Beyaz Akıntı

Beyaz Akıntı, özellikle adet döneminin başında veya sonunda bir miktar beyaz akıntı normaldir. Bununla birlikte, akıntı kaşıntıya eşlik ediyorsa ve kalın,  peynir benzeri bir kıvam veya görünüme sahipse, normal değildir ve tedavi gerektirmektedir. Bu deşarj türü bir maya enfeksiyonunun belirtisi olabilir . Vajinal  beyaz akıntı en sık görülen ve normal  bir olaydır. Bununla birlikte, bir enfeksiyonu gösteren bazı akıntı tipleri vardır. Anormal akıntı sarı veya yeşil renkli akıntı, kıvamda tıknaz ya da kötü kokulu akıntı olabilir.

Maya veya bakteriyel bir enfeksiyon genellikle anormal akıntıya neden olur. Olağandışı görünen ya da kötü kokan herhangi bir akıntı olduğunu fark ederseniz, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Vajinal akıntı tipleri

Birkaç farklı vajinal akıntı tipi vardır. Bu türler renk ve tutarlılıklarına göre kategorize edilir . Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri tedavi gerektiren altta yatan bir durumu gösterebilir.

Beyaz

Özellikle menstrüel siklusunuzun başında veya sonunda bir miktar beyaz akıntı normaldir. Net ve sulu bir deşarj tamamen normaldir. Ayın herhangi bir zamanında oluşabilir. Egzersizden sonra özellikle ağırlı olabilir.

Açık ve esnek

Akıntı berrak olduğunda ancak sulu değil, gergin ve mukus benzeri olduğunda, muhtemelen yumurtladığınızı gösterir . Bu normal bir boşalma türüdür.

Kahverengi ya da kanlı

Kahverengi veya kanlı akıntı, özellikle adet döneminiz sırasında veya hemen sonrasında meydana geldiğinde genellikle normaldir . Sürenizin sonunda geç bir boşalma kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Ayrıca dönemler arasında az miktarda kanlı akıntı yaşayabilirsiniz . Buna lekelenme denir .

Lekelenme, sürenizin normal döneminde meydana gelirse ve yakın zamanda korunmadan seks yaptınız, bu hamilelik belirtisi olabilir . Gebeliğin erken evrelerinde lekelenme düşüklüğün bir işareti olabilir , bu nedenle OB-GYN’niz ile tartışılmalıdır .

Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometrial veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir . Fibroidler veya diğer anormal büyümeler gibi başka problemler olabilir. Bu yüzden yıllık pelvik muayene ve Pap smear yaptırmak önemlidir . Jinekologunuz bu işlemler sırasında servikal anormallikleri kontrol eder.

Sarı veya yeşil

Özellikle kalın, tıknaz veya hoş olmayan bir koku eşliğinde sarı veya yeşil bir akıntı normal değildir. Bu akıntı tipi enfeksiyon trichomoniasis’in bir işareti olabilir . Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılır .

Vajinal akıntı nedenleri

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir bedensel fonksiyondur. Vücudunun vajinayı temizleme ve koruma yöntemi . Örneğin, cinsel uyarılma ve yumurtlama ile akıntının artması normaldir. Egzersiz, doğum kontrol hapı kullanımı ve duygusal stres de akıntı ile sonuçlanabilir.

Ancak anormal vajinal akıntı genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz , oldukça yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermemesine rağmen, güçlü, kötü ve bazen balık kokusu olan vajinal akıntıda artışa neden olur. Oral seks alan veya birden fazla cinsel partnere sahip olan kadınlar, bu enfeksiyonu edinme riskini arttırır.

Trikomonas

Trichomoniasis başka bir enfeksiyon türüdür. Bir protozoan veya tek hücreli organizma neden olur. Enfeksiyon genellikle cinsel temasla yayılır, ancak havlu veya mayoyla paylaşılarak da daraltılabilir. Kötü bir kokuya sahip olan sarı veya yeşil bir akıntı ile sonuçlanır. Ağrı , iltihaplanma ve kaşıntı da bazı belirtiler yaşamamasına rağmen yaygın belirtilerdir.

Mantar enfeksiyonu

Bir mantar enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süzme peynir benzeri akıntı üreten bir mantar enfeksiyonudur . Vajinada maya varlığı normaldir, ancak büyümesi bazı durumlarda kontrolden çıkabilir. Aşağıdakiler mantar enfeksiyonu olasılığını artırabilir:

 • stres
 • diyabet
 • doğum kontrol haplarının kullanımı
 • gebelik
 • antibiyotikler, özellikle 10 günden uzun süreli kullanım

Bel soğukluğu ve klamidya

Bel soğukluğu ve klamidya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (STI’lar). Genellikle sarı, yeşilimsi veya renklidir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) genellikle cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinayı ya da diğer üreme organlarına yayarlarsa oluşur. Ağır, kötü kokulu bir akıntı meydana getirebilir.

Vajinal akıntı için evde bakım

Enfeksiyonları önlemek için, iyi hijyen uygulayın ve nefes alabilir pamuklu iç çamaşırı giyin . Kullanmayın douches onlar yararlı bakterileri kaldırarak kötü akıntı yapabilir gibi. Ayrıca, STI’lardan korunmak için güvenli cinsellik uygulayın ve koruma kullanın.

Antibiyotik çekerken maya enfeksiyonları olasılığını azaltmak için canlı ve aktif kültür içeren yoğurt yiyin . Bir mantar enfeksiyonu olduğunu biliyorsanız, aynı zamanda bir reçetesiz maya enfeksiyonu kremi veya fitil ile de tedavi edebilirsiniz .

beyaz akıntı ile ilgili aramalar

 • vajinada beyaz peynirimsi akıntı
 • beyaz kremsi akıntı nedenleri
 • beyaz akıntı neden olur kadınlar kulübü
 • vajinal akıntı tedavisi
 • kokusuz sarı akıntı
 • vajinadan beyaz akıntı gelmesi hamilelik belirtisimidir
 • beyaz akıntı hamilelik belirtisimi
 • kokulu akıntı neden olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir