5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik,  üçük embriyonuz artık turuncu bir tohumun büyüklüğü ve hCG hormon seviyenizin şu an beklediğinizi onaylamak için yeterince yüksek. Bu hafta listenin başında, son tarihinizi doğrulamak ve öğrenmek için GP’nize başvurulmaktadır.

Bebeğim dördüncü haftada ne yapıyor ?

Umbilikal kord oluşuyor ve bu haftanın sonunda nöral tüp de olacak  bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin oluşacağı yerdir. Bebeğinizin kalbi iki küçük kanaldan oluşuyor ve zaten çalışıyorlar. Bu tüpler bu hafta bir noktada birbirine kaynaştığında, bebeğiniz tamamen işleyen bir kalbe sahip olacak.

Ayrıca bu hafta boyunca, nöral tüpü, bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin başlangıcı da dahil olmak üzere başka organlar oluşacaktır. Bebeğiniz de bu hafta iki katına çıkacak – 2 mm’den 4 mm’ye. Plasenta hala tam olarak oluşmamış, bu yüzden küçüklüğünüz “yumurta kesesi” denen bir şeyden besleniyor.

4 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Hormon seviyeleriniz değişiyor, bir süreyi kaçırdınız ve hatta bazı erken gebelik belirtileriyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Beklenecekler:

Hormonlarınız – ruh hali

Önümüzdeki sekiz ay içinde çok fazla mahsur kalan bir kelime – hormonlar. Bu hafta, hamilelik hormonlarınız tekmelemeye başlayacak – bunları bir bebeği büyütmeye başlamak için vücudunuza hazırlayan kimyasal sinyaller olarak düşünün. Bunlar arasında, progesteron ve hCG düzeylerini olması gereken yerde tutacak östrojen vardır. Progesteron plasentanın işlevini sürdürür ve meme dokusunun büyümesini uyarır (bu nedenle şu anda muhtemelen küçük bir ihale hissederler). hCG corpus luteum’u destekler, bu, plasenta beş hafta içinde hazır olana kadar büyüyen bebeğinizi besler.

Son tarihiniz ve getirdiği duygusal roller coaster

Hamilelik testi yaptıysanız, aklınızdan geçen pek çok şey olacaktır. Aşırı heyecanın yanı sıra, korku, endişe (bir çocuğa para yetirebiliyor musunuz? Doğru zaman mı?) Ve geçen hafta bir bardak şarabınız olduğu gerçeği hakkında endişe olabilir.

Birincisi, şarabı endişelendirme – bilinmeyen bir şekilde erken hamilelikte içme nadir değildir ve paniğe sebep olmanıza gerek yoktur. Perili hissetmek doğaldır ve vücudunuzun etrafında yarışan hamilelik hormonları kokteyli ile birleştiğinde, her yerde biraz kendinizi hissetmenin şaşkınlığı yoktur. Her şeyi daha az korkutucu hissettirmenin en iyi yolu, kendinizi okumak ve hazırlamaktır. İşte size yardımcı olabilecek bazı ekstra bilgiler:

Erken gebelik belirtileri

Gıda istekleri: Bu erken günler olabilir, ama yemek istekleri zaten tekmeleyebilir. Hormonlar burada bir rol oynarlar, bu yüzden gevşeyin ve vücudunuz hormon hasarı için kullanıldığında rahatlayın ve onunla birlikte gidin! Bunun için, iştahınızı akılda tutarak şımartın ve duramayacağınız yiyecekler için sağlıklı ikameler aldığınızdan emin olun.

Yorgunluk: İlk üç aylık dönemde, enerjinizin çoğu yeni varışınızı büyütmeye başlayacak. Şüphesiz, şikayet etmiyorsunuz, ama tamamen silinmiş hissetmek normaldir. İyi haber şu ki, trimesterin sonuna gelindiğinde bir plasenta yerinde olacak, ama bu arada, vücudunu dinle ve dinlen!

Hasta hissetme: Tabi ki, sabah bulantısı hakkında her şeyi duymuştunuz, ama bunun kötü olacağını anlayamadınız! Karnınızdaki bu kederli hisler sizi sabahlara vurmayacak, ama tüm bu günlerde, özellikle de bu on iki hafta boyunca süzülebilir. Yemek istemediğiniz kadar yemek atlamamaya çalışın, bunun yerine gün boyunca otlak yemeyi deneyin. Sabah hastalıklarıyla ilgili daha fazla uzman tavsiyesi buradan okuyun.

Aşırı tükürük: Sabah hastalığı ve aşırı tükürük? Erken hamilelik belirtilerinin kafa karıştırıcı ikramiyesini vurdunuz. Ağızda hafif bir kurumaya yardımcı olmak için şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin (ve toplantılarda toparlamanızı engelleyin!) Uzmanlar bunun neden olduğundan emin değiller ama bu hamilelik hormonlarına indirdiler.

Beşinci haftada ne yapmalıyım hamileyim?
Şimdi belirli yiyecekleri yemeyi bırakma zamanı. Bunlar pastörize edilmemiş gıdalar, az pişmiş et ve yumurtalar ve bazı balık türleridir. Bunlar, küçüklüğünüze zarar veren gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

Eğer bir kediniz varsa, sonraki sekiz ay için çöp temizleme görevlerini teslim etme zamanı (şikayet edeceğinizden değil!) Bu, doğmamış bebeğinize zarar verebilecek toksoplazmoz adı verilen bir enfeksiyona neden olabileceğinden tehlikelidir.

O akşam diş ipini atlamayın! Gebe kadınların% 90’ından fazlası, vücudunuzdaki ekstra kan dolaşımı sayesinde hamilelik sırasında dişeti problemleri yaşamaktadır. Burada hamilelik sırasında dişlerinize nasıl bakacağınız konusunda daha fazla tavsiye alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir