Aykü testi

Aykü testi, aslında ingilizce I ve Q harlerinin birleşimi olan IQ nun türkçe okunuşudur.  Aykü testi, kısa süreli hafıza, analitik düşünme, matematiksel yetenek ve mekansal tanıma gibi çeşitli istihbarat ölçümlerini ölçen bir dizi görevden oluşur. Tüm Aykü testi testlerinde olduğu gibi, öğrendiğiniz bilgi miktarını ölçmeye çalışmaz, öğrenmeye kapasitenizi arttırır. Cevaplarınızı verdikten sonra, sonuçlarınızı yaşınızdakilerle karşılaştırırız ve sonra normalize edilmiş bir puan veririz. Normalleştirilmiş puanlamanın istatistikte bir geçmişe sahip olmayanlar için anlaşılması zor olabilir. Puanınızı, zeka ölçüsü olarak değil, diğerlerine kıyasla Aykü ‘nuzu temsil eden bir sayı olarak düşünmeniz en iyisidir. Normalleştirme ortalama Aykü testi puanının 100 olduğu anlamına gelir. Bu sayının her iki tarafına ne kadar düştüğünüz, Aykü ‘nuzun ne kadar sıradışı olduğunu belirler. Nüfusun sadece% 2’sinde 128’den büyük bir Aykü  var.

Aykü ‘mu nasıl geliştirebilirim?

Yakın zamana kadar çoğu araştırma, Aykü ‘muzun yaşamımız boyunca nispeten sabit kaldığını göstermiştir. Aykü testlerinin ölçütlerinden biri akışkan zekası olarak bilinen şeydir. Geçmişte öğrendiğiniz bilgi ve becerilere bağlı olmayan soyut problemleri çözme yeteneğinizi açıklar. Zekanızın bu kısmının her zaman sabit olduğuna inanılıyordu. Akışkan zekanızı üstlendiğiniz öğrenme ya da eğitim miktarı ne olursa olsun, yaşamınız boyunca sabit kaldı. Bilişin birçok yönü gibi biz de bu modeli yeniden düşünmek zorunda kalıyoruz. Susanne M. Jaeggi ve Martin Buschkuehl tarafından yapılan araştırmalar, çalışma hafızasının spesifik ve hedefli eğitimi ile akışkan zekâmızı geliştirebileceğimizi gösteriyor..

Çalışma hafızanızı geliştirmeyi başarırsanız, Aykü ‘nuzu geliştirme umudunuza dayanacaksınız. Sorunları çözmek için çalışma hafızamızdaki bilgileri tutarız, daha fazla miktarda bilgi sorunu çözme şansınızı artıracağınız anlamına gelir. Avantajlar, daha yüksek bir Aykü ‘nun ötesine uzanır.

aykü hesaplama

sınıflandırma Aykü
Çok üstün 130+
üstün 120-129
Yüksek ortalama 110-119
Ortalama 90-109
Düşük ortalama 80-89
sınır 70-79
Son derece düşük 69-

 

Bu bir soru araştırmacısı veAykü testini tamamlayan herkes kendilerine soracak. Aykü puanım ne anlama geliyor? Bu soruyu cevaplamak için tasarlanmış çok sayıda çalışma ve meta analiz yapılmıştır ve cevap biraz karışmıştır. Bir Aykü testi aklınıza, yaratıcılığınıza, sözlü ve diğer zeka türlerine olan yeteneğinizi değerlendirmek için ilginç bir yol sunar ancak ‘başarıyı’ belirleyen tüm faktörleri hesaba katmaz. Başarının öngörüsü olarak ‘başarıyı’ tanımlamak önemlidir. İstihbarat türlerini gerektiren işlerde Aykü testleri, Dr Frank Schmidt’in ayrıntılı bir meta analizini ölçmeye çalıştığında, IQ’nun güvenilir bir öngörücü olduğunu kanıtladı.iş performansı.

Dr Wechsler, bir kişinin sadece zekâ kapasitelerini değil zekasını uygulama yeteneğini ölçmenin önemini vurguladı. Ne de olsa anlamlı sorunlara uygulanmazsa yüksek Aykü kullanımı nedir? Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmada, öz disiplinin 8inci sınıf öğrencilerinin final notlarını öngörmede Aykü ‘dan daha iyi performans gösterdiğini keşfetti . Birçok görev için asgari Aykü seviyesinin gerekli olduğu görülüyor, ancak belli bir noktadan öte, iletişim kurma, motivasyon sağlama ve yönlendirme gibi diğer faktörler de başarının belirlenmesinde önemli. Bir Aykü sınavına girdikten sonra kişiliğimizin sınavına geçtiniz Potansiyeliniz hakkında daha derin bilgi edinmek için.

aykü testi ile ilgili aramalar

  • aykü testi 2019
  • ıq testi 2018
  • ıq testi onedio
  • uluslararası iq testi
  • görsel zeka testi
  • iq testi 2019 ücretsiz
  • aykü testi sonuçları
  • ıq testi 2019 yap ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir