C Vitamini

C vitamini , muhtemelen tüm vitaminlerin en iyisidir. Esas olarak taze sebzelerde bulunur, birçok metabolik süreçte bulunur ve hücreleri agresif oksijen bileşiklerinden (serbest radikallerden) korur. Burada önemli olan her şeyi öğrenin: C vitamini ne işe yarar? Günde ne kadar C vitamini gerekir? C vitamini gerçekten soğuk algınlığı ile yardımcı olabilir mi?

C vitamini nedir ?

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücut düzenli olarak yiyecekle birlikte almak zorundadır. C vitamini temel olarak narenciye ve taze sebzelerde bulunur. Ek olarak, sosisler ve et ürünleri gibi birçok işlenmiş ürün, katkı maddesi olarak C vitamini içerir (E300 ila E304, E315 ve E316). Bu ürünleri daha dayanıklı hale getirir ve orijinal rengi korur. C vitamini ne için iyidir? İnsan vücudundaki birçok metabolik süreç C vitamini gerektirir. Örneğin, vitamin, bağışıklık sisteminin optimal çalışmasını etkiler.

Askorbik asit, C vitamininin kimyasal ismidir. Bu isim, ilk olarak vitaminleri kırmızı biberden izole etmeyi başardığında, 1932 yılına kadar uzanır. “Askorbin” terimi Latince’den gelir ve “ispiş etmeden” gibi bir anlam ifade eder. C vitamini eksikliği, bir zamanlar kanama , yorgunluk ve şişmiş eller ve ayaklar gibi belirtileri olan, denizcilerin korktuğu bir hastalıktı . Günümüzde aşağı yukarı gelişmiş ülkelerde neredeyse hiç rastlanmaz.

Dört farklı stereoizomerik askorbik asit formu vardır. Stereoizomerler, aynı kimyasal formüle ve yapıya sahip fakat farklı mekansal yapıya sahip bileşiklerdir. Bunlardan biri L-askorbik asittir. Sadece biyolojik bir aktivitesi var, yani sadece canlı dokularında bir etkisi var.

C vitamini ne işe yarar ?

Her şeyden önce, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu C vitamini etkisi bilinmektedir. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitaminine ihtiyacı vardır. Ek olarak, askorbik asit, demirin bitki besinlerinden emilimini ve kullanımını teşvik eder . Safra asitlerinin ve norepinefrin ve adrenalin gibi katekolaminlerin yapılması  için gereklidir . Ek olarak, C vitamini, normal metabolik işlemler sırasında üretilen, aynı zamanda UV radyasyonu, nikotin ve ilaçlar yoluyla üretilen “serbest radikal” denilen vücuttaki hücreye zarar veren oksijen bileşiklerini de yok eder. Kanserojen nitrozamin oluşumu askorbik asidi de önleyebilir.  Ayrıca, C vitamini bağ dokusunun (kollajen) oluşumu ve yara iyileşmesi için önemlidir

Her şeyden önce, kozmetik üreticileri C vitamininin antioksidan özelliklerini takdir ederler. Radikal temizleyiciler olarak agresif oksijen bileşiklerini (serbest radikaller) etkisiz hale getirir  çift etkileri vardır: bir yandan askorbik asit, kozmetiklerin oksijenle teması (oksidatif bozulma) ile bozulmalarını önler. Öte yandan, C vitamini sayesinde, cilt için oksidatif stres azalır . Bir hücrede çok fazla serbest radikal biriktiğinde, onlara zarar verebilir veya tahrip edebilir cilt daha hızlı yaşlanır.

Askorbik asit lipozomlarda paketlendiğinde C vitamini kozmetik ürünlerden cilde emilimini artırır. Bunlar, zarları hücre zarına benzeyen bir lipit iki tabakasından (lipid = yağ ) oluşan minik, içi boş kürelerdir . İçinde, örneğin suda çözünür C vitamininin taşınabileceği sulu bir faz bulunur. Benzer yapı nedeniyle, lipozom kabuğu hücre zarı ile kolayca etkileşime girebilir ve içeriğini hücreye bırakabilir  en azından uzmanlardan şüphelenilen.

Soğuk algınlığı için C vitamini

Bağışıklık sisteminin çalışması için C vitaminine ihtiyacımız var.  Yüksek doz C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığını önleyebileceği veya tedavi edebileceği bilimsel olarak  kanıtlanmamıştır.  Günlük beslenmenizde yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin

Kansere karşı C vitamini

Bazı çalışmalar, C vitaminini yan etkilerini azaltırken kemoterapi veya radyoterapinin sonuçlarını iyileştirebileceğini öne sürüyor . Ek olarak, C vitamini uygulamasına ek olarak daha az antikanser ilacı gerekli gibi görünmektedir. Yüksek doz C vitamini ayrıca kanser infüzyonlarının hareket etmesini de önlemelidir. Bu  birkaç çalışma ile gösterilse de bilimsel olarak kanıtlanmış, bir etki henüz bulunmamıştır.

Günlük C vitamini ihtiyacı ne kadar ?

C vitamini için önerilen alım, 15 yaş ve üzeri ergenler için günde 90 ila 110 miligram arasında. Bunun bir kısmı da, cinsiyete, gün içinde ne kadar C vitamini gerektiğine bağlı. Ek olarak, çevresel, fiziksel veya zihinsel stres ve hastalık gibi diğer C vitamini ihtiyaçlarını da etkiler. Emzirme döneminde bile günlük C vitamini gereksinimi artabilir.

Sigara içenler aynı zamanda daha büyük bir günlük gereksinime sahiptir. C vitamini kanlarında daha az konsantredir , çünkü sigara içmeyenlere göre daha fazla metabolik kaybı vardır. Bu nedenle, sigara içen kadınlar için günde 135 miligram ve sigara içen erkekler için 155 miligramlık bir doz önermektedir.

bebekler                                           Erkek                  Kadın
0 ila 4 aydan az 20 mg/gün 20 mg/gün
4 ile 12 ay arasında 20 mg/gün 20 mg/gün
çocuklar
1 ila 4 yaş altı 20 mg/gün 20 mg/gün
4 ila 7 yaş altı 30 mg/gün 30 mg/gün
7 ila 10 yaş altı 45 mg/gün 45 mg/gün
10 ila 13 yaş altı 65 mg/gün 65 mg/gün
13 ila 15 yaş altı 85 mg/gün 85 mg/gün
Gençler ve yetişkinler
15 ila 19 yaş altı 105 mg/gün 90 mg/gün
19 ile 25 yaş altı 110 mg/gün 95 mg/gün
25 ila 51 yaşın altındaki 110 mg/gün 95 mg/gün
51 ila 65 yaş altı 110 mg/gün 95 mg/gün
65 yaş ve üstü 110 mg/gün 95 mg/gün
hamile kadın 105 mg/gün
emzirme 125 mg/gün

C vitamini yüksek içerikli yiyecekler

C vitamini gereksinimlerinizi iyi karşılayabilmeniz için diyetinizde neler olmalı, C vitamini içeriği yüksek gıdalar makalesine bakın.

C vitamini eksikliği ?

Vücudun C vitamini rezervleri iki ila altı hafta için yeterlidir. Bu nedenle C vitamini eksikliği dengeli beslenen sağlıklı insanlarda görülmemektedir. Böyle bir açık, pratik olarak sadece bazı gelişmekte olan ülkelerde rastlanan bir durumdur. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, C vitamini eksikliği denizciler arasında yaygındı.

C vitamini aşırı doz: Yan etkileri

Normalde, C vitamini aşırı doz sağlıklı insanlar için tehlikeli değildir. Ancak, C vitamini duyarlı olan insanlar hazımsızlık ve ishal yaşayabilir . C vitamini atılımı böbrekler yoluyla gerçekleştiğinden, böbrek hipofonksiyonu olan insanlar için aşırı doz riski daha yüksektir. Yüksek konsantrasyondaki C vitamini, oksalik asit oluşumunun artmasına neden olabilir. Bu, böbrek taşı riskini arttırır .

c vitamini nedir ile ilgili aramalar

  • c vitamini faydaları
  • c vitamini görevleri
  • c vitamini faydaları ve eksiklikleri
  • c vitamini bakımından çok zengin bir meyve
  • c vitamini meyveler
  • c vitamini hapı
  • c vitamini eksikliği
  • c vitamini içecekler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir