7 Haftalık Gebelik

7 Haftalık Gebelik, Bu hafta, o hamilelik ışıltısını almaya başlayacaksınız (övgüler için hazırlanın). Bebeğiniz şimdi bir yaban mersini büyüklüğünde yaklaşık 1 cm (ya da yarım inç) ölçüyor ve bu hafta ilk hareketlerini yapmaya başlayacak.

7 Haftalık Gebelik Bebeğim yedi haftada ne yapıyor ?

Yedi haftada küçük yaban mersinli bebeğinize bir bakalım. Artık ağız, burun delikleri, kulaklar ve gözler ile daha tanımlı bir yüze sahip ve beyin hücreleri dakikada 100 oranında üretiliyor. Ağız, dil, diş tomurcukları da bu hafta gelişecek.

Bu hafta, bebeğinizin kol ve bacakları gelişmeye, el, kol ve omuz segmentlerine ve bacak, diz ve ayak segmentlerine bölünmeye başlayacak. Ancak şu anda, parmaklar ve ayak parmakları perdeli olacağından, hala eller ve ayaklardan daha fazla kürek gibi görünecekler.

Bebeğinizin şimdi böbrekleri var ve çalışmaya başlamaya hazır, çok yakında bebeğiniz idrar üretmeye başlayacak.

Bebeğiniz de bu hafta biraz sarsıntılı hareketler yapmaya başladı. Bir şey hissetmeyeceksin, ama bir ultrason onu alırdı. Konuşarak, bu kılavuzu ultrasounds için kontrol edin.

7 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Hamilelik yumruğunuz henüz gösterilmeyecek, çünkü rahminiz hala yükselmedi (ilk trimesterin sonuna kadar yapmayacaksınız), ancak bu, hamile olmanın tüm etkilerini hissetmediğiniz anlamına gelmez. . Mide bulantısından şişmiş memelere kadar, vücudunuz küçük olanı büyütmeye hazırlanıyor!

Şişmiş Göğüsler: Bazı kadınlar yedi haftalık hamilelikte tam bir fincan boyutuna ulaşmışlardır, bu da çok rahatsız edici olmayan ve ağrısız olsaydı harika olurdu. Tabii ki bu sinir krizi hormonlarına da teşekkür edebilirsin. Ft ayrıca göğsünüzde birikmekte ve bunlara doğru daha fazla kan akmaktadır. Ayrıca areolanın (meme ucunun çevresindeki karanlık alan) daha koyu ve daha büyük olduğunu ve küçük kaz tüyü benzeri noktalara sahip olduğunu görebilirsiniz. Bunlar, yağlamayı sağlayan ter bezleridir – emzirmeye başladığınız zamandaki tüm önemli değişiklikler.

Ekstra ışıltılı bir ten rengi: Cildinizin her zamankinden daha iyi göründüğünü fark edebilirsiniz ve saçlarınız Fas yağına servet harcadığınız zamandan daha parlaktır. Bunlar, şu anda ürettiğiniz ekstra östrojendir.
Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Sık idrara çıkma: Hamilelik hormonunun hCG’si pelvik bölgenize giden kan akışını arttırarak her beş dakikada bir işemeye devam etmeniz gerekir. Bu sabit tuvalet gezilerine rağmen içmeye devam etmeyi unutmayın – vücudunuz ve bebeğinizin buna ihtiyacı var!
Yorgunluk: Bebeği büyütmek, özellikle vücudunuz hala plasenta yaptığında yorucu bir görevdir, bu yüzden vücudunuzu dinleyin ve dinlenin. Enerjinizi yükseltmenin bir yolu gün boyunca atıştırma yapmaktır – mini yemekler kanlı şekerinizi koruyacaktır.

Göğüs hassasiyeti ve değişimleri: Yaptıklarından daha büyük görünmelerine rağmen, göğüsleriniz en iyi görünmeyebilir! Mavi damarların yükünü fark ettin mi? Emzirmeye başladığınızda bunlar tüm besin maddelerini ve sıvıları bebeğinize taşıyacaktır. Şimdilik, sarkmayı en aza indirmek için iyi bir streç işareti kremasına ve annelik sutyenine yatırım yapın.

Aşırı tükürük: Dribbling yapıyor musun? Sadece sabah hastalığının yeterince kötü olduğunu düşündüğünüzde, aşırı tükürük ile eşleştirin ve bir tedavi içindesiniz. İlk üç aylık döneminizin sonunda kaybolacak olan, ancak şimdilik, şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.

Yiyecek özlemleri: Bu menüdeki yemek yiyenler sayesinde yemek menünüzü daraltmış bulursanız, endişelenmemeye çalışın. Her gün aynı sağlıklı yemeği yemeniz, büyümekte olan bebeğinize ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vermeye devam edecektir. Dahası, eğer iştahınız sizi delirtiyorsa, bir süre sonra onlara verin.

Mide ekşimesi: Tamamen normal, ama tamamen hoş olmayan bir yan etki. Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden kaçının, daha da kötüye gideceğinden, yemekten önce veya sonra içmeyi deneyin.
Birkaç kilo almak: Bir bebek taşıyor gibi görünmüyorsun, ama zaten birkaç kilo almış olabilirsiniz. Bu tamamen normaldir – çoğu kadın hamilelikte 25-35 lira kazanır.

Kramplama: İlk trimesterde bu normaldir, ancak omuz veya boyun ağrısı ile ortaya çıkarsa veya herhangi bir sıra dışı akıntınız varsa, doktorunuza başvurun.

Yedi haftalık hamileyken ne yapmalıyım?

Dikkat etmeniz gereken bir şey kanamadır, ister ışık lekesi, lekelenme, ister çok kan olsun. İlk üç aylık dönemdeki kanama çok yaygındır (üç kadından birinin birini etkiler) ve her zaman düşüklüğü belirtmez.

Kanama fark ederseniz, doktorunuzu hemen görmelisiniz. Doktorunuz veya ebeğiniz sizi hem vajinal hem de muhtemelen bir ultrason ile inceleyebilir. Çoğu durumda kanama gider ve enfeksiyonun neden olmadığı sürece doktor bunu açıklayamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir