D vitamini hangi yiyeceklerde var

D vitamini hangi yiyeceklerde var ? Cildin yeterince güneş ışığı alması durumunda, D vitamini, güneş vitamini, vücut tarafından üretilebilir. Öte yandan, yiyecek gereksinimleri nispeten düşüktür: yalnızca birkaç yiyecek D vitamini miktarını kayda değer miktarda içerir. Örneğin morina karaciğeri yağında yüksek miktarda D vitamini içeriği bilinmektedir. Gıdalardaki D Vitamini ve uygun hazırlanması hakkında daha fazla bilgi edinin.

D Vitamini  olan yiyecekler

D vitamini için tahmini ihtiyaç, bir yaşın üzerindeki çocuklar için ve günde 20 mikrogramdaki ergenler ve yetişkinler için en az bir yıldır. Bu, sağlıklı kemikler için en uygun olan  yani en az 50 nmol / l (= 20 ng / ml) olan kandaki 25-OH D vitamini konsantrasyonunun (D vitamini depolanması) konsantrasyonuna izin verir .

Yeterli güneş radyasyonu olması durumunda, D vitamini, tavsiye edilen günlük ihtiyacı kendi üretimi ile örtülebilir (ve daha sonra 25-OH-D vitamini istenen serum konsantrasyonu) büyük bir kısmı: Bundan sonra, vücut form deri D vitamini miktarı yüzde 90 ila 80 gerekli D vitamini yönünden zengin besinler (örneğin, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar) (küçük) kalanlara katkıda bulunur.

Cildin güneşe çok az maruz kalması durumunda veya kış aylarında güneşin vücudun D vitamini üretmesi için çok zayıf olması durumunda bu problemlidir. Gıdalar genelde diyetimizde olduğu gibi D vitamini sağlarlar. Günde sadece iki ila dört mikrogram (çocuklarda daha az). Bu, örneğin günde 20 mikrogram önerilen doza ulaşmak için iki kilo Emmentaler tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

Yaz aylarında, yeterince yoğun güneş ışığından dolayı, D vitamini eksikliğini riske atmak istemiyorsak , düzenli olarak dışarı çıkmayacağız . Yazın güneşin cildinde parlamasını sağlayanlar da D vitamini depolama tanklarını dolduruyorlar. Vücut, güneş ışığı az olduğunda kışın yaşayabilir.

Ek olarak, uzmanlar düzenli olarak D vitamini içeren yiyecekleri tüketmenizi tavsiye etmektedir beslenme sadece ihtiyaç kapsamının küçük bir kısmını oluştursa bile. Fakat önce şunu bilmelisiniz:  D vitamini hangi yiyeceklerde ve önemli miktarlarda bulunur?

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur

Geçmişte, en çok D vitamini açısından en zengin besin olan morina balığı  karaciğeri yağı sayılıyordu. Karaciğerlerden ve suda yaşayan canlıların böbreklerinden elde edilen yağlı bir yağdır . Aslında morina karaciğeri yağı nispeten fazla miktarda güneş vitaminini içerir. Ancak özellikle lezzetli tadı yok.

Neyse ki, alternatifler var – çok olmasa da. Esas olarak ilgili bir D vitamini oluşumuna sahip hayvansal gıdalardır. Ancak, aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi, D vitamini içeren bazı bitkisel yiyecekler de vardır:

gıda 100 gram başına mikrogramlarda D vitamini içeriği
süt ürünleri
Camambert 0.3
Emmentaler 1.1
Gouda 1.3
İçme sütü,% 3.5 yağ 0.1
krem peynir 0.6
İşlenmiş peynir (% 45 yağ i.Tr.) 3.1
Kuark (tr içinde% 20/40 yağ)               0.1 / 0.2
keçi sütü 0.3

 

Balıklar, deniz hayvanları
istiridye               8
yılanbalığı 20
ringa 25
morina 1.3
somon 16
Baltık ringa 7.8
sardalya 11

 

Et, kümes hayvanları, sosis
tavuk ciğeri 1.3
kuzu ciğeri 2
sığır karaciğeri 1.7

 

Meyveler, sebzeler
Mantar, çiğ 1.9
Cantharellus cibarius, ham  2.1
Yenilebilir morel, boletus, ham 3.1
yağlar
tereyağı   2.5
Bitki / diyet margarin 2.5

 

D vitamini ihtiyacınızı nasıl karşılarsınız?

Günümüzde yaklaşık 20 mikrogram D vitamini miktarında gıda tavsiye edilmektedir. İşte bazı örnekler:

 • 100 gram yılan balığı
 • 80-90 gram ringa balığı
 • 4 yumurta sarısı (örneğin omlet)

Kim hayvan yemi yiyor, onun ihtiyaçlarını oldukça karşılayabilir. Ancak hayvansal ürünler olmadan tamamen yapan organlar D vitamini ile zor anlar yaşarlar. Meyve ve sebzelerde mantar hariç, az miktarda vitamin bulunur. Buna ek olarak, bitki besinlerinde sadece D2 vitamini bulunur – daha az etkili, insan ve hayvan D3 vitamini için bitki temelli eşdeğeri. Bu nedenle veganlar için yiyecek seçimleri daha dikkatli olmalıdır. Bazen D vitamini takviyesi almak yararlı olabilir (bir doktora danışarak).

D vitamini takviyesi gerekli ve faydalı mıdır?

Yukarıda belirtildiği gibi, yüksek D vitamini seviyesine sahip herhangi bir yiyecek yoktur. Buna göre, güneş ışığının bulunmadığı durumlarda, D vitamini içeren yiyecekler üzerindeki yalnız ihtiyaçları karşılamak zordur. Bu nedenle, bu durumda D vitamini preparatları (örneğin, D vitamini tabletleri) ile uygulamak yararlı olur.

Bununla birlikte, yüksek dozda D vitamini bazı ciddi sağlık yan etkilerine neden olabilir. Bu nedenle, önce D vitamini takviyelerine ulaşmadan önce doktorunuzla (kanda 25-OH D vitamini ölçümü) kendi D vitamini kaynağınızı kontrol etmeniz önerilir. Gerçekten bir sıkıntınız varsa, doktorunuz eksikliğin derecesine bağlı olarak uygun bir D vitamini dozu önerecektir.

Yüksek D vitamini seviyesine sahip yiyeceklerin ek olarak tüketilip tüketilemeyeceği, lütfen doktorunuzla görüşün.

d vitamini nedir ile ilgili aramalar

 • d vitamini eksikliği nedir
 • d vitamini takviyesi
 • d vitamini ilaçları
 • d vitamini eksikliği tedavisi
 • d vitamini nelerde var
 • d vitamini içeren meyveler
 • d vitamini içeren kuruyemişler
 • d vitamini eksikliği tedavisi ne kadar sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir