6 Haftalık Gebelik

6 Haftalık Gebelik , bebeğin şimdi 4-7mm uzunluğunda ve bu hafta yüzünü geliştirecek! Bu hafta listenin başında GP’nizle ilk doğum öncesi randevunuzu almanız gerekiyor.

6 Haftalık Gebelik /  Bebeğim altıncı haftada ne yapıyor ?

Bu erken gebelik belirtilerinin (merhaba, sabah bulantısı!) Tam etkilerini hissediyor olabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, yakında bebeğinizin yüzüne gelecek olan doku kıvrımları gelişiyor. Şu anda, birkaç hafta içinde bir ağza ve burun deliğine dönüşecek minik açıklıklar var. Sonunda gözlere dönüşecek koyu lekeler ve bebeğinizin başının kulağına dönüşecek küçük kıvrımları da var.

Bebeğinizin “bacakları”, sadece kol ve bacaklara dönüşecek tomurcuklar olsa da, küçük parmak izleri, parmak ve ayak parmaklarına dönüşecek. Omurilik de hızla gelişiyor, ancak şu anda, hala bir kuyruk benziyor. Bebeğinizin kalbi de yaklaşık 110 kez bir dakika geçmeye başlayacak ve bu haftadan itibaren bir ultrasonda görülebilecek.

6 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Böbrekleriniz, atık bedeninizi atmakta daha etkili oluyorlar: Muhtemelen dışarıdan farklı görünmese de, daha önce hiç istemediğin besinler, şişkin ya da özlem duyuyor olabilirsiniz. Diğer erken işaretler? Her beş dakikada bir, özellikle de uyumaya çalışırken işemelisiniz. Neyse ki, rahim ağzı iki trimesterin başında yükseldiğinde bu baskı rahatlar. Sürekli olarak çiş ihtiyacınız rahatsız edici olsa da, içmeyi bırakmayın – vücudunuzun buna ihtiyacı var. Bunun yerine, her seferinde mesanenizi boşalttığınızdan emin olmak için tuvalete doğru uzandığınızdan emin olun.

Mide kaslarınız gevşer: Altı hafta boyunca, midenizin üst kısmındaki kas, büyümekte olan yumru için yer açmak için rahatlar. Yeni gelişinizden önce, bu sindirim suyunun yedeklenmesini engelleyecektir, bu yüzden kötü haber, önümüzdeki sekiz aylık mide ekşimesiyle karşılaşma şansı neredeyse sıfırdır. İyi haber ise, yemek yediğinizde semptomları en aza indirgeyebilir, bu yüzden zamanınızı ayırın!
Rahiminiz genişler: Rahiminiz büyüyor (orada sürpriz yok), ancak rahminizin hamileliğiniz sırasında normal boyutunun 1000 katına kadar artacağını biliyor muydunuz, bu yüzden hala çok erken.

Vücudunuzdaki kan miktarı artar: Bu muhtemelen gerçekleşmiştir ve fark edeceğiniz bir şey değildir. Bu neden oluyor? Gebeliğin ilk birkaç haftasında, uterusunuzda kan akışınız artar (bu yüzden çok fazla diş çekmeniz gerekir!), Göğüsler, böbrekler ve cilt.
Dikkat çekmek için yaygın belirtiler

Göğüs Hassasiyeti: Onu hayal etmiyorsunuz; Göğüslerin büyüyor ve meme uçların daha fazla dikkat çekiyor. Vücudunuz emzirmeye hazır olduğu için gerçekten hassas hissediyor olabilirler.

Yorgunluk: Vücudunuz bir bebek büyütüyor, bu yüzden tükenmek zorunda kalıyor! Dinleyin ve bu akşam yemeği düzenlemelerini iptal etmek ve bir gece gecesi geçirmek için çekinmeyin. Böyle hissetmediğiniz kadarıyla, belki de yumuşak bir yürüyüş ya da yoga dersi gibi bazı alıştırmalar yapın. Endorfinler daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve uyumanıza yardımcı olabilir.

Mide bulantısı ve Kusma: Eşinizin omletinin omletinde biraz rahatsızlık hissediyorsanız veya kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinizi kesip atıyorsanız, rahatlayın ve hatırlayın, bu hamileliğin en yaygın belirtilerinden biridir. Hastalanıyorsanız, atıştırma anahtarıdır.
Şişkinlik: Bu, şu anda vücudunuzun etrafında dönen progesterona iniyor. Çok fazla lif yemeyi unutmayın ve kabızlıktan kaçınmak için bolca su içirin, ki bu sadece o korkunç şişmiş hissi daha da kötüleştirecektir.

Altı haftalık hamileyken ne yapmalıyım?

Doktorunuzla randevu alın: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, şimdi ilk randevunuzu aile doktorunuzla ya da yerel bir ebe ile ayırma zamanıdır, böylece doğum öncesi bakım seçeneklerinizi tartışabilirsiniz. Çok sayıda doğum öncesi muayenenizden birincisi, doktorunuz size pelvik muayene, bir smear testi (son zamanlarda olmadıysanız) ve bir kan testi de dahil olmak üzere kapsamlı bir kontrol sunacaktır. Bir idrar örneği vermeniz istenebilir (muhtemelen sorun yaratmayacaksınız) ve bu da glikoz, protein, kırmızı ve beyaz kan hücreleri ve bakteriler için test edilecektir. Beklenecek başka bir şey de çok fazla soru – ödevini de yap. Sadece kendi sağlık geçmişinizi sormakla kalmayacak, aynı zamanda doğum yaparken herhangi bir zorluğu veya komplikasyonları olup olmadığını annenize sorun. Ne kadar aptalca gelseler de, doktorunuz için soruların bir listesini çıkarmayı ve onlara sormayı unutmayın.

Bazı deniz mahsullerini yemeyi bırakın: Köpekbalığı, kılıçbalığı ve kral uskumrudan kaçının, ama endişelenmeyin, hep birlikte balık kesmenize gerek yoktur. Hamilelik kılavuzlarına göre, haftada 12 oz iyi pişmiş kabuklu deniz ürünleri, konserve ton balığı, somon veya morina yemeye devam edebilirsiniz.

Saç boyasının başının tamamı değil, öne çıkanları tercih edin: İlk birkaç ay boyunca saç boyasıyla karışan kimyasallardan kaçınmak en güvenli yoldur. Önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir