9 Haftalık Gebelik

9 haftalık gebelik , bebeğiniz büyük bir yeşil zeytinin büyüklüğündedir ya da yaklaşık bir 2,54 cm uzunluğundadır. Kafa daha gelişmiştir ve hala perdeli olmasına rağmen, parmaklar ve ayak parmakları artık görünür durumdadır. 9 haftalık gebelik’ te beklemeniz gerekenler.

9 Haftalık gebelik’ te Bebeğim ne yapıyor ?

9 haftalık gebelik, bebeğinizin tüm temel organları gelişmeye başladı. Birkaç hafta içinde bebeğiniz resmen fetus olarak anılacaktır ve küçük kol ve bacak hareketleri yapmaya başlasa da, onları daha uzun süre hissetmeyeceksiniz.

Şu anda bebeğinizin başı, şu anda gerçekleşmekte olan tüm beyin aktiviteleri nedeniyle hala vücuttan daha büyük. Bunun dışında, küçücük bir insana daha çok benziyor ve şimdi kuyruğunu kaybetti.

Bu hafta bir  randevunuz varsa, bebeğinizin kalp atışını bir el ultrason cihazı olan bir Doppler üzerinde bile duyabilirsiniz. Bu, eğer bir kalp atışı duyamazsanız, bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez, sadece bebeğiniz daha zor bir durumda.

Dahası, bu noktaya kadar, bebeğinizin kromozonları kesinlikle erkek veya kadın olmasına rağmen, cinsel organlar “unisex” idi. 9 haftadan itibaren, belirli erkek ya da kadın genitliaları oluşturmaya başlayacak.

9 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin ilk birkaç haftasında aşırı derecede bitkin hissetmek normaldir, ama fizyolojik, zihinsel ve duygusal olarak meydana gelen mamut değişimlerini düşündüğünüzde, uzanmanız gereken herhangi bir şaşkınlık var mıdır?

Vücudunuz plasentayı geliştirmek için saatlerce çalışıyor, ama aynı zamanda, hamilelik, kan şekeri seviyenizi ve kan basıncınızı düşüren metabolizma ve hormon seviyenizi artırdı. Bu hamilelik yorgunluğunun nasıl giderileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Kendinizi daha fazla erteliyor bulursanız, solunuzda uyumaya çalışın, çünkü bu, uterusun büyük kan damarlarına baskı yapmasını engeller ve bebeğinize daha fazla kan gelmesini sağlar.

9 Haftalık Gebelik’ te Dikkat edilmesi gereken ortak belirtiler:

Sık sık yapılan tuvalet ziyaretleri: Kendinizi sürekli olarak bakmaya ihtiyaç duyuyorsanız, mesanenizi tamamen boşalttığınızdan emin olmak için tuvalete öne doğru yaslandığınızdan emin olun. Ayrıca, işinizi bitirdikten sonra tekrar deneyin ve tekrar çalışın – bu, birkaç saat daha göz kapamanıza yardımcı olabilir.

Göğüs hassasiyeti: Yeterince uyumak yeteri kadar zor olmamış gibi, büyüyen göğüsleriniz bu kadar rahatlaşmayı başarabilir! Göğüslerinizin şu anda çok hassas hissetmesi normaldir, bu yüzden spor sutyeni ile uyumaya çalışın ve yardımcı olup olmadığını görün.

Şişkinlik ve gaz: Muhtemelen doktorunuzla konuşmak istemeyeceğiniz bir şeydir, çok iyi hissetmek başka bir yaygın semptomdur. Bunu minimumda tutmaktan endişe ediyorsanız, sindirim sisteminizi aşırı yüklemeyen daha küçük öğünleri deneyin.

9 haftalık gebelik ‘ te  ne yapman gerekiyor ?

Atıştırmaya devam edin: Küçük bebeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyi aldığından emin olun ve gün boyunca daha küçük öğünlere odaklanın. Bu sabah rahatsızlığı ve kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

Rennies bir kutu satın alın: Antasitler hamilelik sırasında almak için güvenli ve o korkunç mide ekşimesi ile yardımcı olabilir.

Doktorunuzla konuşun: 35 yaşından büyükseniz veya herhangi bir genetik koşulunuz varsa, şimdi genel genetik testler hakkında doktorunuzla konuşmanın tam zamanı. Bunlar 10 ila 13 hafta arasında yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir