Alzheimer Belirtileri

Günlük hayatı etkileyen bir hafıza kaybı yaşlanmanın tipik bir sonucu değildir.Alzheimer hastalığının veya başka bir demans bozukluğunun belirtisi olabilir . Alzheimer, hafıza, düşünme ve düşünme yeteneğinde yavaş bir düşüşe neden olan ölümcül bir beyin hastalığıdır. Siz veya bir akrabanız, hafızanın zorluklarını veya düşünme yeteneğindeki diğer değişiklikleri fark ederseniz, bunu dikkate almayın. Nedeni belirlemek için bir doktora görünün.

Alzheimer Belirtileri /  Günlük hayatı etkileyen hafıza kaybı

Alzheimer’ın en yaygın belirtilerinden biri hafıza kaybı, özellikle yakın zamanda öğrenilen bilgilerin unutulmasıdır. Diğer işaretler arasında önemli tarihleri ​​veya olayları unutmak, sürekli soruları tekrarlamak, hatırlatıcılara duyulan ihtiyaçların artması (örneğin, notlar veya elektronik cihazlar) veya daha önce kendi kendine yeten faaliyetlerde aile üyelerinin ihtiyaç duyduğu yardım sayılabilir.

Alzheimer Belirtileri /  Problem planlama ve çözme zorlukları

Bazı insanlar bir plan geliştirme ve yürütme veya sayılarla çalışma yeteneklerinde değişiklikler yaşarlar. Bilinen bir tarifin talimatlarını takip etmekte veya aylık faturalarınızı takip etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Konsantre olmakta zorluk çekebilirler ve bazı aktiviteleri yapmak öncekinden çok daha uzun sürebilir.

Evde, işte ya da boş zamanlarında bilinen görevleri yerine getirme güçlüğü

Alzheimer’lı insanlar genellikle günlük işleri yapmakta zorlanırlar. Bazen insanlar bilinen bir yere gitmekte, işyerinde bütçelemekte veya tanıdık bir oyunun kurallarını hatırlamakta zorlanabilirler.

Alzheimer Belirtileri / Zaman ve yerde karışıklık

Alzheimer‘lı insanlar tarihler, mevsimler ve zamanın geçişi ile bağlantılarını kaybeder. Şu anda gerçekleşmeyen şeyleri anlamada sorun yaşayabilirsiniz. Bazen nerede olduklarını veya oraya nasıl gittiklerini unuturlar.

Görsel izlenimleri ve mekansal ilişkileri anlama problemleri

Bazı insanlar için kırılma hatası, Alzheimer‘ın bir işaretidir. Okuma, mesafeleri belirleme ve renkleri veya kontrastı belirleme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Algı açısından bir ayna geçirip başka bir kişinin odada olduğunu düşünebilirler. Aynada kendilerinin kendileri olduğunun farkında değiller.

Konuşurken veya sözcük yazarken yeni sorunlar

Alzheimer‘lı insanlar bir sohbete katılmak ya da bir sohbete katılmakta zorlanabilirler. Konuşmanın ortasında konuşmayı kesebilir ve nasıl devam edeceğinizi bilemezsiniz ya da kendilerini tekrar ederler. Kelime hazinesi ile ilgili problemleriniz olabilir veya doğru kelimeyi bulabilirsiniz veya yanlış isimdeki şeylere başvurabilirler (örneğin, bir “kol saati” olarak “el saati” olarak belirtin).

Nesneleri taşıma ve adımları takip etme yeteneğini kaybetme

Alzheimer hastalığı olan insanlar alışılmadık yerlere eşya bırakabilir. Bir şeyleri kaybedebilir ve onları tekrar bulmak için adımları izleyemezsiniz. Bazen başkalarını hırsızlıkla suçlarlar. Bu olaylar zamanla birikebilir.

Azalan veya hatalı karar

Alzheimer‘lı insanlar kararlarında veya kararlarında değişiklikler geçirirler. Örneğin, parayla başa çıkmada kötü kararlar veriyorlar ve teleskoplara çok para harcıyorlar. Temizliğe daha az dikkat ederler veya kendilerini temiz tutmazlar.

İş veya sosyal faaliyetlerin geri çekilmesi

Alzheimer’lı insanlar hobilerden, sosyal aktivitelerden, iş projelerinden veya spor faaliyetlerinden çekilebilirler. Favori takımınıza ayak uydurmakta ya da favori bir hobi yapmayı unutmakta zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca yaşadıkları değişimlerden dolayı toplumdan da kaçınabilirler.

Ruh hali ve karakter değişikliği

Alzheimer‘lı insanların ruh halleri ve karakterleri değişebilir. Kafası karışık, şüpheli, depresif, endişeli veya huzursuz olabilirler. Evde, işte, arkadaşlarla veya normal ortamlarının dışında oldukları yerlerde kolayca üzülebilirler. Yaşla ilgili tipik bir değişiklik nedir? Faaliyetler yaparken ve bir şeyler yaparken katı süreçler geliştirmek ve bir rutine ara verildiğinde huzursuz olmak.

Alzheimer ile ilgili aramalar

  • alzheimer evreleri
  • alzheimer başlangıcı
  • alzheimer tedavisi
  • alzheimer ilaçları
  • alzheimer testi
  • alzheimer hastalığı tedavisi
  • alzheimer hastalarının ömrü
  • alzheimer bandı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir