Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit tedavi edilemez. Bunun için bir yatkınlık bir ömür boyu sürecek. Bununla birlikte, tedavi semptomların kaybolmasına neden olabilir. Her durumda , semptomlar hafifletilebilir, semptomsuz fazlar elde edilebilir ve stabilize edilebilir.Atopik dermatit, birçok bireysel tezahürü olan karmaşık bir hastalık olduğundan, ilgililer için tek bir terapi çözümü yoktur. Terapi çeşitli yapı taşlarından oluşur. İdeal olarak, doktor, etkilenenlerle birlikte, ebeveynleri olan çocuklar için kişisel bir önlem programı geliştirir. Bunlar, temel tedavi, bilinen tetikleyicilerden kaçınma ve iltihaplanma ve kaşıntı için ilaçlardan oluşur .

Genel rehber dört seviyeli bir plandır:

 • Aşama 1 (cilt kuruluğu): temel tedavi, hasta eğitimi , korunma
 • Aşama 2 (hafif egzama, ilk kaşıntı belirtileri): Aşama 1’de hafif ila orta dereceli glukokortikoidlerin harici kullanımına ek olarak, kalsinörin inhibitörleri, antipruritikler, antiseptik maddeler
 • Aşama 3 (tekrarlayan egzama ve kaşıntı): Daha güçlü dış glukokortikoidlerle desteklenen önceki ilaçlar, psikosomatik danışmanlık
 • Evre 4 (kalıcı şiddetli egzama): Önceki ilaçlara ek olarak ayrıca iç tedavi için ilaçlar (glukokortikoidler, siklosporin), UV tedavisi

Atopik Dermatit Temel Tedavi

Atopik dermatitin etkili bir tedavisinin temeli , optimal bakım ürünleri ile sofistike bir temel terapidirBu, cildi nazikçe temizlemeyi ve günde birkaç kez nem ve yağ eklemeyi içerir. Bunun anlamı doğru seçim, bireysel ihtiyaçlar, yaş, mevsim, vücut parçaları ve cilt durumu gibi birçok faktöre bağlıdır:

 • Islak cilt lezyonlarında, “nemli ıslak” uygulanır: nemli zarflar ıslanan cilt alanlarını kurutur, çünkü buharlaştıklarında egzamanın nemini buharlaştırırlar. Ayrıca cildi serinletir ve rahatlatır. Sentetik tanenlerin eklenmesi, sızan cildin kurumasına yardımcı olur, kaşıntıyı hafifletir ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir.
 • Islak, kabuklu cilt değişiklikleri “yağ-nemli” uygulanır: Cilt ilk önce yağlı bir merhemle kremalanır ve nemli bir pansumanla kaplanır; daha sonra etrafına kuru bir bandaj sarılır. Bir sıvı olarak, muhtemelen sentetik tabaklama maddeleri, antiseptikler, salin çözeltileri veya siyah çay ile karıştırılmış su söz konusudur.
 • Kuru, lapa lapa cilt değişimlerinin “kuru yağ” olduğu kabul edilir: yağlı kremler ve merhemler cildin kuruluğunu azaltır. Atopik egzama hastalarının cildini günlük olarak nemlendirici ve nemlendirici bakım ürünleri ile korumaları önerilir. Üre (üre) eklenmesi ciltte nemi tutar, kızarıklığı azaltır ve kaşıntıyı hafifletir; sadece yan etkisi kısa bir yanmadır.

Atopik Dermatit Bakım İpuçları

İpucu: Cildinizi kuruluktan korumak, cildin bariyer işlevini artıracak ve atopik dermatitin gelişmesi zorlaşacaktır.
 • Çok fazla yıkama cildi kurutur ve strese sokar. Hızlı ve soğuk bir duş, uzun ve sıcak bir banyodan daha iyidir. Günde en fazla bir kez duş alın, haftada üç defadan fazla banyo yapmayın. Köpük katkı maddeleri ayrıca kurur.
 • Hafif, pH-nötr deterjanlar parfümlü sabunlardan daha iyidir. Ne kadar ekonomik kullanılırlarsa, stresli ciltler için o kadar iyidir.
 • Kuru sürtünme de cildi yağdan arındırır ve tahriş eder. Kuru o zaman kurulayın.
 • Temizlendikten sonra, cildi yağlı kremler veya losyonlarla ovmanız önerilir Bunlar sadece ciltteki kayıp yağları geri vermekle kalmaz, aynı zamanda duş veya banyo sırasında cildin emdiği nemi “kapatır”.

Atopik Dermatit Tetikleyicileri kullanmaktan kaçının

Alerjiler atopik dermatitin nedenleri arasındaysa, yalnızca bir şey yardımcı olur: alerjeni mümkün olduğunca tamamen önlemek (bekleme süresi). Alerji uzmanları , maddelerin tam isimlerini ve günlük yaşamdaki oluşumlarını içeren İsviçre Kontakt Dermatit Araştırma Grubu’ndan (SCDRG) bilgi sayfalarına yardım eder . Belki doktor belli maddeleri satın alırken sunulabilecek bir alerji pasaportu çıkarır .

Atopik Dermatit Dış ilaç tedavisi

Kaşıntı, hafif ve tekrarlayan egzama genellikle lokal olarak uygulanan ilaçlarla tedavi edilebilir. Uyuşturucular tam olarak çalışması gereken yere geliyorlar. Bakteriler, mantarlar ve virüslerle birlikte süper enfeksiyonlar harici olarak da savaşır.

 • Tanenler hafif cilt iltihabını önler ve kaşıntıyı hafifletir. Sentetik (örneğin sentetik tanen, tamol) ve siyah çay gibi doğal tanenler vardır.
 • Polidocanol , lokal anestezik etkiye sahip aktif bir bileşendir . Kaşıntıyı giderir. Üre (polisakarit) ile birlikte, polidokanol cilde daha kolay nüfuz ederken, aynı zamanda üre de tedavi edilir.
 • Glukokortikoidler (örneğin kortizon) , insan adrenal korteks hormonlarından türetilmiş ajanlardır. Antiinflamatuar ve anti alerjik etkileri vardır ve kaşıntıyı hafifletir. İnce deri gibi yan etkiler modern glukokortikoidlerde ancak uzun süreli kullanımdan sonra ve sorunlu bölgelerde (örneğin yüz, kasık bölgesi, kadın göğsünün altında) ortaya çıkar.
 • Pimekrolimus ve takrolimus , kalsinörin inhibitörleri, örneğin sorunlu bölgelerde veya kortizonun etkili olmadığı veya başka nedenlerle kullanılamadığı durumlarda kortizona alternatif olarak kullanılan antienflamatuar maddelerdir .
 • Antibiyotikler, mantar önleyiciler ve antiseptik: Eğer bakteri veya mantar ile kazınmış cilt süperenfeksiyon ayrı ayrı mücadele edilmelidir. Bu amaçla doktorlar, hafif ila orta dereceli enfeksiyonlar için antienflamatuar ve antiseptik ajanlar kullanır. Sadece bunlar işe yaramazsa, antibiyotik kullanıyorlar. Yüz veya boyun bölgesindeki atopik dermatitte, antimikotiklere karşı yardımcı olmak için mantarlarda rol oynayabilir.

Atopik Dermatit Proaktif veya aralıklı tedavi

Genellikle etkilenenler derilerini tedavi eder, yeni bir artış egzamayı geri getirir getirmez. Ama bölümler arasında bile, cilt tamamen tamam değil. Cilt bariyeri düzgün çalışmıyor, cilt çok fazla nem kaybeder. Semptomsuz dönemde tedaviye devam edilirse, menzil bir sonraki itmeye kadar uzatılabilir ve tekrarlama sayısı azaltılabilir. Bu kontrollü çalışmalarla gösterilmiştir. Bu tip tedaviye”proaktif” veya “aralıklı”denir .Atopik dermatit tedavisinin başarılı genç konseptlerinden biridir. Katılan doktora danışarak, hastalar sadece ilaçları (glukokortikoidler, kalsinörin inhibitörleri) ile haftada iki gün boyunca kremlenirler. Nemlendirici bakım ürünleriyle birlikte verilen temel tedaviyle proaktif veya aralıklı tedavi hem yetişkinlere hem de çocuklara yardımcı olur.

Atopik Dermatit Dahili ilaç tedavisi

Tabletler, kapsüller, damlalar, meyve suları, şırıngalar veya infüzyonlarla yapılan içsel (sistemik) tedaviler sadece şiddetli atopik dermatit için kullanılır . Bunun istisnası, birçok kişinin kaşıntı için aldığı antihistaminikler. Bakteri veya virüs içeren ciddi enfeksiyonlar bile sistemik tedavi gerektirebilir.

 • Antihistaminikler, haberci histaminin (H1 reseptörleri) yerleştirme yerlerini bloke eder . Bu kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca, bu ilaç grubunun bazı temsilcileri yoruluyor. Bu yan etki çocuklarda sıklıkla kullanılır. Bu yüzden gece sadece kaşıntı değil, aynı zamanda uykuyu da güvence altına alır.
 • Siklosporin, başka yollarla evcilleştirilebilen çok şiddetli atopik dermatit için acil fren olarak kabul edilir . Bu bağışıklık sistemini baskılar. Ürün sadece yetişkinler içindir ve çocuklar için onaylanmamıştır.
 • Glukokortikoidler (örneğin kortizon) , adrenokortikal hormonlardan türetilen aktif maddelerdir. Sadece acil durumlarda nörodermatit için sistemik tedavi olarak kullanılırlar . Bunlara, cildin beşte birinden fazlasının etkilenmesi durumunda veya lokal tedavilerle yapılan topikal tedavi rahatlama getirmiyorsa, ciddi atopik dermatitin akut atakları dahildir.
 • Polenlere veya toz akarlarına karşı alerjilerin atopik dermatit için suçlamada bulunması durumunda hiposensitizasyon söz konusudur. Bu spesifik immünoterapi, alerji nedenini doğrudan ele alan tek tedavidir. Vücut alerjene daha fazla alışkın olmalı. Bu amaçla, hasta deri altına enjekte edilen (deri altından) veya dil altına (dil altı) tabletler veya damlalar şeklinde yavaş yavaş artan alerjen dozları alır.

Atopik Dermatit İlaçsız tedavi

Yaz aylarında veya tatillerde, atopik dermatit korur. Bu, güneş ışınlarından, hoş bir iklimden veya dengeli bir ruh halinizden kaynaklanır. Çeşitli tedaviler bu koşulları simüle etmeye çalışır. Ayrıca giysileri oluşturan malzemenin şikayetler üzerinde etkisi olabilir.

 • Fototerapi: Bazı UV ışık seviyeleri, cildin bağışıklık sistemini azaltarak atopik dermatitin ciddi, akut veya kronik evrelerini hafifletebilir. Bu özellik doktorların uygulamalarında uyguladıkları radyasyon tedavilerini kullanır .
 • İklimsel terapi: Orta ila şiddetli kalıcı atopik dermatitte iklim değişikliği kanıtlanmış bir çaredir. Denizdeki ve Alplerdeki rehabilitasyon yerleri şikayetleri hafifletiyor. Bunun nedenleri havadaki düşük seviyedeki alerjenler, daha az kirletici, “daha iyi” hava (oksijen, basınç, nem, sıcaklık, tuz), daha güçlü güneş ışınımı, rüzgar ve hava değişimleridir.Genel olarak, manzara değişikliği yardımcı olur.
 • Giysiler: Egzama hastası olan birçok kişi belirli liflere tolerans göstermez. Bunlara yün ve diğer sert malzemeler (havlu kumaşlar, eski mikro elyaflar) dahildir. Pamuk genellikle cilt üzerinde hoş olarak algılanır.İpek ayrıca bir soğutma etkisine sahiptir. Yeni kıyafetler giyilmeden önce yıkanmalıdır. Piyasada, kronik atopik dermatitte cilt durumu, kaşıntı ve yaşam kalitesini artıran gümüş iyonları veya amonyum bileşikleri içeren antiseptik, antibakteriyel katkılar ve kaplamalar içeren özel tıbbi tekstil ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca bazı spor ve boş zaman kıyafetleri, ter kokularını önlemek için gümüşle muamele edilir. Bununla birlikte, bu katkı maddeleri antibiyotiklere dirençli bakteri ürettiğinden şüphelenildiği için tartışmalıdır.

Atopik Dermatit Alternatif Tedavi

Alternatif tıpta, atopik dermatit ile yardımcı olmak için bazı yöntemler ve araçlar vardır. Otojenik antrenman ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri nüksetmeye yol açan stresi hafifletebilir.  Bitkisel ilaçlar oldukça farmakolojik olarak aktif maddeler içerir, bu yüzden uzman tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bazıları da alerjiye neden olur. Homeopati ve akupunktur için etkinlik gösterilememiştir.

Atopik Dermatit Bebeklerin ve çocukların tedavisi

Çocuklarda terapi, yetişkinlerde terapi temelde farklı değildir. Bir kaşıntı, egzama ve enfeksiyonlar için bir temel olarak makul bir zemin terapisi, teşhis tetikleyiciler kaçınma ve ilaç da bebekler ve çocuklarda umut vericidir kazanan bir kombinasyonudur. Bununla birlikte, bebeklerin ve küçük çocukların derileri daha hassastır, bu yüzden ilaçlara farklı tepki veriyorlar. Üre, aksi takdirde güvenli bir çare, küçük çocuklarda nahoş bir şekilde yanabilir. İlaçlar ile, etkileri ve yan etkileri daha hızlı meydana gelir.

Ebeveynler için en büyük görev , küçük hastaların uygun şekilde ele alınmasıdır.Egzama, kaşıntı ve kaşıntı sadece çocuklar için bir yük değildir. Belki de bilgi, egzamanın yaşla birlikte kaybolmasına yardımcı olabilir.Ancak o zamana kadar birçok soru küçük hastalarla günlük yaşamı belirler. 

Kaşınmayı ve kaşınmasını önlemek için bazı ipuçları :

 • Kısa tırnaklarını kes.
 • Eldivenli oyun giysileri gibi özel tekstiller , küçük çocukların gece boyunca çizik yapmasını önler . Genel olarak, işlenmemiş pamuk, ipek ve mikrofiberden yapılmış giysiler uygundur. Ayrıca cilt durumunu ve kaşıntıyı iyileştiren antiseptik katkı maddeleri içeren tekstil ürünleri de vardır.
 • Oynayarak, şarkı söyleyerek, dans ederek veya bazı kaşıntı önleyici ritüellerle kaşıntıdan kaçınmak , küçük hastanın zihnini yerden almanın yollarını kanıtladı.
 • Kaşıma alternatifleri , kaşıntıya son verme arzusunu yönlendirir. Çocuğun hayal gücü uyarıldığında, stratejiler iki kat etkilidir. As etti kaşık aniden sihirli güçler soğutmalı, ya krem hokkabaz. Deri kaplamalı çizik ahşap bloklar cildi andırır ve istenildiği gibi üzerinde çalışılabilir.
İpucu: Kremler, antipritikler, soğuk içecekler ve kazıma blokları içeren bir acil durum kutusu (“sihirli kutu”), çocuklardaki veya okuldaki çocukların kaşınmasını hızla azaltabilir.

Atopik dermatit ile ilgili aramalar

 • atopik dermatit ne yememeli
 • atopik dermatit reçete
 • atopik dermatite kesin çözüm
 • atopik dermatit kortizonsuz krem
 • atopik dermatit elma sirkesi
 • atopik dermatit saraçoğlu
 • bebeklerde atopik dermatit ne zaman geçer
 • atopik dermatit şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir