Bel fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı (disk prolapsusu, disk prolapsusu) 30 ve 50 yaş arasındaki kişilerde en sık ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir. Sık sık rahtsız etmez. Ancak aynı zamanda güçlü sırt ağrısı, duygusal bozukluklar ve hatta felce neden olabilir bu yüzden erken teşhisi önemlidir. Belirtiler, muayeneler ve fıtıklaşmış diskin tedavisi hakkında her şeyi okuyun!

Bel fıtığı kısa genel bakış

 • Muhtemel semptomlar: örneğin bacağına veya koluna yayılan sırt ağrısı , duyusal rahatsızlıklar (uyuşma, karıncalanma , uyuşukluk) veya etkilenen bacak veya koldaki felçler, mesane ve bağırsak hareketleri
 • Nedenleri: çoğunlukla yaşla ilgili ve stresle ilişkili aşınma ve yıpranma yanı sıra egzersiz ve obezite eksikliği ; Seyrek yaralanmalar, omurganın konjenital malpozisyonları veya konjenital bağ dokusu zayıflığı
 • Anahtar Araştırmalar: Fiziksel ve nörolojik muayene, Bilgisayarlı Tomografi(BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), Elektromiyografi (EMG), Elektronerjik (ENG), Laboratuvar çalışmaları
 • Tedavi Seçenekleri: Konservatif önlemler (hafif-orta derecede egzersiz, spor, gevşeme egzersizleri, ısıl işlemler, ilaçlar gibi), cerrahi
 • Prognoz: Belirtiler genellikle kendi başlarına veya konservatif tedavi yardımı ile kaybolur; Ameliyat her zaman başarılı olmaz, komplikasyonlar ve relapslar

Bel fıtığı belirtileri

Bazı hastalarda bel fıtığı ağrı, karıncalanma hissi veya kollarda veya bacaklarda çalışan karıncalar, ekstremitelerde uyuşukluk ve hatta felç gibi semptomlara neden olur. Rahatsızlığın nedeni, intervertebral diskin iç çekirdeğinin ortaya çıkması ve spinal kanaldaki sinirlere basmasıdır.

Belirtiler her zaman gerçekleşmez

Her bel fıtığı ağrı veya felç gibi semptomlara neden olmaz. Daha sonra, yalnızca bir soruşturmanın parçası olarak kaza ile keşfedilir. Bel fıtığı semptomlara neden olması durumunda, bu, kaymış diskin , lomber omurgada (cauda equina = at kuyruğu) bireysel sinir köklerine, omuriliğe veya sinir lifi demetine karşı bastırdığını gösterir .

Sinir köklerine baskı yapıldığında bel fıtığı belirtileri

Bir sinir köküne basınç uygulandığında hangi bel fıtığı semptomlarının meydana geldiği, etkilenen sinir kökünün yüksekliğine bağlıdır – lomber, torasik veya servikal omur bölgesinde .

Bel fıtığı  Lomber Omurga:

Fıtıklaşmış bir diskin semptomları hemen hemen her zaman bel omurgasından gelir, çünkü buradaki vücut ağırlığı, omurlar ve omurlararası diskler üzerinde özellikle güçlü bir baskı uygular. Doktorlar lomber disk herniasyonu veya “fıtıklaşmış disk LWS” den bahseder. Belirtiler genellikle 4. ve 5. lomber vertebra (L4 / L5) veya 5. lomber vertebra ve 1. koksit vertebra (L5 / S1) arasındaki fıtıklaşmış disklerden kaynaklanır.

Bel omurgasındaki sinir kökleri üzerindeki basınç bazen alt sırtta bacağın içine yayılan şiddetli ağrıya neden olur (söz konusu sinir kökünün tedarik alanı boyunca). Ayrıca, duyusal rahatsızlıklar (karıncalar, karıncalanma, uyuşukluk gibi) ve bu alanda felç gibi nörolojik bozukluklar da mümkündür.

Siyatik sinirin lomber disk herniasyonundan etkilenmesi özellikle rahatsız edicidir. Bu vücuttaki en kalın sinirdir. Lomber omurganın dördüncü ve beşinci sinir köklerinden ve sakrumun iki ilk sinir kökünden oluşur. Hastalar sıklıkla çekim yaparken ya da heyecanlandırıcı olarak sıkışıp kaldıklarında ortaya çıkan ağrıyı tanımlarlar. Kalça arkasındaki kalçadan ayağa doğru koşarlar . Belirtiler genellikle öksürmek , hapşırmak veya hareket halindeyken artar . Doktorlar bu şikayeti siyatik olarak adlandırıyor.

Bel Fıtığı  servikal omurga:

Bazen, servikal bölgede bir disk herniasyonu meydana gelir (servikal disk prolapsusu veya herniasyonlu disk HWS). Tercihen 5. ve 6. ya da 6. ve 7. servikal vertebralar arasındaki disk ile ilgilidir. Doktorlar HWK 5/6 veya HWK 6/7 kısaltmasını kullanır. Servikal disk herniasyonu semptomları kola yayılan ağrı olabilir. Ayrıca, etkilenen sinir kökünün yayılma alanındaki duyu (parestezi) ve açıklar (kas felci) olası belirtilerdir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Çoğu hasta özellikle ilgilenmektedir: “Disk fıtıksa ne yapmalı?”. Cevap esas olarak semptomlara bağlıdır. Hastaların yüzde 90’ından fazlasında konservatif bel fıtığı tedavisi yeterli, yani cerrahi olmayan tedavi yeterlidir. Bu özellikle fıtıklaşmış disk ağrıya veya hafif kas zayıflığına neden olduğunda, ancak başka / daha ciddi semptomlar olmadığında geçerlidir.

Bunlar, her şeyden önce mesane veya rektum fonksiyonunun felçlerini ve bozukluklarını içerir. Bu gibi durumlarda, ameliyat genellikle yapılır. En az üç ay boyunca konservatif tedaviye rağmen inatçı semptomlarla bile, cerrahi düşünülebilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Koruyucu bel fıtığı tedavisinin bir parçası olarak, doktor günümüzde nadiren immobilizasyon veya yatak istirahati önermektedir . Bununla birlikte, bu, örneğin, bir servikal disk hernisinde servikal omurga immobilizasyon olabilir Ruff gerekli. Lomber disk herniasyonuna bağlı şiddetli ağrı durumunda, kısa vadede bir basamaklı yatak desteği yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, konservatif disk herniasyonu tedavisi hafif-orta derecede egzersiziiçerir . Normal günlük aktiviteler – ağrının izin verdiği ölçüde – tavsiye edilir. Birçok hasta da ayakta veya yatarak rehabilitasyonun bir parçası olarak fizyoterapi almaktadır . Terapist, hastayla egzersiz yapar, örneğin, düşük ağrı hareket paternleri ve günlük yaşamdaki aktiviteler için ipuçları verir.

Uzun vadede bakıldığında,bel fıtığı düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir: Bir yandan, intervertebral disklerin diyetlerini yükleme ve boşaltma arasındaki değişimi teşvik eder. Öte yandan, fiziksel aktivite, intervertebral diskleri rahatlatan çekirdek kaslarını güçlendirir. Bu nedenle bel fıtığı ve karın kaslarını güçlendirme egzersizleri fıtıklaşmış diskte şiddetle önerilmektedir. Fizyoterapistler bu egzersizleri hastalara sırt eğitim programının bir parçası olarak gösterebilirler. Daha sonra, hastalar kendilerini düzenli olarak eğitmelidir.

Ek olarak, eğer disk dostu ise fıtıklaşmış disk sporlarında egzersiz yapmalı ve çalışmalıdır. Bu, örneğin aerobik, koşma, sırtüstü vuruş, kros kayağı ve dans için geçerlidir . Diskler için daha az iyi olanlar tenis , yokuş aşağı kayak, futbol , hentbol ve voleybol, golf, buz hokeyi, judo , karate , jimnastik, kano, bowling, güreş, kürek ve squash.

Eğer lomber diske zarar veren böyle bir spor olmadan yapmak istemiyorsanız , örneğin düzenli olarak yürümek, bisiklete binmek veya yüzmek için fiziksel egzersiz ve kuvvet antrenmanı yapmalısınız . Şüphe durumunda, hastalar fiziksel aktivitenin doğasını ve derecesini doktorla veya fizyoterapistle tartışmalıdır.

Bel fıtığı nedeniyle bel ağrısı çeken birçok kişi (veya başka nedenlerle) gevşeme egzersizlerinden de yararlanır . Bunlar, örneğin ağrılı kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Isı uygulamaları aynı etkiye sahiptir . Bu nedenle, bunlar ayrıca fıtıklaşmış disk için konservatif tedavinin bir parçasıdır.

Gerekirse, fıtıklaşmış diskler için ilaçlar kullanılır . Bunlar, steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ( ibuprofen , diklofenak vb.) Gibi tüm analjezikleri içerir . Bir analjezik ek olarak, ayrıca, bir anti-enflamatuar ve dekonjestan etkiye sahiptir. COX-2 inhibitörleri ve kortizon gibi başka ilaçlar da kullanılabilir. Ayrıca, anti-enflamatuar ve analjezik var. Çok şiddetli ağrı için doktor kısa vadede afyon reçete edebilir.

Fıtıklaşmış disk için ağrı tedavisi, ciddi yan etkilerden kaçınmak için doktor tarafından yakından izlenmelidir. Ağrı kesici kullanırken hastalar kesinlikle doktor talimatlarına uymalıdır.

Bazı durumlarda, doktor ayrıca kas gevşetici ilaçlar (kas gevşetici ilaçlar) da önerecektir, çünkü kaslar ağrılı olabilir ve olası bir gerginlik ve sertleşme olabilir. Bazen antidepresanlar, örneğin şiddetli veya kronik ağrı için de faydalıdır.

Bel fıtığı ile ilgili aramalar

 • fıtık ağrısı ne kadar sürer
 • fıtık nasıl küçülür
 • sinire baskı yapan fıtık tedavisi
 • fıtık nasıl anlaşılır
 • fıtık agrısı kaç gün sürer normalde
 • bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer
 • su ile fıtık tedavisi
 • bel fıtığı dolorex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir