Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir

Asperger Sendromu (Asperger Otizm) otistik bir gelişimsel bozukluktur.Bununla birlikte, dil gelişimi ve zeka açısından, Asperger Sendromu olan insanlar genellikle “normal” dir. Asperger Sendromu ‘nun belirtileri , nedenleri ve tedavileri hakkında daha fazlasını okuyun!

Asperger Sendromu olan insanlar genellikle başkalarına tuhaf gelir. Bununla birlikte, özel terapiler yardımı ile sosyal becerileri eğitebilir ve güçlerini akıllıca kullanabilirler.

Asperger sendromu’na kısa genel bakış

  • Belirtiler: İlk 3 yaşın belirtileri, sıklıkla motor gelişim, gariplik, basmakalıp davranış, etkileşimde bulunma yeteneği düşük, küçük yüz ifadeleri, genellikle kendi kendine konuşma. Genellikle göze çarpan “özel ilgi alanları”.
  • Nedenleri, risk faktörleri: muhtemelen diğerlerinin yanı sıra genetik, çoğunlukla ebeveynlerin yaşları daha yüksektir. Enfeksiyonlar ve hastalıklar yanı sıra hamilelikteki ilaçlar , erken doğum .
  • Teşhis: detaylı anamnez ( tarih ve aile öyküsü araştırması), yabancı gözlemler, psikiyatrik ve nörolojik muayeneler
  • Otizm testleri: Avustralya Asperger Sendromu Ölçeği (ASAS), Otizm Teşhis Gözlem Programı (ADOS), Otizm Spektrum Katsayısı (AQ) ve Empati Katsayısı (EQ)
  • Dikkat: Testler sadece kaba bir değerlendirmeye izin verir. Özellikle yetişkinlerde tanı zor.
  • Tedavi: tedavi edilemez, ancak acı çekmek ve sosyal etkileşim olumlu yönde etkilenebilir. V. a. Davranış terapisi , iletişim eğitimi, destekleyici mesleki terapifizyoterapi

Asperger sendromu belirtileri

Asperger sendrom belirtileri genellikle yaşamın üçüncü senesinden sonra ortaya çıkar. Önceden, çocuklar iletişimsel ve dil becerileri konusunda herhangi bir anormallik göstermediler. Aynı zamanda serbest meslek yolunda ilk adımlarını atıyorlar ve çevrelerini merak ediyorlar. Asperger Sendromu olmayan çocuklar da. Sadece motor gelişim kısmen gecikmiştir, ancak her zaman değil.

Bu nedenle, Asperger Sendromu genellikle sadece okul öncesi veya okul çağındaki çocuklarda keşfedilir. Etkilenenler , eşler arası oyunlarının gösterdiği gibi sosyal etkileşimlerle ilgili problemleri vardır . Örneğin, diğer insanların düşüncelerini ve duygularını yanlış anlayabilir ve diğer insanlara ve sosyal durumlara uyum sağlamakta büyük zorluk çekebilirler. Yüz ifadelerini, jestlerini ve başkalarının tonlarını doğru yorumlamaları zordur. Kendileri çoğu zaman herhangi bir yüz ifadesini göstermezler.

Genellikle, Asperger Sendromu olan çocuklar birbirleriyle konuşamaz . İstedikleri zaman ve izleyiciye uyum sağlamadan, onları ilgilendiren konularda konuşurlar. Örneğin, konuyu değiştirmek veya konuşmayı sonlandırmak için diğer kişinin ince sinyalleri anlamıyor. Genellikle Asperger Otistler de kendileriyle konuşurlar. Asperger sendromlu çocuklar genellikle nasıl arkadaşlık kuracaklarını bilmiyorlar. Bununla birlikte, bazılarının sosyal temaslara ve arkadaşlıklara ilgisi yoktur.

Diğer Asperger sendromu belirtileri , genellikle dar ve bazen daha az pratik bir alanda (ada armağanları) , olağandışı belirgin ilgi alanları ve bilgilerdir . Bu yüksek özel ilgi, örneğin, metallerin, pillerin veya kilise kulelerinin erime noktasına uygulanabilir. Etkilenenler o kadar çok odaklanabilirler ki (örneğin okulda) başkaları için çok az merak ve ilgi. Bu dikkat bozukluğu nedeniyle , Asperger sendromu çocukları, iyi istihbaratlara rağmen çoğu zaman fakir öğrencilerdir.

Ek olarak, Asperger otizmi bazen duyusal algı bozukluklarını gösterir . Bu nedenle, etkilenenlerin bazıları belirli kokulara, seslere, yüzeylere veya dokunma uyaranlarına karşı çok hassastır. Günlük durumlarda, bu tutulmuş olanın gerçek bir aşırı uyarılması haline gelebilir.

Yürürken ve motor koordinasyonuyla Asperger otizmleri genellikle oldukça gariptir . Ayrıca basmakalıp davranışlar ortaya çıkar.

Tüm zorluklara rağmen, Asperger Sendromu olan insanlar genellikle dikkat çekmemeye ve sosyal beceri sorunlarını telafi etmemeye çalışırlar. Uzun vadede, bu çok stresli ve ezici olabilir ve Asperger Otistlerin başkalarından çekilmesine neden olabilir .

Asperger Sendromunda Güçlü Yönler

Asperger sendromu olan kişilerin de birçok güçlü yanları vardır. Bu, dil gelişiminin genellikle erken bir aşamada nasıl ortaya çıktığını gösterir : Etkilenen çocuklar, özgür olmadan önce sık sık konuşabilirler. Zamanla, büyük bir kelime haznesiyle çok yönlü, çok yönlü bir dil geliştirirler.

Ek olarak, Asperger sendromlu kişiler genellikle ortalamanın üstünde bir zekaya sahiptir . Yukarıda belirtilen özel ilgi alanları ve ada yetenekleri, bazıları tarafından profesyonel yaşamlarında kullanılabilir.

Ayrıca, düşünme yeteneği Asperger sendromunda sıklıkla etkileyicidir . Özgün fikirlerin yanı sıra mantıksal ve soyut düşüncede iyi beceriler nadir değildir.

Samimiyet, sadakat, güvenilirlik ve iyi gelişmiş bir adalet duygusu genellikle Asperger Sendromu‘ndaki diğer güçler olarak belirtilir. Övgü ve tanıma, Asperger Sendromu olan çocuklar genellikle motivasyon ve şükran ile cevap verir.

Bu arada: Asperger sendromunda dil gelişimi ve zekası genellikle normaldir, erken çocukluk otizmi için önemli bir farktır. Bu başka bir otistik bozukluk şeklidir.

Asperger sendromu: erişkinlerde semptomlar

Asperger’in otizminin sorunlu davranışları yetişkin hastalarda genellikle çocukluktan daha az belirgindir. Bununla birlikte, yetişkinler bile genellikle grameratik olarak doğru, cilalı bir konuşma tarzına ve önemsiz ve önemsiz arasında ayrım yapabilecek ayrıntılı bir anlatım stiline sahiptir. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde Asperger Sendromu donmuş yüz ifadelerine ve gözle temastan kaçınmaya neden olabilir. Bir gülümsemeyle veya komik bir ifadeyle, pek çok acı çekiyor ya da hiç cevap vermiyor.

Asperger sendromunda empati eksikliği aynı zamanda ortaklık sorununu da etkiler . Etkilenenler kendilerini serin ve bencil hisseder. Birçoğu potansiyel ortaklarla iletişim kurmakta zorlanıyor. Bir ilişkiyle çalışırsa, çoğu ortağın yoğun iletişim ve empati gereksinimlerini karşılamayı zor bulur.

Ayrıca üzerinde seks hayatı Asperger sendromu etkileyebilir geçerli: Bazı hastalar fiziksel yakınlık ve hatta bir kaçınma için düşük ihtiyacı var. Başkalarının seks isteği vardır, ancak belirli durumlarda çok emin değiller çünkü cinsel yakınlık, yoğun karşılıklı empatinin bir sonucudur. Bununla birlikte, yetişkinlerde Asperger Sendromu, istikrarlı bir ortaklığın ve kendisinin ailesini kurmanın mümkün olacağı anlamına gelmez.

Asperger sendromunun çalışma hayatı için iki sonucu olabilir: bazı hastalar meslektaşları veya müşterileriyle ilgilenirken kolayca boğulur, çok doğrudan, kaba görünümlü tarzlarıyla kolayca saldırır ve farklı gereksinimlere esnek bir şekilde uyum sağlayabilir.

Diğer durumlarda, yetişkinlerde Asperger Sendromu kariyer gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yani, ilgilenenler karlı bir şekilde çalışmalarındaki rahatsızlığa eşlik eden özel ilgi alanlarını (örneğin bilgisayar bilimleri sektöründe) kullanabiliyorlarsa. Ek olarak, çoğu Asperger otistik bireyleri, genellikle yüksek bilişsel yetenekleriyle, iyi kariyer ve kişisel hedefler yapabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir