D vitamini nedir

D vitamini , kalsiyum dengesi ve kemik mineralizasyonu için önemli olan yağda çözünen vitaminler bir gruba karşılık gelir. Vücut, vitamini diyet yoluyla emebilir ve güneş ışığı yardımı ile üretebilir. Şununla ilgili tüm önemli bilgileri okuyun: D vitamini ne işe yarar? Günlük ne kadar D vitamini gerekir?

D vitamini nedir?

Açıkçası, D vitamini gerçekten bir vitamin değildir. Tanım olarak, vitaminler vücudun düzenli olarak yemesi gereken hayati organik bileşiklerdir, çünkü yeterince üretemez veya üretemez. Bununla birlikte, bu D vitamini için geçerli değildir: Yeterli güneş ışığı ile, vücut gerekli vitaminlerin çoğunu (yüzde 80 ila 90) kendisi üretebilir. Diyetin yüzde 10 ila 20’si kadar D vitamini arzında nispeten küçük bir payı var. Hormon öncüsü (prohormon) aslında D vitamini için daha uygun bir terimdir. Vücut, bunu kalsitriol adı verilen bir hormona dönüştürür . D vitaminin biyolojik olarak aktif şeklidir.

D3 vitamini nedir?

D vitamini terimi yağda çözünen birkaç bileşiği kapsar. Bunlardan biri de kolekalsiferol veya kolekalsiferol olarak adlandırılan D3 vitamini. Bu kullanılan karaciğer ve böbrek aktif hormon kalsitriol dönüştürülür. Ek olarak, vücut D3 vitaminini kalsifediol (ayrıca 25-hidroksi-D vitamini veya 25-OH-D vitamini) olarak adlandırılan bir depolama formuna dönüştürebilir.

Ayrıca D vitamini grubunun bir parçası da ergokalsiferol de denilen D2 vitaminidir. Vücutta daha etkili D3 vitamini formuna dönüştürülür.

Güneş tarafından D vitamini üretimi

D vitaminicildi güneşin UV-B ışınlarının yardımıyla vücuda yapabilir . Vücudun kendi D vitamini üretiminin alanıdır (endojen sentez). D vitamini iki öncülden üretilir: Provitamin D3 (karaciğerde kolesterolden üretilir), UV-B ışınlarının etkisi altında deride pritamin D3‘e dönüştürülür. Bu daha sonra UVB ışığı kullanılarak D3 vitaminine de dönüştürülür.

Kışın, enlemlerde, güneş ışınları ciltte yeterli D vitamini üretimi için çok zayıf. Mümkünse, vücut daha sonra kalsifediol formunda depolanan D3 vitaminine başvurur. Mağazalar çoğunlukla kas ve yağ dokusundadır.

D vitamini vücuttaki rolü nedir?

Vücuttaki ana D vitamini işlevi kemik bölgesindedir:

D Vitamini (daha kesin olarak kalsitriol) kemik kök hücrelerinin oluşumunu ve olgunlaşmasını destekler. Buna ek olarak, bu emilimini düzenleyen kalsiyum de bağırsak ve kalsiyum ve katılımını teşvik eder fosfat kemik (mineralizasyon) içerisinde  kemikleri sert ve güçlü. Ek olarak, kalsiyum ve fosfat da güçlü dişlerin bir parçasıdır .

Ayrıca, ancak D vitamininin bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri henüz kesin olarak açıklanmamıştır:

 • Hem patojenlere karşı savunmada hem de aşırı bağışıklık reaksiyonlarının inhibe edilmesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi (tip 1 diyabet ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklarda yardımcıdır)
 • Kas sisteminin güçlendirilmesi
 • Beyindeki sinir hücrelerinin koruyucu etkisi
 • kardiyovasküler sistem üzerine olumlu etkisi
 • Damar hastalığının azaltılması
 • Kansere karşı koruyucu etki
 • Raşitizme karşı koruma (bu yüzden D vitamini bebeklerde çok önemlidir)
 • ruh üzerinde olumlu etki

D vitamini günlük gereksinimi nedir?

Beslenme Derneği  günlük olarak günlük D vitamini alımının 20 mikrogram (μg) D vitamini olduğunu tahmin ediyor, bebeklerin  yarısına ihtiyacı var.

Endojen sentez yokluğunda D vitamini alımı yüksek olmalıdır:

yaş Endojen sentez yokluğunda D vitamini alımı (/g / gün )
12 aya kadar 10
1 ila 14 yıl 20
15 ila 64 yıl 20
65 yaşından itibaren 20
hamile kadın 20
emzirme 20

 

Raşitizm önlemek için, bebekler (yani 1 yaşına kadar çocuklar) düzenli bir D vitamini takviyesi alırlar . Bu, çocuğun D vitamini ihtiyacının gerçekten karşılanmasını sağlar – çocuğun anne sütüyle beslenip beslenmediğine veya vücudun kendisinin D vitamini ne kadar ürettiğine bakmaksızın Yaşamın ikinci yılında, çocuklar hala kış aylarında D vitamini takviyesi almalıdır.

Gelen büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler , aynı zamanda gerekli olabilir, D vitamini ayrı tedarik: Ekim ve Mart ayları arasında, vücut az veya hiç vitamini formu D sahiptir güneş çok zayıf ve düşük sıcaklıklar nedeniyle çıplak cilt pek ışığa maruz çünkü olduğunu. Daha sonra depolanan D vitamini bağlıdır. Ancak mağazalar yaz aylarında doldurulmamışsa (örneğin, güneşte çok az açık olduğunuz için), sıkışık olacaktır. Olağan gıdalarla yapılan diyet bu açığı telafi edemez, çünkü çok az D vitamini sağlar (çocuklarda yaklaşık 1 ila 2 mikrogram, ergenlerde ve yetişkinlerde günde 2 ila 4 mikrogram D vitamini). Bu nedenle enlemlerde D vitamini eksikliği yaygın olarak kullanılır. Bu durumda, D vitamini içeren bir takviyenin alınmasını önerir. Önceden, çocuklar doğal D vitamini bakımından zengin olan morina karaciğeri yağı almak zorunda kaldılar. Günümüzde tadı nötr bitmiş preparatlar (örneğin tabletler, damlalar) D vitamini ile gençler ve yaşlılar için kullanılabilir.

Vegan insanlar özellikle güneşe maruz kalma yetersizliğinden yetersiz kalmaktadırlar. Aslında, D vitamini kayda değer miktarlarda yalnızca çok az bitkisel gıdada, örneğin bazı yenilebilir mantarlarda ve D vitamini bakımından zenginleştirilmiş margarinde bulunur.

D vitamini: yüksek içerikli yiyecekler

Beslenme D vitamini kaynağına fazla katkıda bulunmasa da, beslenme için yeterli miktarda alım yapılmasına dikkat edilmelidir. D vitamini içeriği yüksek gıdalar hakkındaki makalede, hangi besinlerin D vitamini seviyelerinin önemli olduğunu görebilirsiniz .

d vitamini nedir ile ilgili aramalar

 • d vitamini eksikliği nedir
 • d vitamini takviyesi
 • d vitamini ilaçları
 • d vitamini eksikliği tedavisi
 • d vitamini nelerde var
 • d vitamini içeren meyveler
 • d vitamini içeren kuruyemişler
 • d vitamini eksikliği tedavisi ne kadar sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir