D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği genellikle cildin nadiren güneşe maruz kalmasından kaynaklanır. Vücudun D3 vitamini üretmesi için vücudun UV ışığına ihtiyacı vardır. Ancak bir eksiklik hastalıklardan da kaynaklanabilir. Devamını oku: D vitamini eksikliği nasıl gelişir ve kendini gösterir? D vitamini Eksikliği hakkında ne yapmalı?

D vitamini eksikliği nedenleri

D vitamini eksikliği (D3 vitamini eksikliği) genellikle kapalı alanlarda ve nadiren dış mekanlarda bulunan insanlarda görülür. Vücut, D vitamini ihtiyacının çoğunu güneş ışığı kullanarak şirket içi üretim yoluyla karşılar . Bununla birlikte, cildin yeterli UV ışınları ile “sağlanmadığı” takdirde, gerekli D vitamini diyet yoluyla veya tamamlayıcı preparatlar yoluyla giderek daha fazla sağlanmalıdır.

Diyetle ilgili olarak, günlük dengeli D vitamini gereksinimini, dengeli ve çeşitli yemeniz bile karşılaması zor. D vitamini içeren, kayda değer miktarlarda çok az sayıda gıda vardır.

Buna göre, bu ülkede genellikle D vitamini eksikliği  dışarıdan daha fazla iç mekanda gerçekleşen bir yaşam tarzının ve gıdalardaki düşük D vitamini seviyelerinin sonuçları. Ek olarak, bazen hastalıklar düşük D vitamini seviyesinden sorumludur.

Özetle, aşağıdakilerde diğerleri arasında D vitamini eksikliği riski vardır:

 • Güneşe çok az maruz kalma (özellikle yaşlı insanlar ve ev sakinleri arasında olduğu gibi, elbise veya çarşaf gibi giysiler nedeniyle güneşi zorlukla güneş ışınlarına maruz bırakmayan insanlarda)
 • Eksiklikler veya yetersiz beslenme
 • D vitamini kullanımında ve emiliminde bozulma (örneğin enflamatuar barsak hastalığında, çölyak hastalığında )
 • Artan ihtiyaç (hamilelik ve emzirme, çocuklar)
 • Bazı ilaçların alınması (örn. Anti epileptik ilaçlar )
 • Böbreklerden D vitamini atılımının artması ( böbrek yetmezliği , nefrotik sendrom )

D vitamini eksikliği: belirtileri

D vitamini eksikliğinin birçok belirtisi vardır, çünkü vücudun çeşitli işlemler için D vitaminine ihtiyacı vardır. Başlıca sorumluluklarından biri kemik sağlığıdır. Örneğin D vitamini ayrıca bağışıklık sistemini, kasları ve saçları da destekler .

İşte D vitamini eksikliğinin bazı olası etkileri:

 • saç dökülmesi
 • enfeksiyona duyarlılık artışı
 • Kas zayıflığı, kas ağrısı , eklem ağrısı
 • Kemik ağrısı ve deformitesi ile bozulmuş kemik mineralizasyonu (çocuklarda raşitizm, erişkinlerde osteomalazi)
 • Nöromüsküler hiper (tetani) kalsiyum eksikliği , kas spazmları, (dudak ve parmaklar gibi) anormal duyu ile D vitamini eksikliğinin bir sonucu olarak , migren gibi

D Vitamini Eksikliği: Depresyon, Kancer

Yukarıda belirtilen D vitamini eksikliği semptomlarının yanı sıra, D vitamini eksikliği ile bağlantısı muhtemel bazı ciddi hastalıklar hala vardır: depresyon , kanser, kardiyovasküler hastalıklar (örneğin, kalp krizi , felç ), solunum hastalıkları ( astım gibi ), metabolik hastalıklar (örneğin Tip 2 diyabet) ve otoimmün hastalıklar ( multipl skleroz gibi ) dahil edilmiştir. Örneğin, çeşitli çalışmalar kandaki düşük D vitamini düzeyleri ile diyabet ve romatizma gibi hastalıklar arasında bir bağlantı buldu . Ayrıca kış depresyonu araştırmacılar, D vitamini eksikliğinden kaynaklanabileceğini öne sürüyorlar. Birçok insan için, güneş D vitamininin kan seviyesi karanlık, soğuk mevsimde kilere akar  tıpkı ruh hali gibi.

Bununla birlikte, çoğunlukla, D vitamini eksikliğinin bu tür hastalıkların nedeni mi yoksa sonucu mu olduğu yoksa D vitamini alımının söz konusu hastalıklara karşı yardımcı olup olamayacağı açık değildir. Keşfedilen ilişkiler daha yakından araştırılmalıdır.

Mevcut bilgi durumuna göre, yaşlılarda iyi bir D vitamini kaynağının düşme, kırık kemikler, güç kaybı, hareketlilik ve denge kaybı ve erken ölüm riskini azaltabileceği kesindir.

Çocuklarda D vitamini eksikliği

Çocuklarda, vücut sürekli değişim ve gelişim içindedir. Daha da önemlisi yeterli miktarda besin ve vitamin kaynağıdır. Özellikle yeterli D vitamini olmadan, kemikler kandaki mineralleri kemik maddesine katamazlar. Sonuç olarak, kemikler yumuşak kalır ve deforme olur. Doktorlar daha sonra raşitizmden söz eder.

Bebeklerin D vitamini eksikliği ve buna bağlı raşitizm riski artar – bir yandan anne sütü az miktarda D vitamini içerdiğinden ve diğer yandan bebek ihale cildinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği için. Bu nedenle,  Çocuk ve Ergen Tıbbı Derneği, tüm bebeklerin, yaşamın ilk haftasının sonundan, raşitizm önleme için yaşamın ilk yılının sonuna kadar günlük D vitamini tabletini almasını önermektedir. Bu öneri hem emziren hem de emzirmeyen bebekler için geçerlidir.

D vitamini eksikliği: test ve teşhis

D vitamini eksikliği şüphesi varsa, 25-hidroksivitamin D (25-OH D vitamini) serum konsantrasyonunu ölçmek için bir kan örneği alınır. Bu, D vitamininin depolanma şeklidir. Şirket içi üretim ve gıda alımı yoluyla D vitamini arzını yansıtır.

Doktor D vitamini metabolizması bozukluğundan veya yüksek kalsiyum seviyesinden şüpheleniyorsa, kandaki kalsitriol hormonunun (1,25-D3 vitamini) kan seviyesi ölçülür. Bu D vitaminin biyolojik olarak aktif şeklidir.

Bu arada, ev için de test kitleri var. Böyle bir D vitamini testinde, bir kişi genellikle parmağını parmağa sokar ve kan örneğini paket veya ekli broşürde belirtilen laboratuvara gönderir. Birkaç gün sonra sonucu alacaksınız.

D vitamini eksikliği: tedavi

D vitamini eksikliği varsa ne yapmalı ? Doğal olarak bir rol oynadığı ve bunun kaynaklandığı çeşitli yollarla telafi edilebilir. Bunun nedeni, güneşte kalma eksikliğidir. O zaman düzenli olarak dışarıya çıkmak ve yüz, kollar ve elleri ortaya çıkarmak ve güneş kremi olmadan yeterli olabilir.güneşe maruz bırakmak için. Bu güneş ışığının yeterli miktarda D vitamini üretimi için ne kadar sürmesi gerektiği diğer şeylerin yanı sıra günün saatine ve saatine, cildin enlemesine ve türüne bağlıdır. Cilt, kanser riskini arttırmamak için yeterince güneş almalı ancak çok fazla olmamalıdır.

d vitamini nedir ile ilgili aramalar

 • d vitamini eksikliği nedir
 • d vitamini takviyesi
 • d vitamini ilaçları
 • d vitamini eksikliği tedavisi
 • d vitamini nelerde var
 • d vitamini içeren meyveler
 • d vitamini içeren kuruyemişler
 • d vitamini eksikliği tedavisi ne kadar sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir