Bebeklerde Egzama

Bebek egzaması, bebeğin yanaklarında, kollarında ve bacaklarında ortaya çıkma eğiliminde olan ancak zamanla tedavi edilmezse vücudun her tarafına yayılabilen kırmızı lekeler ile karakterizedir. Bir çocuk 5 yaşına gelmeden önce ortaya çıkma eğilimindedir ve bulaşıcı değildir.

Bebek egzamasının ana nedenleri

Bu hastalığa neden olmaktan sorumlu spesifik bir patojen yoktur. Bebek egzaması, bir bebeğin alerjenlere maruz kalması ile tetiklenen bağışıklık sistemi tarafından verilen bir reaksiyondur. Bebek sıklıkla bu alerjenlere, bebeğin her gün kullandığı maddeler, banyo sabunu, bebek kremleri ve hatta bebek kıyafetlerini yıkamak için kullanılan deterjanlar gibi maddeler yoluyla maruz kalır. Küf, evin yakınındaki çiçeklerden polen taneleri ve bir sigara dumanı da bebek egzamasını tetikleyebilir. Egzama kalıtsal olduğu bilinen bir hastalıktır. Ebeveynlerden herhangi biri bu durumdan muzdarip ise, bebeğin egzama alma olasılığı artar.

Bebek egzamasını kötüleştiren faktörler

Bebek egzaması çeken bir bebeğin durumu, bebeğin cildini tahriş eden maddelerin sürekli kullanımıyla daha da kötüleşebilir. Yünden, özel parfümlerden ve hatta çamaşır deterjanından yapılan giysiler çoğunlukla bebeğin yumuşak cildini tahriş eder ve bu bir bebeğin durumunu kötüleştirebilir. Bu durumu kötüleştiren diğer faktörler; kuru cilt, terleme artışı, oda sıcaklığında ve stresde sürekli dalgalanma.

Bebeğinizin atopik dermatitten muzdarip olup olmadığını nasıl tespit edersiniz

Ebeveynlerin çoğu, atopik dermatiti, neredeyse benzer bulgular gösterdikleri kontakt dermatit bulgularıyla karıştırır. Kontakt dermatit, çocuk alerjene maruz kaldığında vücudun herhangi bir yerinde döküntüler gelişir. Çocuk alerjene maruz kalmadığı sürece birkaç gün sonra iyileşme eğilimindedir. Bu, titiz bir tedaviden sonra temizlenmesi uzun süren atopik dermatitten farklıdır.

Bebeğinizin egzama  olup olmadığını belirlemeniz için, aşağıdaki işaretlerden herhangi birini kontrol etmeniz gerekir. 

Yanaklarda, alında ve bazen kafa derisinde şişliklerle dolu kırmızı deriyi kurulayın. Yuvarlak, dirseklere, dizlerin arkasına, bilek ve ayak bileklerinin arkasına hafifçe kaşıntılı döküntüler oluşur.

Bebek egzama tedavisi

Egzama ev ilaçları olarak mükemmel çalışabilen çeşitli doğal tedavi yöntemleri vardır. Bebeğin yıkanmasını ve vücut kremlerinin uygulanmasını içerir. Egzama tedavisinde yardımcı olabilecek kılavuzlar aşağıdadır.

Bebeğinizin banyo suyuna bir çay kaşığı ayçiçek yağı ve yarım çay kaşığı limon suyu ve askorbik asit ekleyin. Bu, suyun pH’ının azaltılmasına yardımcı olur. Epsom tuzları veya Ölü Deniz tuzları kullanarak bebeğinizi kısa bir süre bu su ile yıkayın.

Ölü Deniz tuzları egzama tedavisi için gerekli olan magnezyum ve çinko gibi çok çeşitli B vitaminleri ve mineralleri içerir. Bebek egzaması, özellikle bir bebek emzirme sütü tarafından sağlanamayan çinko ve magnezyumdan yoksun olduğunda beslenme yetersizliği ile ilişkilendirilmiştir. Emzirme sütü çinko azdır. Çocuğunuzu bu tuzlarla yıkamak, minerallerin iyileşme sürecini hızlandıran cilt tarafından emilmesini sağlar.

Bebeğin yıkanmasından sonra bebeğinizin cildine keten tohumu yağı uygulayabilirsiniz. Ciltte kaşıntı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan omega 3 yağ asitleri içerir.

Birkaç ay boyunca kullanılan yukarıdaki iki tedavinin bir kombinasyonu, çocuğun cildine bağlı olarak döküntülerin iyileşmesine yardımcı olur.

Aloe Vera ve çinko gibi doğal bitkisel maddeler içeren bebek kremleri de mükemmel bir çözümdür. Aloe Vera ve çinko içeren bir krem ​​uygulamak, döküntüleri temizlemek için daha etkilidir.

Evde tedaviye başlamadan önce, çocuğunuzun atopik dermatitten muzdarip olup olmadığını doğrulamak için bir dermatologu ziyaret etmek çok önemlidir.

Bebek egzaması çizilmeyle daha da kötüleşir. Ebeveynlerin çocuklarının etkilenen bölgeleri çizmemelerini önlemeleri önerilir.  Bebek egzamasının bebek büyüdükçe doğal olarak iyileşdiği bilinmektedir. Bu tüm çocuklar için garanti edilmez, tamamen çocuğun bağışıklık sistemine ve alerjenlere verdiği tepkilere bağlıdır.

Bebek egzaması ile ilgili aramalar

  • egzama görseller
  • bebeklerde egzama ne kadar sürer
  • bebeklerde egzamaya zeytinyağı
  • bebeklerde egzama görseller
  • bebeklerde egzama saraçoğlu
  • egzama tedavisi
  • egzama kremi
  • egzama bulaşıcımı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir