dinlenmesine ve iyileşmesine izin verin. Onun parlak zırhlı şövalyesi olun!

40 haftalık gebelik ile ilgili aramalar

 • 40 haftalık gebelikte doğum belirtileri
 • 40 haftalık gebelik sancım yok
 • 40 haftalık gebelik kaç aylık
 • 40 haftalık gebelikte kabızlık
 • 40 haftalık gebelikte cinsel ilişki
 • 40 haftalık gebelik kaç aylık olur
 • 40 haftalık bebek neden doğmaz
 • 40 hafta gebelik sanci yok

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir