Bitter Çikolata Faydaları

Bitter çikolata faydaları, çikolatalar bilindiklerinin aksine oldukça faydalı bir besindir. Özellikle bitter çikolatanın içerdiği bileşenler nedeniyle birçok hastalığa da iyi geldiği biliniyor. Bitter çikolatanın ne kadar faydalı olduğunu görmeniz için sizlere 10 muhteşem faydasını sunuyoruz.

Bitter Çikolata Faydaları Felç Riskini Azaltır

Günde en az 45 gram bitter çikolata tüketen kadınların diğer kadınlara oranla felç geçirme risklerinin daha düşük oldukları kanıtlanmıştır.

Bitter Çikolata Faydaları Kalbi Güçlendirir

Düzenli bir miktarda bitter çikolata tüketmek kandaki kötü huylu kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Böylelikle bitter çikolata tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski diğerlerinden oldukça düşüktür.

Bitter Çikolata Faydaları Tokluk Hissi Verir

Bitter çikolata içerdiği lifler nedeniyle doygunluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler için de kolaylıkla tercih edilebilecek bir ürüne dönüşüyor. Günlük tüketimlerde stresi de yok ettiği görülmüştür. Yeter ki tüketilen miktara dikkat edilsin!

Bitter Çikolata Faydaları Diyabete Karşı Savaşır

Bitter çikolata üzerine yapılan araştırmalar sonucu sıklıkla tüketilen bitter çikolatanın diyabet için bir savaşçı oluşturduğu görülmüştür. İnsülin direnci çikolata sayesinde arttırılabiliyor.

Bitter Çikolata Faydaları Cilt Dostudur

Flavonoid bakımından zengin olan bitter çikolata cildi UV ışınlarından koruyabilecek özelliğe sahiptir. Antioksidan etkisi de göstermektedir.

Bitter Çikolata Faydaları Öksürüğü Hafifletir

Teobromin içeriği yüksek olan bitter çikolataların, beynin öksürüğe sebep olan beyin hücreleri üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bitter Çikolata Faydaları Ruh Sağlığında Etkilidir

Moral bozukluğu, stres ve bu tip bir durumda bir miktar çikolata size iyi gelebilir. Böylelikle kendinizi daha iyi ve daha rahat hissedeceksiniz.

Bitter Çikolata Faydaları Kan Dolaşımını Arttırır

Kanın pıhtılaşmasını önleyen bitter çikolata, kan dolaşımını arttırmak için birebir olan bir besindir. Aspirinle hemen hemen aynı etkileri gösterdikleri bilinmektedir.

Bitter Çikolata Faydaları Gözler İçin Faydalıdır

Yapılan çalışma ve testlere göre beyne giden kan dolaşımını hızlandıran bitter çikolataların, retinaya da fayda sağlayacağı ve bu durumda göz sağlığına da önemli bir ölçüde etki edeceği biliniyor.

Bitter Çikolata Faydaları Zeka Gelişimine Katkı Sağlar

Beyne giden kan miktarı aynı oranda başarıyı ve dikkatli oluşunda kapılarını açıyor. Bu nedenle kan dolaşımını arttırmak için sizler de bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir