E vitamini

E vitamini terimi , tokoferoller olarak adlandırılan benzer bir grup bileşiği ifade eder. Antioksidan etkiye sahiplerdir, bu da hücre hasarına neden olmadan önce agresif oksijen bileşiklerini (serbest radikalleri) etkisiz hale getirdikleri anlamına gelir. Burada ne kadar E vitamini gerektiğini ve hangi gıdaların içerdiğini öğrenin.

E vitamini nedir?

E, A, D ve K vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminlerden biridir. Bunlar sadece lipid metabolizması bağlamında kullanılabilir; bu, vücudun sadece yağda çözünen vitaminleri diyetten bir miktar yağla birlikte emebileceği anlamına gelir . Tokoferoller terimi altındaki uzmanlar tarafından özetlenen farklı E vitamini formları vardır. E vitamininin en iyi bilinen temsilcisi alfa-tokoferoldür.

E vitamini vücuttaki rolü nedir?

E vitamini antioksidan etkilere sahiptir. “Serbest radikalleri” etkisiz hale getirir. Bunlar vücuttaki normal metabolik reaksiyonlar sırasında üretilen, ancak aynı zamanda UV radyasyonu ve sigara dumanı ile üretilen ve hücrelere zarar verebilecek agresif oksijen bileşikleridir. Bu E vitamini, önemli bir hücre koruma vitaminidir.

Ek olarak, E vitamini enflamatuar reaksiyonları azaltabilir ve arterlerin kalsifikasyonunu önleyebilir ( arteriyoskleroz ).

Ayrıca, E vitamini hafızayı korur ve – formlarının uygun bir kombinasyonu ile – hafızayı etkiler. Bir E vitamini türevi de sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerini ortadan kaldırabilir.

Ancak olumlu etki de tersine çevrilebilir: Selenyum düzeyi düşük olan bireylerde, düzenli olarak E vitamini hapları alınması, prostat kanserine yakalanma riskini artırmıştır .

E Vitamini  cildi ve yiyecekleri korur

E vitamini yağda çözündüğü için korneaya büyük miktarlarda kolayca nüfuz edebilir ve orada saklanabilir. Ciltteki yüksek E vitamini içeriği birçok avantaja sahiptir: kırışıklıkları yumuşatır, cildin direncini arttırır, UV ışınlarına karşı korur, yara iyileşmesini iyileştirir ve iltihaplanmayı önler. Bu yüzden birçok kozmetik üreticisi cilt ve güneş kremleri üretiminde tokoferollerin (E vitamini) ilavesi kullanmaktadır.

Bununla birlikte, E vitamini sadece cilt üzerinde  bir etkiye sahip değildir, aynı zamanda kozmetiklerin kendisinde de etkilidir: bileşenleri oksijenle temas yoluyla bozulmalara karşı korur. Aynı sebepten dolayı, E vitamini ayrıca yenilebilir katı ve sıvı yağlar,  soslar, tatlılar ve sakız gibi yiyeceklere de eklenir. İçindekiler listesinde E 306 – 309 rakamları ile işaretlenmiştir.

E vitamini günlük gereksinimi ne kadardır?

Bir kişinin E vitaminine ne kadar ihtiyacı olduğu yaş ve cinsiyete bağlıdır. Ancak günlük E vitamini ihtiyacını etkileyen daha birçok faktör var. Bunlar hamilelik, emzirme, çevresel veya zihinsel stres ve hastalıkları içerir.

yaş Tokoferol mg / gün
erkek kadın
0 ila 4 aydan az 3 3
4 ile 12 ay arasında 4 4
1 ila 4 yaş altı 6 5
4 ila 7 yaş altı 8 8
7 ila 10 yaş altı 10 9
10 ila 13 yaş altı 13

 

E vitamini Aşırı Doz?

Aşırı dozda E vitamini doz aşımı neredeyse imkansızdır. Bu kadar büyük miktarlarda gıda tarafından absorbe edilemez. Ancak E vitamini  takviyelerini (örneğin tabletler) daha uzun süre alırsanız, gastrointestinal problemler ( ishal , bulantı) gibi yan etkilere neden olabilir . Ek olarak, antikoagülan ilaçlarla birlikte veya aşırı doz aşımı durumunda E vitamini kanama riskini artırabilir. Ek olarak, önceki çalışmalar yüksek E vitamini alım seviyesinin yaşam beklentisini azaltabileceğini göstermektedir.

e vitamini ile ilgili aramalar

  • e vitamini faydaları
  • e vitamini ne işe yarar
  • e vitamini hapı
  • e vitamini nereden alınır
  • e vitamini takviyesi
  • e vitamini eksikliği
  • e vitamini fazlalığı
  • e vitamini hapı ne işe yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir