E vitamini hangi besinlerde var?

E vitamini hangi besinlerde var ? Yağda çözünen E vitamini sadece bitkiler tarafından üretilir. Çoklu doymamış yağ asitleri içeriği yüksek bitkisel yağların çoğu, buğday tohumu ve ayçiçek yağı gibi bir çok E vitamini içerir. Burada E vitamini içeren gıdalar, depolanması ve hazırlanmaları hakkında önemli olan her şeyi öğreneceksiniz .

E vitamini ile beslenme

E vitamini eksikliği nadirdir. Oluşursa, genellikle hastalıklarla ilgili hazımsızlıktan kaynaklanır.Beslenme Derneği tarafından önerilen günlük 11 ila 15 miligram (yetişkin) miktarı, özellikle bitkisel ürünlerle birlikte dengeli bir diyetle iyi dengelenmiştir. Örneğin bitkisel yağlar, çok fazla E vitamini sağlar. Ancak, fındık veya tatlı patates gibi yiyecekler de iyi kaynaklardır.

E vitamini nerede bulunur?

Doğal E vitamini yalnızca bitkiler tarafından üretilebilir. Ancak, besin zinciri boyunca karaciğer , tereyağı veya yumurta gibi hayvansal ürünlere de yol açar – daha küçük miktarlarda da olsa. Ek olarak, E vitamini, gıda üretiminde E 306 ve E 309 katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca çeşitli yiyeceklerde yapay olarak eklenmiş bulunur.

Aşağıdaki E vitamini yemek masası, seçilen yiyeceklerin vitamin içeriğini listeler.

gıda 100 gram başına miktar
Buğday tohumu yağı 174 mg
Ayçiçeği yağı 62.5 mg
aspir yağı 44,5 mg
kolza yağı 18.9 mg
Sindirim 15.5 mg
zeytinyağı 11.9 mg
konserve fabrikası 12.7 mg

E vitamini ihtiyacınızı nasıl karşılarsınız?

E vitamini ihtiyacını karşılamak için bolca yiyecek var. Örneğin günlük ortalama gereksinim:

 • 1,7 kilogram taze ahududu
 • 600 gram pişmiş savoy lahana
 • 400 gram pişmiş soya fasulyesi sosisi
 • 250 gram domates salatası
 • Yer fıstıklı 175 gram öğrenci yemeği
 • 60 gram taze fındık veya badem
 • 25 gram ayçiçek yağı
 • 10 gram buğday tohumu yağı

Doz aşımı normal beslenme ile elde etmek neredeyse imkansız – bilimde şu ana kadar hiçbir vaka bilinmiyor Bununla birlikte, E vitamini takviyesi durumunda, uzun süre veya yüksek dozlarda alınmaları durumunda aşırı doz almak mümkündür. Zaman zaman kas zayıflığı, bulantı veya ishal olabilir . Kanama riski de artabilir. Ayrıca selenyum düzeyi düşük olan bireylerin düzenli olarak E vitamini hapları alarak prostat kanseri riskini arttırdığı bulundu .

E vitamini: gıda saklama ve işleme

Saklama koşulları ve işleme türü vitamin içeren gıdaların kalitesi için belirleyicidir. E vitamini ışığa ve oksijene karşı duyarlıdır. Bu nedenle, bitkisel yağlar gibi uygun yiyecekleri kapatmalı ve karanlıkta saklamalısınız. Bitkisel bir yağ kokmuşsa, E vitamininin büyük bir kısmının oksitlendiğine ve dolayısıyla değersiz olduğuna dair kesin bir işarettir.

Isıya kıyasla, E vitamini nispeten kararlıdır. Ancak tekrar tekrar ısıtmayı sevmez. Genel olarak, vitamin içeren yiyecekleri nazikçe hazırlamak daha iyidir (örneğin, yemek pişirmek veya kızartmak yerine buğulaması ile).

E vitamini takviyesi gerekli ve faydalı mıdır?

Kendisini dengeli bir şekilde besleyen sağlıklı bir insan, genellikle, yeterli miktarda E vitaminini gıda ile emer. Bu nedenle, E vitamini takviyesinin alımı genellikle gereksizdir.

Bununla birlikte, A ve C vitaminleri gibi E vitamini de besin takviyelerinde popüler bir bileşendir. Bununla birlikte, çalışmalar bu ilaçların çoğu zaman çok az etkisinin olduğunu veya etkisinin olmadığını göstermiştir. Ek olarak, bu diyet takviyeleri, vücudun kolayca emebileceği ve işleyebileceği doğal alfa-tokoferol formunu içermez, ancak sentetik bir form (all-alfa-tokoferol veya DL-alfa-tokoferol) içerir. Bu, doğal bileşikten daha az etkiye sahiptir.

Daha uzun süre yüksek dozda E vitamini (günde 800 mg’a kadar) alanlar genellikle zarar görmezler. Ancak bazen kas güçsüzlüğü, yorgunluk veya gastrointestinal problemler (bulantı, ishal) görülür. Ek olarak, kanama riski artabilir. Önceki çalışmalar aynı zamanda yüksek dozda E vitaminin yaşam beklentisini kısaltabileceğini göstermektedir. Diğer bir çalışma, düşük selenyum prebandlarında E vitamini almanın düzenli olarak prostat kanseri riskini arttırdığını ortaya koydu.

Özetle, E vitamini ile ilgili sonuç, bitkisel yağlar gibi yiyeceklerin genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğudur. Ek bir takviye alımı bazı durumlarda yararlı olabilir, ancak önce bir doktora danışılmalıdır.

e vitamini ile ilgili aramalar

 • e vitamini faydaları
 • e vitamini ne işe yarar
 • e vitamini hapı
 • e vitamini nereden alınır
 • e vitamini takviyesi
 • e vitamini eksikliği
 • e vitamini fazlalığı
 • e vitamini hapı ne işe yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir