A Vitamini

 A vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir. Hayvansal gıdalarda ve öncü beta-karoten formunda bitkisel gıdalarda bulunur. A Vitamini gözler ve cilt için olduğu kadar kemik ve dişler için de önemlidir. Ne kadar A vitamini istediğinizi ve hangi yiyeceklerin içerdiğini öğrenin.

A vitamini nedir?

A vitamini vücutta benzer etkiye sahip bir bileşikler grubudur. Bunlar, örneğin, retinol (vücudun içindeki vitaminin taşınma şekli), retinal ve retinoik asidi içerir. Ek olarak, beta-karoten ile bir vitamin öncüsü (provitamin) vardır: Vücutta aktif A vitamini haline getirilir. A vitamini beslenmeden ince bağırsakta kana alınır . Yağda çözünen bir vitamin olarak vücutta depolanabilir. Bu esas olarak karaciğerde olur .

A vitamininin vücuttaki rolü nedir?

A vitamini retina kısmında   (rodopsin) arasında (özellikle geceleri) görme sürecine dahil edilmektedir. Retinada çubukların içine yerleştirilmiş ve aydınlık ile karanlık arasındaki farkı ayırt etmeye yardımcı olur.

Ek olarak, A vitamini üremede rol oynar: Testosteron üretiminde , sperm hücrelerinin gelişiminde, plasenta oluşumunda (anne keki) ve fetüsün olgunlaşmasında rol oynar .

Sağlıklı kemikler, kıkırdak ve dişler için A vitaminine de ihtiyacımız var.

Cildin gelişimi ve yenilenmesi de A vitamini ile, daha spesifik olarak retinol ile desteklenir. Bu ciltte cildin elastikiyetini korumak için A vitamini asitine (retinoik asit) dönüştürülür . Bu nedenle, retinol genellikle cilt kremleri ve serumlarında bir bileşen olarak bulunur.

A vitamini öncüsü olan beta karoten serbest radikallere karşı yardımcı olur: Bunlar sürekli vücutta bulunan (metabolik işlemlerde, UV radyasyonu , nikotin, ilaçlar vb.) Agresif oksijen bileşenleridir . Tehlikelidir çünkü hücrelere ve genetik materyal DNA’ya zarar verebilir. Beta-karoten bir antioksidan etkiye sahiptir, bu nedenle serbest radikalleri “etkisiz hale getirmeye” yardımcı olabilir.

Günlük A vitamini  ihtiyacı nedir?

Önerilen A vitamini alımı, diğer şeylerin yanı sıra yaş ve cinsiyete de bağlıdır. Buna ek olarak, A vitamini hamilelik ve emzirme döneminde günlük gereksinimi biraz daha yüksek olabilir.

Beslenme Derneği’nin önerisine göre günlük ne kadar A vitamini alınmalıdır:

yaş Retinol mg / gün
erkek kadın
0 ila 4 aydan az 0.5 0.5
4 ile 12 ay arasında 0.6 0.6
1 ila 4 yaş altı 0.6 0.6
4 ila 7 yaş altı 0.7 0.7
7 ila 10 yaş altı 0.8 0.8
10 ila 13 yaş altı 0.9

A vitamini fazlalığı

A vitamini doz aşımı, daha uzun bir süre kendi başına veya akne veya sedef hastalığı gibi bir tedavinin parçası olarak A vitamini kullanılırsa ortaya çıkabilir . Kronik  böbrek yetmezliği (kronik böbrek yetmezliği ) ile  vücutta A vitamini fazlalığı gelişebilir.

Akut doz aşımı baş ağrısı , bulantı ve kusma olarak kendini gösterir .

Aşırı A vitamini daha uzun bir süre boyunca gelişirse (kronik aşırı doz), başka şeylerin yanı sıra uykusuzluk , sinirlilik, iştahsızlık , kuru cilt, kuru mukoza ve saç dökülmesine neden olabilir . Kemikler daha kırılgan hale gelir ve karaciğer zarar görür. Gebe kadınlarda, fazla miktarda A vitamini doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile anne adayları bu nedenle jinekologlarına A vitamini almaları konusunda danışmalıdır.

Aşırı beta-karoten alımı (A vitamini öncüsü), özellikle avuç içi ve ayaklarda cildin zararsız sararmasına neden olabilir. Sigara içenlerde fazla miktarda beta-karoten akciğer kanseri riskini artırabilir .

a vitamini ile ilgili aramalar

  • a vitamini faydaları
  • a vitamini özellikleri
  • a vitamini kapsül
  • a vitamini eksikliği
  • a vitamini hangi besinlerde bulunur ve görevleri nelerdir
  • a vitamini ne işe yarar
  • a vitamini hangi organa iyi gelir
  • a vitamini hapı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir