B6 vitamini

B6 Vitamini , merkezi metabolik işlemlerde, örneğin proteinlerin dönüştürülmesi ve dahil edilmesinde ve sinir bağlantılarının yapımında ve korunmasında rol oynar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler. Vücut suda çözünen B6 vitaminini kendisi üretemez, bu yüzden diyetle beslenmesi gerekir. B6 vitaminine ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve bunun için neyin iyi olduğunu öğrenin.

B6 vitamini nedir?

Piridoksin olarak da adlandırılan B6 Vitamini, tek bir madde değil, üç bileşikten oluşan bir gruptur (piridoksin, piridoksal ve piridoksamin). Vücut kendi başına yapamaz. Bununla birlikte, birçok bitki ve hayvan besininde yeterli miktarda B6 vitamini bulunduğundan, eksiklik çok nadirdir. Tüm B vitaminleri gibi, B6 vitamini de suda çözünür. Aynı zamanda ışığa ve ısıya duyarlıdır. B6 vitamini  içeren yiyecekler bu nedenle nazikçe hazırlanmalıdır (örn. Uzun süreli pişirme yerine yumuşak pişirme).

B6 vitamininin vücuttaki rolü nedir?

B6 Vitamini, insan vücudunda birçok önemli işlevi yerine getirir, çünkü bazı enzimlerin temel bir bileşenidir . Karşılık gelen koenzimler PLP (piridoksal fosfat) ve PMP (piridoksamin fosfat), yaklaşık 100 metabolik sürece katılır ve B6‘dan oluşur.

Örneğin, B6 vitamini, vücudun kendi maddelerinin ( amino asitlerin ) proteinlerin yapı taşlarından üretildiği amino asit metabolizmasında önemli bir rol oynar . PLP ayrıca, serotonin , dopamin veya alerji haberci histamin gibi sayısız sinir sistemi habercisi (nörotransmiter) üretiminde yardımcı olur . Ancak ayrıca kan oluşumunda, özellikle hemoglobin (kırmızı kan hücresi renklendirici) üretimi de söz konusudur.

Lipid metabolizması ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi de PLP’ye (ve dolayısıyla B6 vitamini) katılır. Dahası, bu gibi gibi semptomların tedavisinde vitamini etkili olduğu sabah hastalık , adet öncesi sendromu ( PMS ) ve karpal tünel sendromu .

B6 vitamini için günlük gereksinim nedir?

Beslenme Derneği’ne göre, 15 yaş ve üzeri ergenler için önerilen günlük B6 vitamini miktarı kadınlar için günde 1,4 miligram, erkekler için 1,6 miligram.

Kesin talep değerleri, bireysel enerji tüketimine bağlı olarak değişir. Hamilelik ve emzirme döneminde günlük B6 vitamini gereksinimi bir miktar artabilir (tabloya bakınız). Östrojen ( hap ) alan, ayrıca daha büyük bir ihtiyaç olabilir.

DGE’nin önerisine göre B6 vitamini alınmalıdır:

yaş B6 Vitamini (mg / gün)
erkek kadın
bebekler
0 ila 4 aydan az 0.1
4 ile 12 ay arasında 0.3
çocuklar
1 ila 4 yaş altı 0.6
4 ila 7 yaş altı 0.5
7 ila 10 yaş altı 0.7
10 ila 13 yaş altı 1.2
13 ila 15 yaş altı 1.5 1.4
Gençler ve yetişkinler
15 ila 19 yaş altı 1.6 1.2
19 ile 25 yaş altı 1.6 1.4
25 ila 51 yaşın altındaki 1.6 1.4
51 ila 65 yaş altı 1.6 1.4
65 yaş ve üstü 1.6 1.4
hamile kadın
ilk üç aylık dönemde 1.5
2 / 3’te üç aylık dönem 1.8
emzirme 1.6

 

b6 vitamini ile ilgili aramalar

  • b6 vitamini kullananlar
  • b6 vitamini eczane
  • en iyi b6 vitamini
  • b6 vitamini şurup
  • b6 vitamini solgar
  • b6 vitamini fazlalığı
  • magnezyumlu b6 vitamini şurup
  • b6 vitamini fitness

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir